Pirmajai Lietuvoje ir Europos sąjungoje gyvensenos medicinos klinikinio pritaikymo programai pasibaigus
Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) nurodo, kad net 80% visų susirgusių žmonių, kurie kreipiasi pagalbos į medikus yra diagnozuojamos lėtinės neinfekcinės ligos: vėžys, kraujotakos sistemos pažeidimai, padidintas kraujo spaudimas, II tipo cukrinis diabetas, įvairių formų sąnarių pakenkimai, nutukimas ir kitokie metabolinio sindromo pasireiškimai. Šios ligos dažniausiai paliečia vyresnio amžiaus žmones, tačiau pastaruoju metu pastebima, kad susirgusių lėtinėmis ligomis asmenų amžius sparčiai jaunėja. Įrodyta, kad pagrindinė augančio sergamumo šiomis ligomis priežastis yra sparčiai besikeičiantis gyvenimo būdas, prie kurio nespėja prisitaikyti organizmas.
Lėtinių neinfekcinių ligų epidemija tapo didžiule ir Lietuvos valstybės problema. Sergamumo augimas, gyventojų skaičiaus, ypač darbingo amžiaus žmonių (15–64 m.), mažėjimo fone yra labai nepalankus valstybės ekonominei raidai rodiklis. Yra žinoma, kad lėtinių ligų atsiradimo priežastimis dažniausiai tampa prasta maisto kokybė, fizinio aktyvumo stoka, psichoemocinis disbalansas, gyvenimas nesveikoje aplinkoje, priklausomybės. Tuo tarpu gerai sveikatai palaikyti reikia stabilios subalansuotos socialinės aplinkos, sveikos mitybos, pakankamo fizinio aktyvumo, psichinės ir dvasinės gerovės.
Gyvensenos medicina (GM) – tai naujas šiuolaikinis požiūris į sveikatos priežiūrą, ligų atsiradimą, jų prevenciją ir gydymą koreguojant ydingą pacientų gyvenimo būdą. Šis proveržis medicinoje atveria naujas galimybes netik saugoti ir sustiprinti sveikatą, bet ir gydyti – pasukti lėtinių ligų eigą savaiminio pasveikimo kryptimi. GM, tai įrodymai pagrįsta medicinos sritis, kuri keičia pasenusią, perdėtai medikalizuotą medicinos paradigmą ir atveria daugybę naujų galimybių gydytojams, sveikatą stiprinančių priemonių gamintojams ir prekybininkams. Atsiranda naujos iki tol dar nepraktikuotos sritys: GM specialistų rengimas, naujų GM metodų ir priemonių, skirtų lėtinių ligų gydymui, kūrimas ir diegimas į klinikinę praktiką. Gyvensenos medicinos integravimas į sveikatos apsaugos sistemą atvers naujas galimybes sveikatos draudimo sistemos veiklai, suformuluos palankios sveikatai gyvenimo aplinkos kūrimo poreikius: naujo tipo namai, kaimai, miestai, naujos poilsio ir sveikatos turizmo galimybės, sveikas maistas, drabužiai, transporto priemonės ir kita sveikatai draugiška veikla.
Matydami šią perspektyvą, Seimas, šalies Vyriausybė ir visi trys, rengiantieji sveikatos specialistus Lietuvos universitetai GM skiria didelį dėmesį. Prieš diegiant naują medicinos sritį į šalies sveikatos apsaugos sistemą labai svarbu susipažinti su GM pasiekimais sukauptais užsienio šalyse. Šiais metais net keturiuose šalies miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Druskininkuose) ir trijuose universitetuose (Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos) užsienio svečiams ir besidomintiems GM klausimais Lietuvos medikams, buvo sudaryta galimybė susitikti ir diskutuoti su Lietuvos ir iš penkių pasaulio kontinentų atvykusiais į mūsų šalį sveikatos specialistais ir politikais. Tarp jų buvo net ES Sveikatos ir maisto saugumo komisijos komisaras V.P. Andriukaitis. Jis ir kiti svečiai iš užsienio susitikimuose kalbėjo apie Lietuvos specialistų lyderystę ES diegiant GM idėjas į klinikinę praktiką.
Gerai suprantame, kad GM realizavimui praktikoje reikalingi gerai paruošti kvalifikuoti šios srities specialistai. Tokius specialistus jau pradėjo rengti LSMU. VU Medicinos fakultete suorganizuota darbo grupė, kuri ruošia GM magistrantūros lygmens studijų programą. Klaipėdos universitete nuo 2016 m. jau realizuojama specializuota slaugos bakalauro lygmens su GM kvalifikacine specializacija studijų programa.
Siekiant integruoti GM į sveikatos apsaugos sistemą be specialistų parengimo labai svarbu visuomenei pademonstruoti GM klinikinį efektyvumą gydant sergančius lėtinėmis ligomis pacientus. Šiam tikslu pasiekti š. m. kovo mėnesio 12–20d. Druskininkuose pirmą kartą Lietuvoje ir Europos Sąjungoje buvo organizuotas GM praktinio pritaikymo parodomasis kursas – „Lėtinių ligų prevencija, reversija ir gydymas“. Gydomąjį kursą bei, jo metu vykusius pacientų ir specialistų mokymus, vedė žymūs pasaulyje šios srities specialistai iš JAV ir Kanados: prevencinės medicinos, gyvensenos keitimo ir epigenetikos profesorius, gyvensenos medicinos klinikos „BLACH HILLS LM CLINIC“ vadovas John H. Kelly MD, MPH (JAV), dietologė ir mitybos specialistė, 9 knygų autorė Brenda Davis, RD (Kanada).
Gyvensenos medicinos programoje dalyvavo 11 žmonių. Jų ligos ir nusiskundimai buvo įvairūs: vieni turėjo antsvorį, kiti – aukštą kraujo spaudimą, padidintą cholesterolio kiekį kraujyje. Tarp dalyvių buvo pacientų sergančiu II tipo cukriniu diabetu, patyrusių miokardo infarktą, galvos smegenų insultą ar net vėžį. Gyvensenos medicinos kursas vyko 10 dienų. Jis buvo pradedamas įvertinus kiekvieno programos dalyvio organizmo somatinę būklę, pilnai išanalizavus turimą medicininę dokumentaciją, įvertinus nusiskundimus ir gyvensenos anamnezę bei paėmus iš pacientų kraujo laboratorinius mėginius. Kurso metu vyko individualios konsultacijos su GM gydytojais, mitybos specialiste B.Davis, su epigenetikos profesoriumi J.H.Kelly. Mitybos specialistė įvertino kiekvieno dalyvio mitybos įpročius, jo mėgstamus vartoti maisto produktus, gėrimus, maisto papildus. Kiekvienam pacientui ji sudarė ir pateikė tik jam rekomenduojamą mitybos planą. Konsultacijų metu su GM gydytoju metu prof. J.H.Kelly kartu su jam asistuojančiais specialistais įvertino kiekvieno programos dalyvio nusiskundimas, gyvensenos anamnezę, jo turimą medicininę dokumentaciją ir vartojamus vaistus. Kiekvienam pacientui jis sudarė ir pateikė individualų tik jam rekomenduojamą gyvensenos pokyčių planą ir paaiškino, kaip reikia šio plano laikytis. Be šių konsultacijų kursų dalyviai turėjo galimybę pasinaudoti kineziterapijos, ergoterapijos, vandens procedūromis ir kūno masažu. Kursų metu dalyviams du kartus per dieną vyko GM mokomosios konferencijos, jų metu, remiantis amerikiečių holistinės sveikatos gerinimo programos CHIP (angl. Complete Health Improvement Program) metodika, buvo skaitomos specialios paskaitos. CHIP programa yra skiriama suteikti jos dalyviams žinių, kaip sumažinti lėtinių ligų rizikos veiksnius bei sudaryti geresnes sąlygas pačiam organizmui pasveikti be kitų medicininių invazijų. Šiais veiksmais buvo siekiama paskatinti kursų dalyvius pačius laisvanoriškai pasirinkti subalansuotą ir visavertę mitybą (didesnį dėmesį skiriant augalinės kilmės produktams), padidinti fizinį aktyvumą, sureguliuoti sutrikdytą psichoemocinę pusiausvyrą bei sustiprinti kitas, sveikatą palaikančias organizmo sistemas. Paskaitų metu dalyviai turėjo galimybę betarpiškai diskutuoti ir tiesiogiai užduoti jiems rūpimus klausimų B.Davis ir J.H.Kelly.
Pacientams kasdien buvo ruošiamas subalansuotas, sveikas ir visavertis maistas. Maistą gamino atvykusios iš JAV virėjos Sally Kelly ir Loreta Vainius, “MS Living Foods Nutritional Consultant” draugia su vietinėmis padėjėjomis. Mitybos rėžimas buvo reguliarus. Po kiekvieno valgio mitybos specialistė B.Davis dalyviams paaiškindavo, kokią reikšmę organizmui turi pasirinkti maisto produktai, kokių produktų reikėtų vengti kasdieninėje mityboje, kokius produktus reikėtų pakeisti kitais sergant vienokiu ar kitokiu lėtiniu susirgimu. Vyko sveiko maisto gaminimo pamokos. Su kursų dalyviais buvo dalijimąsi sveiko maisto gaminimo receptais. Visi kurso dalyviai liko labai patenkinti ypatingai skaniu maistu.
Visi programos dalyviai kiekvieną dieną, po 40 min. privalomai turėdavo eiti pasivaikščioti ramioje ir atpalaiduojančioje miško aplinkoje. Kursų pabaigoje pacientai buvo pakartotinai apklausiami, jiems buvo atlikti kraujo tyrimai.
Kursų pabaigoje visi dalyviai liko patenkinti pagerėjusia savijauta ir sustiprėjusia sveikata. Gauti medicininiai rezultatai maloniai nustebino. Žemiau pateikiamoje lentelėje pateikiami apibendrinantys visų dalyvių (7 moterų ir 4 vyrų) kraujo tyrimų rezultatai.
Atsisveikindamas su kursų dalyviais prof. J.H.Kelly pateikė objektyviai atspindinčius pacientų būklės pokyčius medicininius duomenis. Jis pareiškė, kad net 14% pacientų per 10 GM kurso dienų sumažėjo bendras cholesterolio kiekis, „blogasis“ cholesterolis sumažėjo net 18%, gliukozės kiekis kraujyje sumažėjo 6%, kraujo spaudimas sumažėjo 6%, gyvenimo kokybės vertinimas pagal SF-36 skalę pagerėjo 26%. Šie rezultatai leido epigenetikos profesoriui J.H.Kelly pareikšti, kad aplinkos subalansavimas gali objektyviai teigiamai paveikti beveik visas organizmo funkcijas. „Beveik visas lėtines ligas galima pasukti reversijos keliu, net pakitusią genų sandarą! Pagaliau mes supratome, kad mūsų DNR nebėra mūsų likimas, kaip tai mes laikėme anksčiau. Sąmoningas sveiko gyvenimo būdo pasirinkimas: sveika mityba ir pakankamas fizinis aktyvumas bei subalansuota psichoemocinė būklė labai pakeičia genų struktūrą ir funkciją. Gyvenimo pokyčiai yra būtini epigenetinės genų ekspresijos optimizavimui“ – pareiškė jis norėdamas įrodyti, kad gyvenimo būdo ir gyvenamosios aplinkos optimizavimas gali sąlygoti negrįžtamus, teigiamus sveikatos pokyčius pacientams kenčiantiems nuo lėtinių ligų.
Tai patvirtino išsakyti GM kurso dalyvių atsiliepimai atsisveikinimo ceremonijos metu: “Kursai patiko, cholesterolio rodikliai nukrito, svoris nukrito, gaila, kad tokiame renginyje neteko dalyvauti prieš 10 metų, gal vėžys būtų praplaukęs”, “Gavome nepaprastai vertingų teorinių žinių apie maistą, visapusiškai naudingai praleistas laikas sveikos gyvensenos medicinos mokykloje”.
Pirmąjam Europos sąjungoje GM klinikinio pritaikymo kursui pasibaigus, nebeliko jokių abejonių dėl GM efektyvumo, gydant lėtines neinfekcines ligas. Žinoma, reikalingi tolimesni tyrimai ir gydymo metodikų atiderinimo veiksmai, tačiau tolimesnės šios medicinos srities perspektyvos sveikos apsaugos srityje nekelia abejonių.