Prasideda pavasarinė laukinių gyvūnų vakcinacija nuo pasiutligės

Vadovaujantis Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pateikta informacija pranešame, kad š. m. gegužės 19 d. pradedama pavasarinė laukinių gyvūnų vakcinacija nuo pasiutligės, naudojant orlaivius. Laukinės gyvūnų vakcinacijos tikslas – likviduoti gamtinius pasiutligės židinius Lietuvos teritorijoje. Laukinių gyvūnų oralinė vakcinacija vykdoma du kartus per metus: pavasarį ir rudenį.
Lietuvoje ir Kauno apskrityje pasiutligės epizootinė situacija – palanki
Dėl Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos nuo 2006 m. sėkmingai vykdomos prevencijos programos, gyvūnų pasiutligė gana sparčiai traukiasi iš Lietuvos. 2014 m. šalyje neregistruotas nei vienas gamtinis pasiutligės židinys, 2013 m. – tik 1, 2012 m. – 5, o tuo tarpu 2006 m. – jų buvo net 2232. Per šių metų 5 mėn. gamtinių pasiutligės židinių Lietuvoje neužregistruota. 2012-2013 m. metais daugiausia gyvūnų pasiutligės atvejų buvo nustatyta rytiniame ir pietrytiniame šalies pakraštyje, tad galima daryti prielaidą, kad užkratas į Lietuvą patenka iš kaimyninių šalių, kur epizootinė situacija nėra tokia palanki.
2011-2014 metais Kauno apskrityje gamtinių pasiutligės židinių nebuvo nustatyta. Paskutinį kartą gamtiniai pasiutligės židiniai buvo nustatyti 2010 m. – Kauno mieste (užklydo pasiutusi lapė) ir Raseinių rajone (usūrinis šuo), tad galime teigti, kad Kauno apskritis yra „laisva“ nuo pasiutligės ir rizikos užsikrėsti ja įkandus tiek savam, tiek laukiniam gyvūnui labai minimali arba jos nėra.
Pavasarinė laukinių gyvūnų vakcinacija
Sparčiai gerėjant pasiutligės epizootinei situacijai šalyje, laukinių gyvūnų vakcinacija nuo pasiutligės vadovaujantis Europos komisijos rekomendacijomis bus atliekama nevisoje Lietuvos teritorijoje, o tik buferinėse teritorijose su kaimyninėmis šalimis: Rusijos Federacijos Kaliningrado sritimi, Lenkijos ir Baltarusijos respublikomis.
Pavasarinė laukinių gyvūnų vakcinacija bus vykdama tik dalyje Kauno apskrities teritorijų, ją planuojama atlikti birželio 15 – 30 dienomis. Pilnai vakcinuota bus tik Prienų raj. savivaldybės teritoja, dalinai jaukai bus išmėtyti Kaišaiadorių raj., Raseinių raj., Kauno raj., ir Kėdainių raj. savivaldybių teritorijose. Esant palankioms meteorologinėms oro sąlygoms, pavasarinę laukinių gyvūnų vakcinaciją nuo pasiutligės planuojama baigti š. m. birželio 30 d.
Laukinių gyvūnų vakcinacijai bus naudojami jaukai su vakcina LYSVULPEN – gyva oralinė vakcina nuo pasiutligės. Viename kvadratiniame kilometre bus išmėtyta ne mažiau kaip 25 jaukai su minėta vakcina.
Kaip elgtis radus jauką su vakcina?
Atkreipiame dėmesį, kad vakcinoje yra nusilpnintų vakcininių pasiutligės virusų, todėl geriausia radus gyvenamojoje aplinkoje jauką su vakcina jo neliesti, o nedelsiant pranešti teritorinei valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai.
Atkreipiame dėmesį, kad vakcinos LYSVULPEN apraše nurodyta, kad atsitiktinai patekus šios vakcinos suspencijai į akis, burną, nosį ar ant pažeistos odos, būtina nedelsiant kreiptis medicininės pagalbos į artimiausią gydymo įstaigą. Tokiais atvejais vykdomi galiojantys nurodymai, taikomi sąlyčio su pasiutligės virusu atvejais, t.y. visada asmeniui turėjusiam sąlytį su vakcina skiriamas pokontaktinis imunoprofilaktinis gydymas (penkių pasiutligės vakcinos dozių kursas). Patekus vakcinos suspencijai ant rankų ar kitų atvirų kūno vietų, jas būtina kruopščiai nuplauti dideliu kiekiu vandens ir muilu.
Apie rastus Kauno apskrityje jaukus su pasiutligės vakcina prie gyvenamųjų namų pagal savo gyvenamą vietovę galima pranešti:
Kauno valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai tel. (8 37) 314 360;
Jonavos valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai tel. (8 349) 54 327;
Kėdainių valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai tel. (8 347) 53 804;
Prienų valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai tel. (8 319) 51 120;
Kaišiadorių valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai tel. (8 346) 51 274;
Raseinių valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai tel. (8 428) 70 712.
Naminiam gyvūnui suvalgius jauką, pavojaus užsikrėsti pasiutlige nei gyvūnui, nei gyventojui nėra.