Posėdyje gvildentos regiono problemos
Ventos regioninio parko Lankytojų centre surengtas Šiaulių regiono plėtros tarybos posėdis. Jame dalyvavo ne tik regiono savivaldybių merai, jų pavaduotojai, administracijų direktoriai, minėtosios Tarybos socialiniai, ekonominiai partneriai, bet ir ministerijų atstovai. Posėdžio metu, o ypač – jo pabaigoje, užvirė karštos susirinkusiųjų diskusijos.
Savivaldai reikia didesnių teisių
Anot Šiaulių regiono plėtros tarybos pirmininko Akmenės rajono savivaldybės mero Vitalijaus Mitrofanovo, tokių karštų debatų jau seniai bebuvo. Juos pirmuosius sukėlė vidaus reikalų viceministras Giedrius Surplys savo pranešimu apie regioninę politiką. Svetys pristatė priemonių planą, skirtą savivaldai stiprinti, subalansuotai vietos, regionų ir valstybės plėtrai. Planuojama regionų specializacija: kiekvienas regionas išgrynins savo išskirtinę, stipriąją pusę ir ji bus plėtojama, toliau stiprinama. Jau per šiuos metus norima išgryninti kiekvieno regiono specializaciją, Vyriausybės lygiu ketinama diegti greitųjų investicijų pritraukimo priemonių. Šia linkme pečius surėmusios dirbs septynios ministerijos, jau ateinančiais metais bus bandoma paskleisti ir įdiegti keletą pilotinių iniciatyvų. Jas įgyvendinant G.Surplys sakė Šiaulių regioną matąs kaip potencialų partnerį. Viso to pagrindinis tikslas – regionuose kurti darbo vietas.
Išklausęs viceministro optimistinių planų, Šiaulių regiono plėtros tarybos pirmininkas Akmenės rajono savivaldybės meras V.Mitrofanovas iškart pareiškė savo nuomonę: jeigu šių gražių planų nelydės teisės aktų pakeitimai ar naujų sukūrimas – bus blogai. V.Mitrofanovas susirinkusiesiems iš Akmenės rajono patirties papasakojo, kas trukdo investuoti užsieniečiams. Taip pat Šiaulių regiono plėtros tarybos pirmininkas išsamiai paaiškino, o susirinkusieji pritarė, kodėl Darbo biržos padaliniai turėtų pereiti savivaldybių žinion, kaip turėtų būti organizuojama jų veikla, kad atsirastų gerų rezultatų ir išnyktų kuriozinė situacija, kai bedarbių pilna, o dirbti nėra kam…
V.Mitrofanovas ir šiame posėdyje išreiškė reikalavimus dėl daug didesnių teisių bei atsakomybės suteikimo savivaldai, dėl galimos pagalbos saviovaldybėms. Jis priminė per šalį kiek anksčiau nuvilnijusią savo mintį, kad už valstybės lėšas studijuojantys jaunuoliai turėtų kelerius metus atidirbti rajonuose, stokojančiuose jaunų specialistų, kad valstybė turėtų prižiūrėti, jog specialistai būtų rengiami tokie, kokių jai reikia, o ne „štampuojami“ nevaldomai. Ir šį siūlymą dauguma susirinkusiųjų palaikė. Pavyzdžiui, gydytojų traumatologų esą „nėra kur dėti“, o šeimos gydytojai sensta, išeina į pensiją ir jų pradeda katastrofiškai trūkti, ypač – nuo didmiesčių nutolusiuose rajonuose. Šlubuoja ir profesinis, amatų mokymas rajonuose. Antai Akmenės rajono jaunimo ir suaugusiųjų švietimo centras galėtų rengti įvairių specialybių darbuotojus, tačiau negali gauti finansų profesiniam mokymui. Ir apskritai, jauniems žmonėms esą net valstybiniu lygiu brukama mintis, kad atvykę į regionus jie negaus darbo, nors taip tikrai nėra.
Dėmesys – tarptautiniam bendradarbiavimui
Užsienio reikalų ministerijos ambasadorė ypatingiems pavedimams Gitana Grigaitytė susirinkusiesiems pasakojo apie tarptautinio bendradarbiavimo galimybes ir ryšių su užsienio lietuviais plėtrą. Ir šioje srityje viešniai teko išgirsti savivaldybių atstovų pastabų ir nusivylimo replikų. Šiaulių regiono plėtros tarybos pirmininkas Akmenės rajono savivaldybės meras V. Mitrofanovas papasakojo, kad trejus metus iš eilės negauta vystomojo bendradarbiavimo lėšų rengti stovyklas vaikams iš Ukrainos karo zonų. Be aiškios priežasties neišduota viza atvykti į „Akmenės smuikelio“ šventę Gruzijos piliečiui, nors vardinį kvietimą pasirašė Savivaldybė. O ekonomikos atašė esą nesistengia dirbti regionų labui.
Vidaus reikalų viceministras, Užsienio reikalų ministerijos ambasadorė ypatingiems pavedimams ir kiti renginio svečiai pažadėjo atsižvelgti į Šiaulių regiono plėtros tarybos posėdžio dalyvių išsakytus bent dalį prašymų ir pastabų.