Posėdyje aptarta avarija Dvariūkuose

Balandžio 25 d. įvyko Pakruojo rajono savivaldybės ekstremaliųjų situacijų komisijos (pirmininkė – administracijos direktorė Erika Kižienė) posėdis avarijos Dvariūkų užtvankoje padariniams aptarti.
Posėdyje dalyvavo Pakruojo rajono savivaldybės administracijos civilinės saugos ir mobilizacijos vyriausioji specialistė Daiva Rocienė, Guostagalio seniūnijos seniūnas Jonas Jocius, Šiaulių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Pakruojo priešgaisrinės tarnybos viršininkas Darius Motekaitis, Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Pakruojo agentūros vedėjas Gediminas Cinkutis, Pakruojo rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjas Juozas Pupinis, UAB „Baltic Hydroenergy“ direktorė Aušra Skaudaitė, Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Kontrolės organizavimo skyriaus vyr. specialistas Stanislovas Rukevičius.
Posėdyje specialistė D. Rocienė papasakojo apie įvykį ir kokių veikslų buvo imtasi. Įmonės vadovė A. Skaudaitė pirmiausiai padėkojo visiems padėjusiems likviduojant avarijos padarinius, ypač policijai, kurie gelbėjo įvykio metu, nes buvo daug žiūrovų, kurie kėlė papildomą stresą ir nerimą dėl jų saugumo.
Dar tą patį vakarą buvo iškviestas 50 t. keliamosios galios kranas, tačiau jis nepajėgė nuleisti uždorių. Tuomet susitarta, kad rytą atvyks 100 t. keliamosios galios kranas, kuriam padedant padėtis sekmadienio rytą per 40 min. buvo stabilizuota. Posėdžio dieną (pirmadienį) vandens trūkumas užtvankoje dar buvo apie 40 cm, tačiau, specialistų pastebėjimu, sėkmingai pildosi.
A. Skaudaitė pastebėjo, kad užtvanka buvo prižiūrima, atliekamos reikiamos apžiūros, samdomi ekspertai, įvertinantys būklę prieš / po potvynių. Deformuoti vartai buvo pernai remontuoti, konstrukcija nebuvo keista. Avarija nutiko, kai jie buvo uždaryti. Bėdos priežastį nustatyti nelengva. Įmonės direktorės nuomone, svarbiausia, kad gyventojai nenukentėjo, o gamtai padaryta žala bus atlyginta, jau dirba draudimo bendrovė.
Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Pakruojo rajono agentūros vedėjas Gediminas Cinkutis informavo, padaryta žala aplinkai bus skaičiuojama remiantis aplinkos ministro įsakymo „Dėl žalos aplinkai, sunaikinus ar sužalojus gamtinius kraštovaizdžio kompleksus ir objektus, skaičiavimo metodikos patvirtinimo“ D1 – 895 4 skyriaus 19 punktu. Preliminari žala, padaryta gamtai, vertinama nuo 100 tūkst. Eur, gali siekti iki 140 tūkst Eur. Suma dar tikslinama.
Žemės ūkio skyriaus vedėjas Juozas Pupinis atkreipė dėmesį, kad visi užtvankų prižiūrėtojai turi remtis aplinkos ministro patvirtinto statybos techninio reglamento STR 1.12.03:2006 Hidrotechnikos statinių techninės priežiūros taisyklėmis ir atlikti nuolatines ir specializuotas prižiūrimų užtvankų hidrotechnikos įrenginių apžiūras. Nuolatinė atliekama 2 kartus per metus (rudenį ir pavasarį), o specializuota – kas 5 metai. Suprantama, kad po šio įvykio bus vykdoma neeilinė užtvankų apžiūra.
Pakruojo PGT viršininkas Darius Motekaitis pabrėžė, kad jei likviduojant avarijos padarinius būtų ekstremalių pasikeitimų, būtų tekę pasitelkti papildomų pajėgų. Jei būtų kilęs poreikis, būtų atvykę narai. Tarnybos viršininkas teigė, kad saugumas įvykio metu buvo užtikrintas.
Guostagalio seniūnas Jonas Jocius pabrėžė, kad svarbiausias jo darbas buvo perspėti Dvariūkų ir Gedžiūnų gyventojus. Žmonės reagavo ramiai, didesnių problemų vanduo nesukėlė. Į avarijos vietą taip pat buvo atvykęs Pasvalio savivaldybės mero pavaduotojas P. Balčiūnas su specialistu L. Mainoniu.
Specialistė D. Rocienė padėkojo visoms tarnyboms, visiems vadovams, kurie operatyviai atvyko į įvykio vietą. Pasidžiaugė, kad Pakruojo rajono gyventojai nenukentėjo. Bus sudaryta savivaldybės laikinoji komisija avarijos priežastims nustatyti, įmonė savo ruožtu taip pat sudarys komisiją. Abi komisijos turės nurodyti avarijos priežastis, į pagalbą teks pasitelkti ekspertus. Visiems reikia prieiti prie vienodų išvadų ir bendrų sprendimų, kad tokie įvykiai nesikartotų, kad būtų laiku atliekami prevenciniai veiksmai.