Policijos pareigūnai užtikrinti: privaloma nedelsiant efektyvinti tarpinstitucinį vaiko teisių apsaugos sistemos veikimo mechanizmą
Pastaruoju metu visą Lietuvą sukrėtusių įvykių fone, kai šeimose mirtinai buvo sužaloti vaikai, vienas svarbiausių prioritetinių sprendimų tampa efektyvus ir savalaikis vaiko teisių apsaugos užtikrinimas, užkertant kelią bet kokioms galimoms neigiamoms pasekmėms.
Kadangi tinkamas vaiko paėmimas iš nesaugios jam aplinkos vis dar kelia susirūpinimą ir išgrynina ne vieną problemą, privaloma imtis neatidėliotinų veiksmų, vykdant nenutrūkstamą sklandų ir kompetentingą institucijų, atsakingų už vaiko teisių apsaugos užtikrinimą, bendradarbiavimą.
Vedini šio tikslo ir siekdami priimti racionalių bei apčiuopiamų rezultatų duosiančių sprendimų, Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato vadovai, konstruktyviai diskusijai pakvietė visos prižiūrimos teritorijos (Telšių, Mažeikių, Kelmės ir Akmenės rajonų) atsakingų institucijų vadovus.
Susitikime, aptariant galimybę bet kuriuo paros metu užtikrinti tinkamą vaiko teisių apsaugą, dalyvavo Telšių apskr. VPK viršininkas ir jo pavaduotojas, rajonų policijos komisariatų bei padalinių vadovai, Telšių ir Kelmės rajonų savivaldybių administracijos direktoriai, Mažeikių rajono savivaldybės vicemerė ir administracijos direktoriaus pavaduotojas, visų keturių rajonų Vaiko teisių apsaugos skyrių, socialinių paslaugų centrų bei kitų suinteresuotų įstaigų vadovai bei specialistai.
Susitikimo pradžioje pažymėta, kad pareigūnai dažnai susiduria su aplinkybėmis, kai reaguodami į teisės pažeidimus privalo ne tik užkirsti kelią nusikalstamoms veikoms, suteikti neatidėliotiną pagalbą smurtą patyrusiems asmenims, izoliuoti smurtautojus, atlikti teisinį situacijos vertinimą, surinkti tyrimui reikalingus duomenis, bet yra privesti ir paimti vaikus iš nesaugios aplinkos ir operatyviai išspręsti klausimą dėl laikino jų apgyvendinimo. Tokiais atvejais ne visada sulaukiama kompetentingų institucijų atstovų pagalba ir kvalifikuotas situacijos vertinimas. Pastebima, kad ši problema ypač aktualia tampa po darbo valandų ir savaitgaliais.
Konstatuota, kad nuo šių metų pradžios Telšių apskr. VPK aptarnaujamoje teritorijoje fiksuoti 27 atvejai, kai buvo sprendžiamas klausimas dėl vaikų paėmimo iš jiems nesaugios aplinkos. Pastebima, kad dažniausiai krizinės situacijos įvyksta vėlyvu paros metu arba savaitgaliais. Todėl kvalifikuotą pagalbą vaikams galintys suteikti Vaiko teisių apsaugos skyrių specialistai į šias įvykių vietas nebuvo iškviesti, kadangi po įprastų darbo valandų ir savaitgaliais jie nedirba. Tad sprendimus įvykių vietoje paimant vaikus, privalėjo priimti policijos pareigūnai.
Įvertinę problemas, kylančias užtikrinant savalaikę ir kvalifikuotą vaiko teisių apsaugą, Telšių apskr. VPK vadovai susirinkusiesiems pateikė konkretų siūlymą: „nuo šių metų balandžio 1 dienos, savivaldybių administracijos sudaro budinčią specialistų komandą, jai suteikia reikiamas technines priemones, kad nustačius atvejus, kai įtariama, jog vaikui esanti aplinka yra nesaugi bei pažeidžiamos jo teisės, būtų sudarytos sąlygos specialistams atvykti į įvykio vietą per vieną valandą bet kuriuo paros metu ir užtikrinti kvalifikuotos pagalbos teikimą bei tinkamą vaikų perkėlimą į saugią aplinką“.
„Dabartinis institucijų tarpusavio sąveikos veikimo principas bei bendradarbiavimo mechanizmas aptarnaujamoje teritorijoje neužtikrina tinkamos vaiko teisių apsaugos visą parą. Todėl negalime sau leisti rizikuoti vaikų gyvybėmis, laukiant esminių sistemos reformų, planuojamų priimti Vyriausybėje. Jau dabar privalome imtis iniciatyvos išgryninant tarpinstitucinio bendradarbiavimo algoritmą, siekiant apsaugoti vaikus“, – užtikrintas dėl esminių pokyčių svarbos buvo komisariato vadovas Remigijus Rudminas.
Didžioji dauguma susitikime dalyvavusių už vaiko teisių apsaugos užtikrinimą atsakingų vadovų bei specialistų nepritarė policijos pareigūnų siūlymui ieškoti galimybių organizuojant nenutrūkstamą institucijų bendradarbiavimą po darbo valandų. Kaip viena iš priežasčių akcentuota, jog būtina laukti Vyriausybės nutarimo, kuriuo būtų išgrynintos vaiko teisių apsaugos specialistų funkcijos ir nubrėžtos aiškios ribos, kas už ką atsakingas. Tokios pačios pozicijos tvirtai laikėsi ir Savivaldybių administracijų vadovai – šiuo klausimu kol kas jie nebuvo linkę ieškoti kompromisinio sprendimo.
Vis tik, viltį, kad situacija palaipsniui keisis į gerą, susitikimo pabaigoje įžiebė Kelmės rajono savivaldybės administracijos direktorė Irena Sirusienė. Ji užtikrino, kad ieškos realių galimybių ir būdų, padėsiančių ne tik sudaryti visą parą budinčias ir pagal poreikį policijos pareigūnams įvykio vietose talkinančias mobilias darbo grupes, bet ir imsis racionalių sprendimų, užtikrinančių darbo užmokestį specialistams po darbo valandų. Tad viliamasi, kad netolimoje ateityje, gerąją patirtį iš Kelmės rajono savivaldybės bus siekiama perimti ir kituose rajonuose.
Vertindami esamą situaciją ir suprasdami, kad pareigūnai neturi galimybių garantuoti ir užtikrinti tinkamos bei profesionalios vaiko teisių apsaugos bei pagalbos be Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistų ar socialinių darbuotojų bei perspektyvoje įžvelgdami būdą efektyviai ir nenutrūkstamai užtikrinti vaiko teisių apsaugą aptarnaujamos teritorijos savivaldybėse, Telšių apskr. VPK vadovai šį tikslą užsibrėžė, kaip vieną prioritetinių ir svarbių.