Pokalbiai apie Lietuvos ir Lenkijos poetą, dramaturgą Adomą Mickevičių
220 metų praėjo nuo iškiliausio XIX a. Lietuvos poeto, lenkų literatūros klasiko Adomo Mickevičiaus gimimo dienos, tačiau jo kūrybos romantinė dvasia, patriotinės mintys tebežavi iki šiol. A. Mickevičiaus kūryba paliko gilų pėdsaką lietuvių kultūros ir literatūros istorijoje. Poeto kilmė, gyvenimas, veikla ir kūryba glaudžiai susiję su Lietuva, su Lietuvos istorija ir lietuvių kultūra. Pats A. Mickevičius laikė save bendros Lietuvos bei Lenkijos valstybės piliečiu, vadino Lietuvą savo Tėvyne. Jo kūryba veikė Antaną Baranauską, Simoną Daukantą, Maironį, Šatrijos Raganą.
Spalio 23 d. Knygos mylėtojų klubo „Beržė“ nariai išsamiau nagrinėjo A. Mickevičiaus kūrybą, jo asmenybę, gyvenimą, skaitė jo kūrybos ištraukas. Garsiausi jo kūriniai – „Vėlinės“, „Krymo sonetai“, „Ponas Tadas“, „Gražina“.
Prisiminėme, kad sėdėdami mokyklos suole skaitėme apie kunigaikštienę Gražiną (iš poemos „Gražina“), vietoje vyro kovojusią su kryžiuočiais, apie narsųjį Konradą Valenrodą (iš poemos „Konradas Valenrodas“), neišdavusį savo tautos ir didvyriškai žuvusį.
Poeto eilėraštis „Odė jaunystei“ kviečia jaunimą siekti mokslo aukštumų, pasimokyti patriotizmo, rūpinimosi Tėvynės ateitimi.
Vilniuje, Bernardinų gatvėje, name, kuriame 1822 m. gyveno poetas A. Mickevičius, dabar yra jo muziejus. Poeto paminklas, pastatytas 1984 m., yra viena labiausiai lankomų Vilniaus skulptūrų. Kitas labai lankomas A. Mickevičiaus paminklas stovi Krokuvoje, Senojo turgaus aikštėje. Jis yra vadinamas lenkų tautos nepriklausomybės simboliu.
Klubo „Beržė“ nariai noriai dalijosi savo žiniomis apie iškiliausią, reikšmingiausią XIX a. Europos romantizmo figūrą, o įdomų, išsamų pranešimą apie A. Mickevičių parengė klubo narė S. Žibienė.
Šio susitikimo metu taip pat buvo kalbama apie Vėlinių ir mirusiųjų pagerbimo papročius Lietuvoje. Puiki pasakotoja D. Dabašinskienė visus sudomino žiniomis ir parinktais pavyzdžiais.