Plungės rajono mokyklose vyko kuprinių svėrimo akcija
Taisyklinga kūno laikysena – tai išorinio grožio ir vidinės darnos atspindys. Ji sudaro optimalias sąlygas krūtinės ląstos, dubens, galūnių kaulų ir vidaus organų vystymuisi ir veiklai, tačiau kasmetiniai vaikų sveikatos profilaktinių patikrinimų duomenys rodo, kad nustatoma vis daugiau vaikų laikysenos sutrikimų. Vienas iš neigiamų veiksnių, lemiančių augančio vaiko esamą ir būsimą sveikatą – netaisyklinga kūno laikysena. Vaiko augimo periodu dažnai išryškėja griaučių-raumenų sistemos funkcionavimo sutrikimai. Dėl įvairių įgimtų skeleto defektų, nepakankamo fizinio aktyvumo, neracionalios mitybos, nepritaikytų ugdymosi ir poilsio vietų nukenčia griaučių-raumenų funkcinis pajėgumas, vystosi netaisyklinga laikysena. Tad norint išvengti sveikatos problemų, būtina ankstyva griaučių-raumenų sistemos vystymosi prevencija ir diagnostika.
Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras rugsėjo ir spalio mėnesį Plungės rajono mokyklose vykdė kuprinių svėrimo akciją, kurios tikslas – atkreipti mokinių ir jų tėvelių/globėjų dėmesį į mokyklinės kuprinės svorį ir turinį bei galimą sunkios kuprinės poveikį vaiko sveikatai.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistėms, dirbančios mokyklose, pirmiausia pasvėrė akcijoje dalyvavusius vaikus, po to jų pilnas ir tuščias kuprines, įvertino, kokią kūno masės dalį sudaro mokinio kuprinė, ir konsultavo kaip tinkamai pasirūpinti savo stuburu.
Kuprinių svėrimo akcijos metu pasvertos 1067 kuprinės: 3 klasės – 325, 5 klasės – 360, 6 klasės – 382. Tyrime dalyvavo 496 (46,49 proc.) mergaitės ir 571 (53,51 proc.) berniukas.
Moksleiviui rekomenduojama nešti ne sunkesnę kaip 10 proc. savo kūno svorio kuprinę. Kasdienis sunkesnės kaip 15 proc. kūno svorio kuprinės nešiojimas gali būti traktuojamas kaip rizikos veiksnys, darantis įtaką moksleivio nugaros skausmams ar stuburo pakenkimams atsirasti.
Akcijos metu nustatyta, kad
- 6,1 proc. mokinių, nešioja 15 proc. ir daugiau, sunkesnes kuprines, nei jų esamas svoris. 10-15 proc. mokinio svorio kuprines, nešiojo 3 iš 10 akcijoje dalyvavusių mokinių;
- Dažniausiai 15 proc. ir sunkesnes kuprines nešiojo trečioje klasėje besimokantys mokiniai;
- Pasvėrus mokinius ir jų kuprines paaiškėjo, kad daugiau berniukų, nei mergaičių nešioja sunkesnes, daugiau kaip 15 proc. jų kūno masę siekiančias kuprines (atitinkamai 7,01 proc. ir 5,04 proc.).
Dažniausiai kuprinės per sunkios dėl jose esamų nereikalingų daiktų: visos savaitės pamokų knygų ar pratybų, kelių dailės reikmenų rinkinių.
Vadovaujantis higienos norma HN 41:2003 „Mokyklinės prekės“, tuščios kuprinės svoris turi būti ne didesnis kaip 700 gramų pradinių klasių moksleiviams ir ne didesnis kaip 1 kg. – vyresnių klasių moksleiviams. Akcijos metu nustatyta, kad kas penktas moksleivis nešiojo sunkesnę tuščią kuprinę, nei leidžia higienos norma HN 41:2003 „Mokyklinės prekės“. Daugiau nei ketvirtadalis pradinių klasių berniukų tuščios kuprinės buvo sunkesnės nei 700 g.