Pirmojo pasaulinio karo pėdsakais
„Istorija – tikras praeities liudininkas, tiesos šviesa, gyvoji atmintis“, – teigė Ciceronas. Pirmojo pasaulinio karo, vykusio prieš šimtmetį Zarasų rajone, pėdsakai menami iki šiol.
Pilnas autobusiukas Zarasų profesinės mokyklos moksleivių kartu su mokytoja Vanda Zaleckiene ir profesijos mokytoju ir gidu Evaldu Dumbravu vyko į edukacinę, pažintinę išvyką „Pirmojo pasaulinio karo pėdsakais“. Dar kartą išgirsti apie šį karą, pamatyti jo reliktų, išlikusių fortifikacinių statinių – reiškia, labai gerai pasikartoti jau girdėtą medžiagą.
Pirmojo pasaulinio karo metu sukurta puiki gynybos sistema, išlikusi iki šių dienų, suteikia daug informacijos apie tą laikmetį. Kad moksleiviai ne tik sužinotų, kas yra fortifikaciniai statiniai, kokie buvo vokiečių kariuomenės atramos punkto ir gynybos linijos blindažai, išgirstų, kas ir kodėl vadinama „kurmių karu“, pamatytų, kaip atrodo ir kiek driekiasi apkasų linijos ir dar daug kitų įdomių dalykų, reikėjo „apsukti“ kelių kilometrų ratą Tilžės apylinkėje. Gido pasakojimas mokinius skatino domėtis: informacija nebuvo pateikiama vien tik „sausu“ pasakojimu, bet iliustruota įdomiais pavyzdžiais, klausimų – atsakymų metodu, naudojami ir žaidimo elementai.
Buvusioje Turmanto mokykloje, kurioje dabar įsikūręs Pirmojo pasaulinio karo muziejus, moksleiviai apžiūrėjo nuotraukas ir įvairius eksponatus. Autentišką to meto aplinką liudijo iš nedidelių beržo rąstelių pagamintas stalas, kėdės, lova, išlikę įvairūs daiktai.
Aplankytos ir Bartkiškės kaime esančios I Pasaulinio karo vokiečių karių kapinės, kuriose palaidota daug žuvusiųjų, tačiau šiuo metu išlikęs tik didžiulis akmuo.
Vokiečių poetas Johanas Volfgangas Gėtė rašė: „Geriausia, ką mums duoda istorija – tai jos skatinamas entuziazmas.“