Prestižinis Europos apdovanojimas Kauno rajonui – už žirgyną, kuriame skleidžiasi kultūra
Raudondvario dvaro direktorė Snieguolė Navickienė iš Kipro grįžo su Afroditės skulptūrėle ir diplomu – prestižiniu Europos kultūrinio turizmo tinklo ECTN ir jo partnerių apdovanojimu už projektą „Raudondvario dvaro žirgyno sutvarkymas ir pritaikymas menų inkubatoriaus veiklai“.
Varžėsi septyniose grupėse
Tai buvo staigmena, kuri, prisimena S.Navickienė, privertė trumpam sustoti širdį. Kipro miesto Pafoso konferencijų centro salėje ECTN surengtą tarptautinę konferenciją „Kultūros paveldas – atsakingo ir tvaraus turizmo vertybė“ užbaigė apdovanojimų „Tvaraus kultūrinio turizmo vietovė 2018“ ceremonija.
Tarp 57 finalininkų iš 15 Europos šalių buvo ir VšĮ „Raudondvario dvaras“ projektas, pristatantis Menų inkubatorių ir jo veiklas. Tačiau, skelbiant nugalėtojus, Raudondvario dvaro nebuvo.
Pirmos, antros, trečios vietų apdovanojimus septyniose kategorijose, kuriose varžėsi ES šalių projektai, atsiėmė Italijos, Nyderlandų, Ispanijos, Belgijos, Portugalijos, Kipro, Graikijos, Kroatijos, Maltos atstovai. Kartą nuskambėjo ir Lietuvos vardas – trečią vietą kategorijoje „Istoriniai pastatai, kaimai ir miestai“ pelnė Kėdainiai už Radvilų rūmų sutvarkymą. O Raudondvario pavadinimas taip ir nebuvo ištartas.
Komisija plojo atsistojusi
„Nusiminėme, – pasakoja S.Navickienė. – Buvo įteiktas paskutinis, devynioliktasis, apdovanojimas, išdalytos statulėlės. Galvojam, na ką, nepasisekė.“
Tačiau tuomet buvo ištrauktas dar vienas vokas ir nuščiuvusioje salėje iškilmingai nuskambėjo: „O dabar – specialus vertinimo komisijos prizas! Šiemet jis atitenka viešajai įstaigai „Raudondvario dvaras“ iš Lietuvos!“
Salė pratrūko ovacijomis, žmonės stojosi ir plojimais bei šypsenomis sveikino S.Navickienę, einančią atsiimti apdovanojimo už Raudondvario dvaro Menų inkubatorių – objektą, kuris, minint Europos kultūros paveldo metus, pelnė ECTN išskirtinį įvertinimą.
57 finalininkai – ES valstybių kultūros paveldo objektai varžėsi kategorijose „Religija ir piligrimystė“, „Pakrantės ir pajūriai“, „Kultūrinis kraštovaizdis“, „Istoriniai pastatai, kaimai ir miestai“, „Pramonės ir karo paveldas“, „Tarptautiniai teminiai produktai“, „Kultūrinių ir kūrybinių industrijų bendradarbiavimas“.
Netilpo į vieną kategoriją
Europos kultūros paveldui skirtos konferencijos ir apdovanojimų ceremonijos tikslas buvo aptarti naujas tendencijas ir iššūkius, pasidalyti patirtimi, kaip, pasitelkus kūrybiškumą ir novatoriškumą, kultūros paveldo objektus paversti modernaus kultūrinio turizmo traukos vietomis, padedančiomis atrasti ir mažiau žinomus ES kampelius.
„Grafų Tiškevičių XIX a. Raudondvaryje pastatyto dvaro žirgyno, tapusio Menų inkubatoriumi, projektą mes pristatėme kategorijoje „Istoriniai pastatai, kaimai ir miestai“, – pasakojo S.Navickienė. – Bet vertinimo komisija nutarė, kad mūsų projektas – tai ne tik naujam gyvenimui prikeltas pastatas, bet ir objektas, vykdantis, jų vertinimu, labai įdomias, originalias veiklas, todėl jis netelpa nė į vieną kategoriją ir yra vertas specialaus prizo. Toks žiuri komisijos prizas šiame tarptautiniame konkurse būna skiriams kasmet. Lietuva jį gavo pirmą kartą.“
Turi stiprių partnerių
Prestižinis apdovanojimas Europos mastu išgarsino Raudondvario dvaro Menų inkubatoriaus veiklą, prasidėjusią 2015-ųjų spalį. „Vizija buvo – moderniai kultūrinei veiklai, visuomenės reikmėms pritaikytas istorinis pastatas, kuriame vyksta profesionalaus ir mėgėjų meno sintezė“, – prisiminė S.Navickienė, kūrusi Menų inkubatoriaus veiklos strategiją.
Kauno rajono meras Valerijus Makūnas pastebėjo, kad prie Menų inkubatoriaus gimimo ypač prisidėjo didieji jo partneriai – Nacionalinis Kauno dramos teatras, Kauno valstybinė filharmonija, Kauno valstybinis muzikinis teatras, Lietuvos fotomenininkų sąjungos Kauno skyrius. Vėliau prisijungė akordeonininkas Martynas Levickis ir jo „accoAkademija“.
Menų inkubatoriuje vyksta festivalių „Kaunas Jazz“, „Operetė Kauno pilyje“, Pažaislio muzikos bei Kristupo festivalių koncertai, čia rengia pasirodymus operos solistai, klausytojai yra ploję ne vienai muzikinei premjerai, dramos, šokio ir vokalo spektakliui, bardams.
Vis dažniau galima išvysti ir užsienio atlikėjų: Čekijos, Argentinos, Žaliojo Kyšulio salų, Portugalijos, Brazilijos, Vokietijos.
Išskirtinius pasirodymus dovanojo pasaulinio garso violončelės virtuozas bei kompozitorius iš JAV Ianas Maksinas, Brėmeno jaunimo simfoninis orkestras, „Glass duo“ iš Lenkijos.
Raudondvaryje savo darbus pristato ir žinomi lietuvių menininkai: skulptoriai Leonas Strioga ir Stasys Žirgulis, fotografijos legenda Antanas Sutkus.
Vyko ir PSO konferencija
Raudondvario dvaro Menų inkubatorius yra ir neprofesionalaus meno erdvė. Čia savo darbus pristato tautodailininkai, kasmetinį liaudies šokių festivalį „Šoki trypki“ rengia Raudondvario kultūros centras, organizuojamas linijinių šokių konkursas, surengta neįgalių vaikų „Mažoji Eurovizija“. Praėjusią vasarą Menų inkubatoriaus kieme vyko generalinė Dainų šventės repeticija, kurioje pasirodė daugiau nei 1000 dalyvių iš visos Lietuvos.
Menų inkubatoriuje buvo surengta virš 20 įvairių konferencijų, kuriose dalyvavo, medikai, verslininkai, ūkininkai, universitetų, ministerijų atstovai. Išskirtinių svečių būrio sulaukta per Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) konferenciją, kurioje 52 pasaulio šalių delegatai diskutavo apie aktualias sveikatos stiprinimo problemas.
Raudondvario Menų inkubatorius suteikia erdves kurti rezidentams. Šiuo metu jų yra 11. Čia veikia istorinio kostiumo dizaino, gintaro, ekologiškų žvakių liejimo, interjero dizaino kūrimo, medžio skulptūros, lino rankdarbių, keramikos dirbtuvės, kraštovaizdžio dizaino studija.
Vien per praėjusius metus buvo surengta per 300 edukacinių užsiėmimų, kurie sutraukė apie 10 tūkst. lankytojų.