Plungės moksleivių vizitas į Krasnogorską – dalis jaunimo mainų programos
Birželio mėnesį Rusijos Federacijos Krasnogorsko rajono savivaldybė, įgyvendindama partnerystės sutartį, pakvietė miesto partnerio – Plungės rajono savivaldybės – jaunimo (13–18 metų amžiaus) grupę šių metų liepos 1–12 dienomis atvykti ir turiningai praleisti dalį vasaros atostogų. Tarptautinėje jaunimo stovykloje buvo ir kitos Krasnogorsko miesto partnerių delegacijos, tačiau būtent plungiškių išvyka sulaukė didelio atgarsio Lietuvoje per visas visuomenės informavimo priemones – radiją, televiziją, spaudą.
Delegacijos vadovė pasidalijo įspūdžiais
Grupei grįžus iš Krasnogorsko, plungiškių delegacijos vadovė išplatino informacinį pranešimą apie jaunimo stovyklą ir viešnagėje patirtus įspūdžius. Dalyvauta įvairiuose sportiniuose turnyruose, vyko kūrybiniai vakarai, jaunuoliai šoko, dainavo, skaitė eiles, vaidino, piešė. Taip pat turėjo galimybę save realizuoti „Multi pulti“ personažuose, vyko šokių maratonas, inscenizuotos liaudies dainos, „Mis ir Misterio stovykla“, grožio ir talentų konkursai.
Be įvairiausių užsiėmimų, stovyklos organizatoriai sudarė svečiams galimybę pamatyti ir įžymias Maskvos bei Krasnogorsko vietas. Tarptautinės jaunimo stovyklos dalyviai lankėsi Technikos muziejuje, Archangelskoje muziejuose, Aleksandrovo sode, Raudonojoje aikštėje. Turėjo galimybę pabuvoti tarptautiniame džiazo festivalyje.
Į stovyklos uždarymo ceremoniją kelioms minutėms atvyko motoklubo „Naktiniai vilkai“ baikeriai. Būtent šis faktas nepraslydo pro Lietuvos politikų ir visuomenės veikėjų akis. Plungiškių vizitas tapo pagrindine šios dienos Lietuvos tema.
Teisybės dėlei reikia pasakyti, kad Plungės jaunimas su motoklubo nariais neturėjo galimybės pabendrauti. Stovyklos uždarymo šventėje baikeriai užtruko vos kelias minutes.
Per daug politizuoti atgarsiai
Plungės meras Audrius Klišonis priminė, kad Plungės ir Krasnogorsko partnerystės sutartis tuometinio Plungės mero konservatoriaus Viganto Danilavičiaus pasirašyta dar 2003 metais. Krasnogorsko ir Plungės miestų susigiminiavimo sutartis sudaryta siekiant bendradarbiauti ir supažindinti rajono visuomenę su miesto-partnerio gyvenimu, istorija, kultūra, tradicijomis ir papročiais. Su Krasnogorsku daug metų vyko ir jaunimo mainų programa.
„2014 metais, kai buvo įvykdyta Rusijos agresija prieš Ukrainą, aš, kaip Plungės rajono savivaldybės meras, kreipiausi į Užsienio reikalų ministeriją ir paprašiau konsultacijos, kaip elgtis. 2015 metų sausį Savivaldybę pasiekė Užsienio reikalų viceministro Andriaus Krivo pasirašytas raštas, kuriame sakoma, kad „Plungės rajono savivaldybės jaunimo atstovų dalyvavimas planuojamose tarptautinėse vaikų ir jaunimo mainų bei susitikimų programose neprieštarauja principingai Lietuvos pozicijai dėl Rusijos Federacijos vykdomos agresijos Ukrainos atžvilgiu ir yra sveikintinas“. Viceministras taip pat atkreipė dėmesį, kad jaunuolių iš Lietuvos dalyvavimas gali būti panaudotas Rusijos propagandos tikslais, todėl siūlytina atitinkamai parengti šių renginių dalyvius, kad jais nebūtų pasinaudota Lietuvai nedraugiškais tikslais“, – sakė meras A. Klišonis.
Kiekvienu atveju, prieš plungiškių delegacijos vizitą į Rusijos Federaciją, delegacijos vadovai susitikdavo su Valstybės saugumo departamento atstovais. Toks susitikimas įvyko ir prieš vizitą į Krasnogorską. Mero žiniomis, buvo aptarta jaunimo stovyklos programa.
„Kai gavau žinią, jog į jaunimo stovyklą atvyko „Naktiniai vilkai“, peržiūrėjau delegacijos vadovės filmuotą medžiagą iš jaunimo stovyklos uždarymo ceremonijos. Organizatoriai baikerių pasirodymą stovyklos dalyviams pateikė kaip siurprizą: motociklais atvažiavo 4 baikeriai, pakalbėjo 1,5–2 minutes, apsisuko ir išvažiavo. Aišku, kad jų pasirodymas šventėje mums yra didelis akibrokštas, nes stovyklos organizatoriai į suderinti atsiųstą programą to nebuvo įrašę. Nėra malonus ir skandalas, kuris šiuo metu Lietuvoje yra sukeltas“, – neslėpė meras A. Klišonis.
Komentuoja kas netingi
Komentarai, kuriuose labai stipriai politizuojama Plungės jaunimo išvyka į Krasnogorską, šiuo metu skrieja iš įvairių pusių.
„Keista, kai konservatoriai, pasirašę bendradarbiavimo sutartį su Krasnogorsku, šiandien kelia klausimą dėl Savivaldybės bendradarbiavimo su Rusijos Federacijos municipaliniu rajonu. Jaunimo delegacijų mainai su Krasnogorsku vyksta jau daug metų, o 2013 metais pats Seimo narys Jurgis Razma apmokėjo dalį kelionės išlaidų, kad tuometės Alsėdžių vidurinės mokyklos vaikinų vokalinis ansamblis su vadovu Martynu MiIiausku per moksleivių rudens atostogas atstovautų mūsų rajonui tarptautiniame susigiminiavusių miestų jaunimo meninių kolektyvų festivalyje „Novij mir“ Krasnogorske! – pastebėjo meras A. Klišonis. – Trečiadienį teko dalyvauti žinių laidoje kartu su Užsienio reikalų ministru Linu Linkevičiumi ir girdėti kitų laidos dalyvių komentarus. Ministras minėjo, kad 35 ar 37 Lietuvos savivaldybės turi partnerystės sutartis su įvairiais Rusijos Federacijos miestais, ir mano, kad partnerystę reikia išlaikyti. Be jokios abejonės, budrumas reikalingas, tačiau būna, kad Lietuvoje lygioje vietoje be pagrindo keliama isterija. Šį atvejį analizuosime, kalbėsime su Valstybės saugumo departamento atstovais, Užsienio reikalų ministerija ir priimsime atitinkamus sprendimus.“
Beje, jaunimo mainų stovyklos dalyviai į Plungę parvežė oficialų Krasnogorsko rajono savivaldybės mero Radij Faritovič Habirov kvietimą dalyvauti XVI Krasnogorsko kūrybinio jaunimo festivalyje „Naujas pasaulis“ („Novij mir“), kuris vyks 2017 metų rugsėjo 21–24 dienomis Krasnogorsko miesto šventės metu. Į festivalį yra kviečiamos ir kitų Krasnogorsko rajono savivaldybės miestų partnerių komandos iš Tukumo (Latvijos Respublika), Koreličiaus (Baltarusijos Respublika), Slivnicos (Bulgarijos Respublika), Hochstadto (Vokietijos Respublika).