Pirmasis milijardas: Kauno LEZ įkopė į devynių nulių zoną
Nuo pritraukto pirmojo investuotojo 2005 metais Kauno laisvoji ekonominė zona (LEZ) savo veiklos istorijoje turėjo ne vieną reikšmingą pasiekimą – nuo pritrauktos vienos didžiausių užsienio investicijų Lietuvoje iki daugiau kaip 6,2 tūkstančių naujų darbo vietų, kurias sukūrė LEZ‘o teritorijoje veikiantys verslai. Pasiekimų sąrašą papildė bene ryškiausia žyma: įžengta į devinių nulių zoną – Kauno LEZ pritrauktos investicijos perkopė milijardą eurų.
„Kauno LEZ – dinamiškas projektas, kuris vystosi tiek dėl vidinių, tiek dėl išorinių veiksnių. Teritorijoje ir šalia jos nuolat diegiama nauja infrastruktūra – nuo naujų gatvių tiesimo iki eismo srautus suvaldančių viadukų statymo; tobulinama įstatyminė bazė ir mokestinių lengvatų taikymas. Palankią investicinę aplinką naujiems projektams vykdyti kuria Kauno regiono augimo procesai ir verslui taip reikalingų talentų ištekliai. Pirmasis klientų sugeneruotas milijardas eurų investicijų pažymi ne tik valdymo bendrovės indėlį kuriant verslo aplinką greitam įsikūrimui, bet ir esminį bei savalaikį Kauno regiono potencialą,“ – pastebi Kauno LEZ valdymo bendrovės direktorius Vytautas Petružis. Vadovas taip pat pabrėžia, kad investicijos nėra tik skaičius: jos sugrąžina žmones, apsaugo nuo protų nutekėjimo, be to, kaip rodo Kauno LEZ veikiančių įmonių patirtys bei pavyzdžiai, investicijos multiplikuojasi ir konvertuojasi į dar didesnius skaičius – Kauno LEZ pritrauktų investicijų sumą augina ne tik naujai ateinantys investuotojai, bet ir veiklą plečiantys esamieji.
Šiuo metu 44 investuotojams yra išnuomota apie 155 ha Kauno LEZ teritorijos, čia įsikūrusiose gamybos ir paslaugų įmonėse dirba daugiau kaip 6 tūkstančiai žmonių, o nuo 2007 metų, kai Kauno LEZ pradėjo dirbti pirmieji darbuotojai, sugeneruota per 131 mln. EUR darbo santykių mokesčių.
Čia kuriasi tvarios tiek vietos, tiek užsienio kapitalo įmonės. Pastarosios Kauno LEZ generuoja 67 % TUI, kurios lemia keletą kartų už Lietuvos vidurkį spartesnį modernių technologijų atėjimą. Pasak V. Petružio, į Kauno LEZ Lietuvos Respublika, Europos sąjunga bei Kauno rajono ir Kauno miesto savivaldybės investavo apie 23 mln. EUR, o šio projekto atsiperkamumas valstybei jau dabar yra 5,6 kartus didesnis.
„Lietuva turėdama parengtą vietą investicijoms gali efektyviai konkuruoti su kitomis užsienio šalimis pritraukiant reikšmingus užsienio kapitalo projektus. Tiesioginės užsienio investicijos į Kauno LEZ kelis kartus viršija bendrą Lietuvos vidurkį, o bendra dešimtženklė pritrauktų investicijų suma rodo neatsitiktinį Lietuvos patrauklumą tokio tipo projektams. Kartu, šis pasiekimas yra ir viso Kauno regiono laimėjimas – užsienio investuotojai kuria aukštos kvalifikacijos darbo vietas, prisideda prie technologijų vystymosi ir sėkmingos industrijų plėtros,“ – pastebi Vida Staskonienė, „Investuok Lietuvoje“ Investicijų plėtros departamento direktorė.
„Kauno LEZ pritrauktas vienas milijardas investicijų yra išties neeilinis įvykis, kuris parodo didžiulį mūsų šalies ekonomikos potencialą. Visos investicijos yra labai svarbios mūsų šalies ekonomikai ne tik prisidedant prie naujų gerai mokamų darbo vietų kūrimo, bet ir strateginiu mastu – didinant technologinį proveržį, šalies žinomumą bei konkurencingumą pasaulyje. Mes siekiame sudaryti palankias sąlygas investuotojams įsikurti ir plėstis Lietuvoje – tam būtina ilgalaikė ir tvari valstybės strategija, užtikrinanti palankias sąlygas investuoti, aukštą darbuotojų kvalifikaciją bei tinkamą infrastruktūrą,“ – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.
Nuo pirmųjų įkurtuvininkų – iki vietos ambasadorių
Tais tolimais 2007 metais vieni pirmųjų įkurtuvininkų Kauno LEZ teritorijoje buvo lietuviško kapitalo inovacijų kūrimo ir gamybos įmonė „Elinta“. Tiesa, naujasis pastatas tam metui atrodė net kiek per erdvus: „Elintos“ įmonių grupėje tuo metu buvo trys įmonės ir 60 darbuotojų, todėl dalis pastato buvo išnuomota kitoms įmonėms. Užtai per 14 metų grupė išaugo iki 7 įmonių, kuriose šiandien jau dirba per 140 darbuotojų, ir kurios užima jau visą pastatą.
Prisimindamas pirmuosius žingsnius perkeliant veiklą į tuomet dar neseniai suformuotą Kauno LEZ teritoriją, „Elintos“ įmonių grupės vadovas Vytautas Jokužis pripažįsta, kad nors buvo kiek nejauku keltis į visiškai tuščius užmiesčio laukus, tačiau patrauklumo teikė tiek teisingi pirmieji infrastruktūros įrengimo žingsniai, tiek pati LEZ‘o strategija.
„Niekada nesuabejojau, kad tokioje geografiškai patogioje vietoje, netoli Kauno ir netoli pagrindinių transporto magistralių, mūsų įmonei yra tinkamiausia vieta. Be to, nors tuo metu turėjau nusižiūrėjęs dar vieną vietą savo įmonei, tačiau ten nebuvo gero kelio. Kai paskaičiavau, kiek gali kainuoti jį nutiesti – pasirinkau Kauno LEZ. Labiausiai čia įsikurti traukė žinojimas, kad ši vieta skirta pramonei, tad šalia mūsų įmonės niekada nepradės dygti, tarkime, privatūs namai. Be to, kadangi tuo metu užsiėmėme automatizacijos darbais, tikėjausi, kad mūsų paslaugų reikės ir šioje teritorijoje besikuriančioms įmonėms. Taip ir buvo: dabar LEZ įmonės yra mūsų klientai. Paskaičiavus per tuos 14 metų gautas mokestines lengvatas, susidaro išties solidi suma, kurią investavau į verslo plėtrą. O tai reiškia, kad lengvatos leido dar sparčiau augti,“ – pasakoja V. Jokužis.
Planai sutelkti į augimą
Vienu didžiausių šuolių tiek pagal pritrauktų investicijų sumas, tiek pagal subnuomoto ploto ir sukurtų naujų darbo vietų skaičius Kauno LEZ istorijoje tapo 2017-tieji. Be kitų investuotojų, į teritoriją – ir į Lietuvą – tuomet įžengė lyderiaujančios automobilių pramonės įmonės.
Vieni jų – „HELLA Lithuania“, kurie atsigręždami į pastaruosius veiklos metus, visų pirma pastebi, kad sprendimą įsikurti Kauno LEZ lėmė labai aiškūs ir konkretūs kriterijai, kuriuos visus ši teritorija patenkino: puikiai darbuotojus paruošiančios ir su verslu bendradarbiauti linkusios aukštosios mokyklos, reikiamų įgūdžių turinčių darbuotojų pasiūla rinkoje, tinkama infrastruktūra, šalies patrauklumas ir valdžios institucijų geranoriškas bendradarbiavimas. „Mūsų ateities planai sutelkti į augimą: HELLA turi sėkmingą produktų portfolio, kuriuo atsižvelgiama į esmines automobilių pramonės tendencijas, tarp jų – ir elektrifikaciją bei automatinio valdymo sprendimus. „HELLA Lithuania“ suinteresuoti tęsti savo sėkmės istoriją Lietuvoje. Ir tikrai džiaugsimės, jei sėkminga mūsų veikla Lietuvoje įkvėps ir kitus investuotojus. Ypač lauktume automobilių komponentų tiekėjų kūrimosi Kaune – čia matome dideles perspektyvas ir galimybes ateičiai,“ – sako „HELLA Lithuania“ direktorius Tobias Pohlschmidt.
Šiems tikslams įgyvendinti, žinoma, būtini kvalifikuoti ir motyvuoti darbuotojai, ypač didelė techninio išsilavinimo, kokybės ir logistikos valdymo pagrindus turinčių inžinierių paklausa. Dalį reikiamų darbuotojų kompanijai į Kauną pavyksta pritraukti ir iš užsienio – tiek pasikviečiant dirbti užsieniečius, tiek sugrąžinant iš emigracijos lietuvius.
Sugrąžina emigrantus
Ne mažiau sėkmingai emigrantus į Lietuvą grąžina ir kita Kauno LEZ įsikūrusi bei sparčiai auganti tarptautinė sveikatos priežiūros produktus gaminanti kompanija „Hollister“, į pirmąją atidarytą gamyklą „investavusi apie 50 mln. Eur. įmonė prieš metus skelbė, kad kas šeštas jų darbuotojas yra sugrįžęs iš emigracijos.
„Ši tendencija išlieka. Be to, visada pasiteiraujame savo naujų darbuotojų, kas juos paskatino grįžti į Lietuvą ir pasirinkti dirbti mūsų kompanijoje. Dažniausiai tai žmonės, kurie jau turi darbo tarptautinėse kompanijos patirties ir ieško tokius pačius kriterijus atitinkančių darbdavių savo gimtinėje. Tad mūsų kompanija puikiai atitinka jų lūkesčius,“ – pastebi vasaros pabaigoje kalbintas tuometinis „Hollister Lietuva“ vadovas Shane Caher.
Įmonės atstovai sako, kad vienas esminių motyvų, lėmusių sprendimą įsikurti Lietuvoje, buvo tai, kad Lietuvos ir „Hollister“ darbo kultūros yra labai artimos: darbuotojai vertina išsilavinimą, yra linkę į inovacijas, geba sutelktai dirbti ir įgyvendinti tai, ką pažada.
„Šiandien galime patvirtinti, kad taip manydami neklydome,“ – tvirtina nuo 2019 m. Kauno LEZ teritorijoje veikianti kompanija.
„Hollister“ Kaune turi vieną didžiausių įmonės padalinių pasaulyje, kuris ateityje galėtų tapti kompetencijų centru.