Prasidėjus šildymo sezonui kyla grėsmė apsinuodyti smalkėmis
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Panevėžio departamento (toliau – Panevėžio departamentas) specialistai primena, kad prasidėjus šildymo sezonui, kasmet padaugėja apsinuodijimų anglies monoksidu, dar kitaip vadinamomis smalkėmis.
Panevėžio departamento duomenimis, šiais metais (sausio – rugsėjo mėn.) iš Panevėžio apskrities asmens sveikatos priežiūros įstaigų buvo gauti 3 pranešimai dėl apsinuodijimo smalkėmis, 2015 metais – tiek pat.
Pagrindinės priežastys, lemiančios gyventojų apsinuodijimą smalkėmis,- neatsargus elgesys buityje, kai ant viryklės paliekamas be priežiūros ruošiamas maistas bei namų šildymas kietu kuru.
Jautriausios deguonies badui – smegenys
Smalkės yra labai klastingos, kadangi neturi nei kvapo, nei spalvos. Anglies monoksidas, patekęs į žmogaus organizmą per kvėpavimo takus, jungdamasis su hemoglobinu sudaro karboksihemoglobiną. Teršalo poveikis žmogui priklauso nuo karboksihemoglobino kiekio kraujyje. Labiausiai deguonies badui jautrios yra smegenys. Lengvo apsinuodijimo atveju atsiranda: galvos skausmas, svaigimas, pykinimas, vėmimas, pulsavimas smilkiniuose, nuovargis. Stipraus apsinuodijimo atveju sutrinka širdies ir kvėpavimo sistemos veikla, galima netekti sąmonės, atsiranda traukuliai, žmogus gali mirti.
Pagalba apsinuodijus
Neigiamam smalkių poveikiui jautresni yra: vaikai, nėščios moterys, senyvo amžiaus žmonės, asmenys, sergantys širdies ir kvėpavimo sistemos ligomis. Apsinuodijusįjį anglies monoksidu reikia kuo skubiau išnešti iš užterštos patalpos į gryną orą, atlaisvinti kvėpavimo takus, kad nukentėjusysis gautų kuo daugiau deguonies. Įtarus apsinuodijimą smalkėmis – reikia kuo skubiau kreiptis į gydytoją.
Profilaktikos priemonės
Svarbu kasmet patikrinti, ar yra tvarkingi šildymo įrengimai, įvertinti ventiliacinės sistemos efektyvumą. Šildymo sezono metu krosnyse reikia nedeginti atliekų, nes jas deginant susidaro didžiausia anglies monoksido koncentracija, kuri nusėda ant vidinių kamino sienelių. Susidarius didesniam anglies monoksido sluoksniui, galimi savaiminiai gaisrai. Krosnies sklendę reikia visiškai uždaryti tik įsitikinus, kad ugnis baigė rusenti. Svarbu vengti šildyti patalpas dujinėmis viryklėmis ar orkaitėmis. Nešildyti ir nepalikti užvesto automobilio garaže. Nestatyti arti užuolaidų ar baldų įjungto šildytuvo, išeinant iš namų nepamiršti jo išjungti. Nenaudoti dujomis ir anglimi kūrenamų kepsninių namuose ar garaže.