Pomeranija – įrodymas, kad skalūnų baimė nepagrįsta
Kaip žvalgomi skalūnai Lenkijoje, ką mūsų kaimynai jau yra nuveikę ir ką gali patarti, praėjusios savaitės pabaigoje domėjosi Pomeranijos vaivadijoje apsilankiusi Lietuvos atstovų grupė – aplinkos viceministrė Daiva Matonienė, Lietuvos geologijos tarnybos direktorius Jonas Satkūnas, Aplinkos ministerijos specialistai, Šilutės ir Tauragės rajonų suinteresuotų bendruomenių nariai, žurnalistai.
Dviejų dienų vizitas prasidėjo susitikimu su Pomeranijos maršalka Mieczysław‘u Struku. Pasakodamas apie skalūnų gavybą Lenkijoje, jis pažymėjo, kad iš pradžių buvo ir daug protestų, ir neaiškumų, bet jų neliko, sėkmingai užmezgus dialogą su vietos bendruomenėmis. Žmonės pritarė skalūnų gavybai, kai jie buvo supažindinti, kokios ji duos naudos. Pasak Mieczysław‘o Struko, vietos gyventojams būtina paaiškinti ir įrodyti, kad skalūnų žvalgybos metu aplinka apsaugoma nuo galimo neigiamo poveikio.
„Tikiuosi, ši išvyka buvo naudinga kartu važiavusiems kelių žemaičių bendruomenių, kurios kol kas skeptiškai vertina galimybes jų gyvenamosiose vietose žvalgyti skalūnus, atstovams. Laikomės šioms bendruomenėms duoto pažado iš arti parodyti, kaip skalūnai žvalgomi kaimyninėje Lenkijoje. Išvykoje dalyvavę jų nariai savo akimis įsitikino, kaip realybė skiriasi nuo gąsdinančių mitų, ir savo įspūdžiais galės pasidalinti su bendruomene“, – sako viceministrė Daiva Matonienė.
Šilutės ir Tauragės rajonų bendruomenių atstovai per susitikimus su Krokovos ir Chočevo gyventojais turėjo progos išgirsti atsakymus iš pirmų lūpų apie skalūnų sektoriaus kaimynystę, jos privalumus ir poveikį, išsiaiškinti, ar pagrįsti jiems kylantys nuogąstavimai.
Kaip sakė Krokovos meras Henryk‘as Doering‘as, šio turistinio miestelio teritorijoje skalūnai žvalgomi nuo 2010 metų. Nors ir vyksta gręžimo darbai, atvykstančiųjų į Krokovą srautas nesumažėjo. Atvirkščiai, miestelis tapo dar labiau žinomas. Jame nuolat lankosi ne tik turistai, bet ir delegacijos, norinčios susipažinti su skalūnų žvalgybos technologija.
Kaip vyksta konkretūs skalūnų žvalgybos darbai, kokia naudojama technologija, Lietuvos atstovai susipažino apsilankę Lubocino ir Lublevo gręžiniuose.