Po nežymaus odos pažeidimo – stabligės diagnozė
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamentas informuoja, kad š. m. liepos 24 d. iš asmens sveikatos priežiūros įstaigos gavo pranešimą apie diagnozuotą stabligės atvejį 79 m. amžiaus kaunietei. Moteris užsiiminėjo daržininkyste, tačiau patirtos traumos neatsiminė. Neatmetama galimybė, kad ligos užkratas į organizmą galėjo patekti per nežymius odos pažeidimus kojos kulnyje. Imunitetą sustiprinančiąja stabligės vakcina, kuri vyresniems nei 26 m. amžiaus yra nemokama, nebuvo pasiskiepijusi.
Pastaruosius penkerius metus Lietuvoje kasmet registruojama po du susirgimus stablige, iš jų beveik visada po vieną Kauno apskrityje. Kauno mieste paskutinis susirgimas stablige buvo nustatytas 2015 m., kai susirgo 37 m. amžiaus vyras, užmynęs ant surūdijusios vinies.
Stabligė – ūmi infekcinė liga, kurią sukelia stabligės sukėlėjo išskiriamas toksinas, pažeidžiantis nervų sistemą ir sukeliantis raumenų traukulius. Stablige užsikrečiama per pažeistą odą, žaizdas, ypač užterštas žemėmis. Žmogus nuo žmogaus neužsikrečia. Stablige įprastai sergama pavasarį – vasarą, kai dažniausiai dirbami žemės ūkio darbai. Lietuvoje paprastai serga vyresnio amžiaus žmonės, kurie daugelį metų nebuvo skiepyti sustiprinamąja stabligės vakcinos doze.
Persirgus stablige ir pasveikus, natūralus imunitetas nesusidaro, todėl svarbu atminti, kad nuo šios pavojingos ligos efektyviausiai apsisaugo skiepai. Kūdikiai ir vaikai nuo stabligės nemokamai skiepijami pagal Vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių: 2, 4, 6 ir 18 mėnesių amžiaus kombinuota penkiavalente vakcina. Ši vakcina vaikus apsaugo ne tik nuo stabligės, bet ir nuo kokliušo, difterijos, poliomielito ir B tipo Haemophilus influenzae infekcijos. 6-7 m. amžiaus vaikai skiepijami imunitetą sustiprinančia, kombinuota keturvalente vakcina nuo kokliušo, difterijos, stabligės ir poliomielito. Tuo tarpu 15-16 metų amžiaus paaugliai skiepijami difterijos, stabligės, kokliušo vakcina.
Vėliau, siekiant palaikyti imuninę apsaugą, pasiskiepyti nuo stabligės būtina visiems reguliariai – ne rečiau kaip kas 10 metų.
Svarbu tai, kad asmenys, patyrę traumą ir visi vyresni nei 26 metų amžiaus kas 10 metų nuo difterijos ir stabligės skiepijami valstybės biudžeto lėšomis, t. y. nemokamai.
Norintieji pasiskiepyti ir apsisaugoti nuo minėtos ligos, turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją.