Prasidėjus iškylų sezonui – padaugėja ūmių žarnyno infekcijų
Prasidėjus iškylų gamtoje sezonui, ženkliai padaugėjo ir ūmių žarnyno infekcijų atvejų. Registruojami šeiminiai žarnyno užkrečiamųjų ligų protrūkiai, kai suserga po du ir daugiau šeimos narių. Dažniausiai šeimose registruojami susirgimai Rota virusų sukeltu enteritu ir nepatikslintu virusų sukeltu enteritu.
Pagrindiniai ūmios žarnyno užkrečiamosios ligos simptomai: pykinimas, vėmimas, viduriavimas, pilvo ir galvos skausmas bei aukšta temperatūra. Persirgus susiformuoja tik trumpalaikis imunitetas, todėl kitą kartą užsikrėtus – vėl sergama. Silpnesnės imuninės sistemos, vyresnio amžiaus žmonėms, kūdikiams gali išsivystyti rimtos komplikacijos.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie SAM Kauno departamento vyriausioji specialistė Laima Stragienė pažymi, kad su maistu ir vandeniu į organizmą gali patekti įvairiausių žarnyno bakterijų – salmonelių, streptokokų, stafilokokų, jersinijų, kampilobakterijų, listerijų, ir kt. Susirgti bakterijų, virusų, žarnyno pirmuonių bei kirminų sukeltomis žarnyno užkrečiamosiomis ligomis galima ir besimaudant atviruose vandens telkiniuose netyčia gurkštelėjus vandens.
Dažnai gamtoje apsinuodijama nepakankamai ant laužo iškepta mėsa bei greitai gendančiu maistu laikomu netinkamoje temperatūroje. Todėl į iškylas gamtoje nepatartina vežtis tokių maisto produktų kaip karštai rūkyta mėsa, žuvis, dešra, pieno produktai, kreminiai gaminiais.
Svarbu žinoti, kad žarnyno užkrečiamųjų ligų sukėlėjai patekę į maistą ir esant palankioms sąlygoms, greitai dauginasi, nekeisdami nei produkto skonio, nei išvaizdos. Todėl poilsiaujant gamtoje ir siekiant sumažinti užsikrėtimo ūmiomis žarnyno užkrečiamosiomis ligomis riziką, specialistai rekomenduoja:
- Apsirūpinti geriamuoju vandeniu, priemonėmis rankų priežiūrai ir asmens higienai palaikyti (drėgnos servetėlės, vanduo).
- Negerti netvarkingų šachtinių šulinių ar atvirų telkinių vandens.
- Stalo įrankius ir indus geriausia pasirinkti vienkartinius.
- Neplauti daržovių, vaisių, uogų, indų, stalo įrankių atviruose vandens telkiniuose.
- Pasirinkti ilgai negendančius ir saugius produktus.
- Paruoštus vartojimui maisto produktus ir jų žaliavas laikyti tinkamoje temperatūroje.
- Kepant mėsą ant laužo, svarbu, ją gerai iškepti: pavojingos bakterijos žus, kai temperatūra gabalo viduje bus ne žemesnė kaip 80°C-90°C. Mėsa gabalo viduje neturi būti rausva.
- Maudantis reikėtų stengtis negurkštelėti atviro telkinio vandens.
- Paplūdimių maudyklose neplauti autotransporto priemonių, nemaudyti gyvūnų.
- Nesimaudyti pajutus žarnyno užkrečiamosios ligos simptomus.
Pajutus žarnyno ligos požymius, nedelsiant būtina kreiptis į savo šeimos gydytoją.