Plungiškiai mokiniai pagerbė savo mokytojo V. V. Andriušaičio atminimą
Šių metų birželį nusipelniusiam treneriui, Plungės garbės piliečiui Vitalijui Vladui Andriušaičiui būtų sukakę 90 metų. Liepos 22 dieną į Plungę susirinkę jo auklėtiniai pagerbė mokytojo atminimą. Jam skirtos atminimo lentos ir šachmatų šaligatvio Vytauto gatvėje atidengimo ceremonijoje dalyvavo V. V. Andriušaičio šeimos nariai, Plungės meras Audrius Klišonis, mero patarėjas Gintautas Vaitkevičius, Seimo narys Jonas Varkalys ir didelis būrys plungiškių.
Miesto garbės piliečio vardas V. V. Andriušaičiui suteiktas 2001 metais. 2006 metais ilgametis Plungės sporto mokyklos šachmatų treneris, išugdęs Lietuvai daug garsių šachmatininkų, išėjo amžinybėn, tačiau visam laikui pasiliko jų prisiminimuose.
V. V. Andriušaitis į Plungę atvyko 1954 metais, baigęs studijas Vilniaus valstybiniame pedagoginiame institute, ir pradėjo dirbti Plungės 1-ojoje vidurinėje mokykloje istorijos mokytoju. Mokykloje vedė užklasinius šachmatų užsiėmimus, rengė varžybas, o 1958 metais įkūrė šachmatų būrelį Plungės pionierių ir moksleivių namuose.
V. V. Andriušaitis 1964 metais su kolega Antanu Jadziausku įkūrė Plungės sporto mokyklą, o joje atsirado vietos ir šachmatų sekcijai. Būtent V. V. Andriušaičio dėka Plungė tarp šio intelektualaus sporto mylėtojų išgarsėjo kaip šachmatų miestas, o pats treneris su didele meile ir kantrybe per gyvenimą išugdė ne vieną šachmatininkų kartą, su kiekvienu auklėtiniu turėjo tvirtą ryšį.
Daug metų jis kiekvieną sekmadienį, 11 valandą, atverdavo šachmatų klubo, įsikūrusio Vytauto g. 7, duris. Šį kartą jo garbei „Bokšto“ durys taip pat buvo atidarytos 11 valandą, tik šeštadienį.
Atidengti atminimo lentą mokytojo auklėtiniai paprašė į šventę su šeima atvykusios V. V. Andriušaičio dukros Almos. Tardama žodį, ji pasidžiaugė, kad tėtis išties buvo kilnus žmogus ir paliko pėdsaką daugelio žmonių širdyse.
Kaip pastebėjo vienas jo mokinių – šiuo metu Vidaus reikalų viceministro pareigas einantis Giedrius Surplys – V. Andriušaičio, kaip didžios asmenybės, fenomeną sunku paaiškinti.
„Jo auklėtiniai praaugdavo jį maždaug septintoje klasėje (treneris buvo žemo ūgio). Jis itin retai pakeldavo balsą. Nedaugžodžiavo. Tačiau turėjo nepaaiškinamą galią traukti jaunus ir suaugusius. Jam keistai pavykdavo suderinti autoriteto ir draugo vaidmenis. V. Andriušaičio besišypsančios akys ir ramus, tačiau ypatingą atomazgą žadantis balsas pasiekdavo skrosdamas prieš akis sustatytus karalius ir karalienes, rikius ir žirgus. Daugelį tai veikė kaip hipnozė, visam gyvenimui palikusi įspaudą: „šachmatininkas“. Tai reiškia bet kurios problemos „išsidėliojimą“ ant įsivaizduojamo sprendimų lauko ir skaičiavimą, ko sulauksi, padaręs vieną, antrą ar (jei esi pajėgesnis žaidėjas) trečią, ketvirtą ir t. t. ėjimą“, – pastebėjo G. Surplys.
Sveikindamas gausiai susirinkusią šachmatininkų bendruomenę, meras A. Klišonis pastebėjo, kad šviesaus atminimo V. V. Andriušaitis Plungės garbės piliečio vardą pateisina su kaupu, jo įkurtas „Bokštas“ puikiai gyvuoja mokytojo auklėtinių dėka. Treneriui atminti buvo skirtas ir šiemet jau 27 kartą Plungėje surengtas tarptautinis šachmatų festivalis. Per jo atidarymą meras „Bokštui“ įteikė vėliavą, o mokytojo V. V. Andriušaičio auklėtiniai savo ruožtu pakvietė miesto bendruomenę į atminimo lentos atidengimo ceremoniją, treneriui ir mokytojui skirtą konferenciją bei simultatą su didmeistre Viktorija Čmilyte-Nielsen.
„Dėkoju Suvalkijai už tokį Plungei nusipelniusį žmogų, nes būtent Žemaitijai šis suvalkietis atidavė daugiau kaip 50 savo gyvenimo metų“, – kalbėjo Seimo narys J. Varkalys.
„Nors trenerio ir nebėra, bet Plungė jo auklėtinių dėka išlieka šachmatų didmiestis, – pažymėjo Lietuvos šachmatų federacijos viceprezidentas Jonas Sidabras. – Federacijos vardu reiškiu nuoširdžią padėką Plungės bendruomenei, kad saugo mokytojo atminimą, bei Plungės savivaldybės vadovams, kad šachmatai yra tarp Savivaldybės remiamų sporto šakų. Išties V. V. Andriušaitis išugdė daug asmenybių, todėl verta perimti jo mokymo modelį. Tokie žmonės kitų neapvilia, jo žvaigždė vis dar šviečia.“
„V. V. Andriušaitis buvo ne treneris, o gyvenimo mokytojas, – pasisakiusiųjų mintis taikliai apibendrino Plungės sporto ir rekreacijos centro direktorius Alvydas Viršilas. – Pasisekė tokį mokytoją turėjusiems“.