Praeitis kalba dabarčiai
Paskutinę vasaros dieną Lietuvos žiemos sporto centro teritorijoje, Šiekščio ežero pusiasalyje, gražiu Ignalinos krašto muziejaus ir Budrių bendruomenės renginiu pristatytas istorinis-kultūrinis projektas ,,Ant praeities kalvų”, kurį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Ignalinos rajono savivaldybė. Projekto archeologinėmis ir įtraukiomis edukacinėmis veiklomis siekiama aktualizuoti įdomią senąją Budrių žemių istoriją, stiprinti vietos identitetą, skatinti domėtis Ignalinos krašto praeitimi, unikaliu baltiškuoju paveldu. Šis projektas yra orientuotas į vietos visuomenės edukavimą, todėl pasirinktos įtraukios pažintinės ir mokslo populiarinimo veiklos.
Renginys pradėtas labai romantiškai. Prie pusiasalio atplaukusiose valtyse skambėjo folkloro ansamblio ,,Čiulbutė” narių dainos. Jų melodija taip gražiai vilnijo ežero bangelėmis, šviesiu gerumu užliedama susirinkusiųjų širdis… Ignalinos krašto muziejaus direktorė dr. Regina Mikštaitė-Čičiurkienė pristatė projektą, pasakojo apie senąją baltų kultūrą, kurios šaknys siekia X amžių prieš Kristų. Direktorė džiaugėsi naujomis veiklomis, šauniu muziejaus kolektyvu, dėkojo Budrių bendruomenei ir jos vadovei Jūratei Pernavienei, idėjos autorei Ingai Šidlauskienei.
Ignalinos krašto muziejus ir Budrių bendruomenė renginio dalyvius kvietė pabūti ,,Vikingų kaimo” svečiais, susipažinti su senąja baltų kultūra, išsikepti ruginės duonelės, susitrinti įvairių pagardų iš sėklų ir riešutų. Liaudies meistrės mokė sukurti senovinių papuošalų, iš molio virvelinės keramikos technika nusilipinti puodelį ar dubenėlį, pinti kvepiančių žolelių vainikus ir kompozicijas, žaisti senuosius žaidimus… Smagių veiklų buvo ir mažiems, ir dideliems. O galiausiai visi vaišinosi žirniene su voveraitėmis, namine gira. Prie laužo klausėsi būgnelio garsų, maloniai bendravo. Žmonės džiaugėsi atrasta puikia renginių vieta, kurioje viskam vietos užteko. O žaliaakis ežeras, matyt, džiaugėsi taip gražiai istorijai ir meniškai dvasiai pasitarnavęs.
Projekto ,,Ant praeities kalvų” veiklos – tai jau organizuota archeologinė ekspedicija Rudakumpio pusiasalyje, trys renginiai, archeologijos diena, taip pat spaudai rengiamas nedidelės apimties įdomiosios istorijos leidinys apie Budrius. Laukia ir archeologinių radinių pristatymo paroda. Surinkti archeologinių tyrimų rezultatai Ignalinos krašto muziejui padės papildyti naujai kuriamą archeologinę ekspoziciją, skirtą krašto priešistorei, taip pat planuoti naujas edukacines programas visuomenei. Rudakumpio pusiasalis galės būti įtrauktas į turistinius maršrutus.