Požeminiai konteineriai Vilniuje – modernus požiūris į atliekų tvarkymą
Atliekų tvarkytojai teigia, kad Vilniaus miesto savivaldybės planai atnaujinti konteinerių tinklą ir įrengti požeminius konteinerius yra pozityvus žingsnis, galintis iliustruoti modernios sostinės idėją. Ateityje Vilniuje planuojama įrengti daugiau nei tris su puse tūkstančio požeminių konteinerių, kurie ne tik taupytų atliekų tvarkymui skiriamas išlaidas, bet ir supaprastintų patį procesą.
Pasak Lietuvos komunalininkų ir atliekų tvarkytojų asociacijos prezidentės Ramintos Radavičienės, požeminių ar pusiau įkasamų konteinerių nauda ir efektyvumu jau įsitikinta ne vienoje Lietuvos savivaldybėje. „Sprendimai dėl tokių konteinerių įrengimo turi būti priimami vertinant vietos aplinkybes, atsakingai atliekant parengiamuosius darbus, parenkant jų įrengimo vietas, priskiriant jais besinaudosiančius atliekų turėtojus ir dar daug kitų kriterijų“, – teigė R. Radavičienė.
„Ecoservice“ generalinio direktoriaus Arūno Makausko teigimu, kol kas vyksta svarstymai, kaip ši požeminių konteinerių sistema turėtų atrodyti sostinėje:
„Savivaldybėje jau buvo aptariama konteinerių išdėstymo seniūnijose schema, kuri, mano manymu, dar gali keistis. Yra techninių detalių, kurias reikia nuodugniau apmąstyti, pavyzdžiui, kai kuriuos konteinerius planuojama įrengti sunkiai privažiuojamose vietose. Vis dėlto tikime, kad kai šis projektas bus pateiktas viešam svarstymui, visi neaiškumai jau bus panaikinti“, – teigė A. Makauskas.
Dar praėjusių metų pabaigoje šalia Vilniaus savivaldybės „Ecoservice“ įrengė demonstracinius požeminius konteinerius. Anot bendrovės vadovo, derėtų pabrėžti, kad tai yra tik pavyzdinis ir tikrai ne pats pigiausias sprendimas (vieno konteinerio kaina siekia apie 4,6 tūkst. eurų), įgyvendintas už privačias lėšas. Tad ateityje diegiant požeminių konteinerių sostinėje, jie gali skirtis nuo dabar pristatytų.
„Prie Vilniaus savivaldybės įrengti konteineriai yra išskirtinio dizaino, pagaminti iš nerūdijančio plieno, todėl atsparūs vandalams, šiems konteineriams aptarnauti nereikia atskiros mašinos – juos gali ištuštinti šiukšliavežės, kurios aptarnauja antžeminius konteinerius. Kokie konteineriai bus diegiami Vilniuje, priklauso nuo konkurso sąlygų, techninių reikalavimų, taip pat ir nuo maksimalios kainos, todėl kol kas sunku pasakyti, ar po kelių metų tokius pačius konteinerius išvysime daugelyje sostinės vietų“, – komentavo „Ecoservice“ vadovas.
Šiuo metu konsultantai rengia Vilniaus miesto atliekų tvarkymo sistemos projektą: nuo mokesčių gyventojams iki konteinerių išdėstymo schemų. Sistema ir taisyklės turėtų apimti rinkliavos dydžio nustatymą ir surinkimą, mechaninio-biologinio apdorojimo gamyklos eksploataciją, rūšiavimo nuostatas ir taisykles beipožeminių konteinerių įrengimą ir priežiūrą. „Parengtoje studijoje bus išdėstyti pasiūlymai, argumentai, paskaičiavimai kaip konteineriai turėtų būti įsigyti, parinkti ir panašiai“, – pasakojo A. Makauskas.
„Ecoservice“ generalinio direktoriaus teigimu, svarbiausia yra skaidriai, konkurso būdu modernizuoti konteinerių tinklą ir siekti, kad sostinės gyventojai gautų geriausią įmanomą paslaugą, kuris vėliau galėtų tapti pavyzdžiu kitiems Lietuvos regionams.
„Ecoservice” savo veiklą vykdo jau beveik 20 metų. Šiuo metu bendrovė valdo didžiausią atliekų tvarkymo tinklą keturiolikoje Lietuvos savivaldybių. „Ecoservice“ rūpinasi komunalinių, statybinių ir stambiagabaričių atliekų bei antrinių žaliavų surinkimu, vežimu ir apdorojimu.