Praėjus mėnesiui nuo karo pradžios Izraelis teigia, kad jo pajėgos „yra Gazos miesto centre“

Izraelio kariai yra „pačiame Gazos miesto centre“, antradienį pareiškė gynybos ministras Yoavas Gallantas, šaliai minint pirmąjį karo su „Hamas“ Palestinos teritorijoje mėnesį.
„Mes esame pačiame Gazos miesto centre, – spaudos konferencijoje sakė Y. Gallantas. – Gaza yra didžiausia kada nors sukurta teroristų bazė“.
„Mes ketiname sunaikinti „Hamas“, – sakė jis.
Jis kalbėjo tuo metu, kai Izraelyje vyko atminimo ceremonijos, skirtos pažymėti liūdną vieno mėnesio sukaktį.
Atminimo ceremonijose buvo girdėti raudos, o minios žmonių uždegė žvakutes gedėdami 1 400 žuvusiųjų, tarp kurių buvo šeimų, išžudytų savo namuose, ir jaunuolių, dalyvavusių muzikos festivalyje bei žuvusių per išpuolį, didžiausią Izraelyje nuo jo įkūrimo 1948 metais.
„Nėra nė vieno žmogaus, kurio nebūtų palietusios šios siaubingos atakos, – sakė 52 metų Sharonas Balabanas, vienas iš tūkstančių izraeliečių, dalyvavusių gedulinguose atminimo renginiuose. – Kiekvienas pažįsta ką nors, kas buvo sužeistas, nužudytas ar kitaip nukentėjo“.
Nepaisant vis dažniau pasigirstančių raginimų nutraukti ugnį, Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanjahu aiškiai pareiškė, kad paliaubų nebus, kol „Hamas“ neišlaisvins per išpuolį paimtų 240 įkaitų.
B. Netanyahu taip pat sakė, kad pasibaigus karui Izraelis perims „bendrą saugumą“ Gazoje, tačiau iki to laiko galbūt leis daryti „taktines pauzes“, siekiant išlaisvinti belaisvius ir pristatyti pagalbą į 2,4 mln. gyventojų turinčią apgultą teritoriją.
JT žmogaus teisių vadovas Volkeris Turkas mėnesį po „Hamas“ išpuolio pavadino mėnesiu, paženklintu „žudynių, nesibaigiančių kančių, kraujo praliejimo, naikinimo, pasipiktinimo ir nevilties“.
Nuo išpuolio dienos Izraelis nepaliaujamai daugiau kaip 12 tūkst. kartų smogė taikiniams Gazoje iš oro ir artilerijos, taip pat pasiuntė sausumos pajėgas, kurios faktiškai perkirto Gazos Ruožą per pusę, o kariai ir tankai apsupo Gazos miestą.
Izraelis iš oro mėto lapelius ir siunčia žinutes, kuriose civilius gyventojus šiaurinėje Gazos dalyje ragina bėgti į pietus, tačiau vienas JAV pareigūnas šeštadienį sakė, kad labiausiai nukentėjusiose teritorijose tebėra mažiausiai 350 tūkst. civilių gyventojų.
Gazos Ruože kančios didžiulės: ištisi miesto kvartalai sulyginti su žeme, o kūnai, suvynioti į baltus audeklus, kaupiasi prie ligoninių, o ten chirurgams tenka operuoti ant kruvinų grindų pasišviečiant telefonais.
Antradienį, po naujausių smūgių, šimtai gyventojų bėgo į pietus, o Izraelio tankai stovėjo pakelėse už smėlio pylimų.
Karo analitikai perspėjo, kad Gazos Ruože, iš kurio Izraelis pasitraukė 2005 metais ir į kurį paskutinį kartą įsiveržė 2014-aisiais, laukia ištisos savaitės įtemptų kovų „nuo namo prie namo“.
„Hamas“ turėjo 15 metų parengti tankią „giluminę gynybą“, kuri apima požeminius, antžeminius ir aukštuminius įtvirtinimus“, – teigė Vašingtono instituto analitinio centro ekspertas Michaelas Knightsas.
Ši operacija Izraeliui yra labai sudėtinga, nes įkaitai, tarp kurių yra labai mažų vaikų ir silpnų senyvo amžiaus žmonių, kaip manoma, laikomi šimtus kilometrų besidriekiančiame tunelių tinkle.
Pagrindinės Izraelio sąjungininkės JAV palaiko jį kare su „Hamas“, tačiau taip pat ragina laikytis santūrumo ir palengvino kai kurių pagalbos siuntų pristatymą bei galimybę keliems šimtams pabėgėlių, turinčių dvigubą pilietybę, kirsti Rafos perėją ir patekti į Egiptą.
JAV teigia esančios prieš tai, kad Izraelis „vėl okupuotų“ Gazą
Jungtinės Valstijos antradienį pareiškė esančios prieš tai, kad Gazos Ruožą vėl ilgam laikui okupuotų Izraelis, kurio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu pažadėjo po karo šioje teritorijoje užtikrinti „bendrą saugumą“.
„Mūsų nuomone, lemiamą balsą priimant šiuos sprendimus turėtų turėti patys palestiniečiai, o Gaza yra ir bus Palestinos kraštas“, – kalbėdamas su žurnalistais sakė valstybės departamento atstovas Vedantas Patelis.
„Apskritai, nei mes, nei Izraelis nesame už tai, kad Gaza vėl būtų okupuota“, – teigė jis.
Izraelis iš 1967 m. po Šešių dienų karo užimto Gazos Ruožo pasitraukė 2005 m. Vėliau, „Hamas“ teroristams perėmus teritorijos valdžią į savo rankas, buvo įvesta srities blokada.
V. Patelio teigimu, Jungtinės Valstijos sutinka, kad „padėtis niekada nebebus tokia, kokia ji buvo spalio 6 d.“, turėdamas omenyje plataus masto „Hamas“ išpuolio išvakares.
„Izraelis ir visas regionas turi būti saugus, o Gaza nebegali būti baze, iš kurios būtų vykdomi teroro išpuoliai prieš izraeliečius ar kitas tautas“, – kalbėjo V. Patelis.
Pirmadienį duodamas interviu naujienų agentūrai ABC News, B. Netanyahu sakė, kad Izraelis po šiandien jau antrą mėnesį trunkančio karo apsiimtų Gazoje „neribotą laiką“ užtikrinti „bendrą saugumą“.
Atsakydama į spalio 7 d. „Hamas“ smogikų išpuolį, per kurį, Izraelio valdžios teigimu, žuvo 1 400 izraeliečių, dauguma jų – civiliai, o įkaitais buvo paimta dar maždaug 240 žmonių, Izraelio ginkluotosios pajėgos be atvangos bombardavo Gazą ir plečia savo veiksmus sausumoje.
„Hamas“ kontroliuojama sveikatos apsaugos ministerija nurodė, kad aukų skaičius Gazoje viršijo 10 300, dauguma žuvusiųjų taip pat yra civiliai.