Plungės teatrui „Saula“ suteikta garbė Lietuvą pristatyti Pasauliniame vaikų teatrų forume Japonijoje
Nuo 1983 metų Japonijoje Toyama mieste, kas keturi metai, renkasi geriausi pasaulio vaikų teatrai į Pasaulinį vaikų teatrų forumą – festivalį. Galimybė parodyti savo spektaklį ir pristatyti savo šalies kultūrą suteikiama vaikų teatrui sėkmingai įvykdžius visus pasaulinio forumo – festivalio atrankos komiteto reikalavimus ir praėjus visus atrankos etapus, kurie vyksta net du metus iki šio išskirtinio pasaulinio kultūros įvykio. Pasaulinio forumo – festivalio atrankos komitetui paraiškas dalyvauti teikia per šimtas pasaulio valstybių iš kurių atrenkami 20 ar 23 geriausi vaikų teatrai iš visų pasaulio kontinentų. Toyama organizacinis komitetas Pasaulinį vaikų teatrų forumą – festivalį ir atrankas į jį organizuoja kartu su pasauline mėgėjų teatrų organizacija AITA/NEATA. 2016 metų atrankų komitete dalyvavo AITA/IATA prezidentas Rob Van Genechten (Belgija). Sėkmingai įveikus visus atrankos etapus šiame prestižiniame pasaulio kultūros forume garbė pristatyti savo kūrybą ir visos Lietuvos kultūrą suteikta Plungės kultūros centro vaikų ir jaunimo teatrui „Saula“ ir jo vadovams Sigitai ir Romui Matuliams.
Šis pasaulinės reikšmės kultūros įvykis dažnai sulyginamas su olimpinėmis žaidynėmis į kurias renkasi geriausi sportininkai iš viso pasaulio. Atidarydamas Pasaulinį vaikų teatrų forumą – festivalį Toyama prefektūros gubernatorius Takakazu Ishii pasakė „Pasaulio geriausi sportininkai kas keturi metai renkasi į Olimpines žaidynes, o į Toyama kas keturi metai renkasi geriausi pasaulio vaikų teatrai ir talentingiausi pasaulio vaikai. Mums tai tolygu“. Plungės teatras „Saula“ savo kūrybą pristatyti ir apie Lietuvą bei Plungės miestą papasakoti turėjo galimybę visų pasaulio kontinentų atstovams, nes kartu su plungiškiais į Toyama Pasaulinį vaikų teatrų forumą – festivalį buvo atrinkti kolektyvai iš Australijos, Belgijos, JAV, Kinijos, Ekvadoro, Honk Kongo, Čekijos, Egipto, Indonezijos, Korėjos, Malaizijos, Vengrijos, Nepalo, Monako, Maroko, Lenkijos, Singapūro, Rusijos, Šri Lankos, Slovakijos, Ugandos, Vietnamo ir žinoma Japonijos. Todėl dėka talentingų Plungės teatro „Saula“ kūrėjų apie Lietuvą kalbėjo ne tik Japonijoje, bet ir visame pasaulyje.
Plungės kultūros centro vaikų ir jaunimo teatras „Saula“ Toyama Kaikai teatre parodė savo sukurtą spektaklį pagal Lietuvių liaudies pasakas „Velnių monai“. Be spektaklio plungiškiai įrengė Lietuvos paviljoną, kuris veikė visomis festivalio – forumo dienomis. Paviljone buvo pristatyta informacija apie Lietuvą, Plungės kraštą, tradicinius Plungėje vykstančius renginius, leidiniai, įvairūs lankstinukai, Plungę reprezentuojantys suvenyrai, dirbiniai iš lino, gintaro, tautiniai kostiumai ir t.t. Lietuvos paviljonas, kaip ir plungiškių spektaklis sulaukė didžiulio populiarumo. Spektaklį stebėjo neįtikėtinai daug žiūrovų, kuriam pasibaigus „griaudėjo“ aplodismentų ir pasigėrėjimo šūksnių banga. O Toyama Pasaulinio vaikų teatrų forumo – festivalio prezidentas Izumi Yoshida Plungės teatrą „Saula“ asmeniškai pakvietė atvykti vėl po keturių metų. Tai didžiulis pripažinimas ir garbė.
Kartu su teatriniais kolektyvais iš viso pasaulio Toyama spektaklius stebėjo ir forumo veiklose dalyvavo ir pasaulinės organizacijos AITA/NEATA tarybos nariai, bei įvairių šalių teatrų sąjungų prezidentai iš Belgijos, Monako, Suomijos, Čekijos, Prancūzijos, Nyderlandų, Korėjos ir kitų šalių. Atrinktus geriausius pasaulio meno kolektyvus vertino pasaulinis kritikų komitetas, kurį sudarė profesionalūs teatro ir šokio kritikai iš Suomijos, Austrijos, Australijos, Maroko, Jungtinių Amerikos Valstijų, Singapūro, Ugandos, Didžiosios Britanijos, Korėjos, Indonezijos, Kinijos ir žinoma Japonijos. Teatro „Saula“ jaunieji aktoriai dalyvavo ir teatrinėse meno laboratorijose, kurių metu galėjo mokytis iš profesionalių scenos meistrų. Laboratorijas vedė teatro ir šokio pedagogai iš Japonijos, Belgijos, Italijos, Australijos, Singapūro ir Ugandos. Be dalyvavimo įvairiose forumo – festivalio veiklose teatro „Saula“ dalyviai lankėsi japonų šventyklose, parkuose kitose japoniškai kultūrai būdingose vietose.
Didžiausias netikėtumas „sauliečių“ ir jų vadovų vis tik laukė Lietuvoje. Po ilgos daugiau nei 24 valandas trukusios kelionės iš Toyama, į Plungę teatras „Saula“ sugrįžo 4 val. ryto. Nežiūrint į tai, kad buvo dar beveik naktis sutikti Pasaulinio forumo – festivalio dalyvių į Senamiesčio aikštę atėjo gausus būrys plungiškių su plakatais ir gėlėmis. Visus sugrįžusius pasitiko su lietuviška duona, medumi ir netgi fejerverkais. Sutikimo ceremoniją organizavę teatro „Saula“ aktorių šeimų nariai ir artimieji sutikimo ceremonijoje sakė „Mes sutinkam savo olimpiečius“. Iš tiesų turbūt taip garsiai ir taip garbingai apie Plungę ir Lietuvą kultūros pasaulyje kalbama ne taip dažnai. O Plungės kultūros centro vaikų ir jaunimo teatrui „Saula“ ir jų vadovams Sigitai ir Romui Matuliams tai pavyko. Tai pavyko savo atkaklaus ir kūrybingo darbo, bei išskirtinio talento dėka.