Prezidentas atidarė Lietuvos ir Lenkijos Gynybos pramonės forumą
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį, tęsdamas oficialų vizitą Lenkijoje, Varšuvoje kartu su Lenkijos Prezidentu Andrzejumi Duda atidarė Lietuvos ir Lenkijos Gynybos pramonės forumą.
Savo įžanginiame pranešime šalies vadovas pabrėžė, kad aktyvaus Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimo ir politinių bei asmeninių santykių stiprinimo dėka per penkerius pastaruosius metus dvišalė prekyba tarp šalių išaugo daugiau nei 50 procentų, o dvišalės tiesioginės užsienio investicijos – daugiau nei 80 procentų. O abiejų šalių gynybos pramonės sektoriai turi puikias perspektyvas glaudesniam bendradarbiavimui.
Prezidentas pažymėjo, kad turinčios turtingą bendrą istoriją ir gilias gamybos tradicijas Lietuva ir Lenkija susiduria su tuo pačiu geopolitiniu nestabilumu ir bendromis grėsmėmis saugumui.
„Šiandienos pasaulyje – ir ypač šiandienos Europoje – gynybiniai pajėgumai yra esminės svarbos. Visi galų gale turime suprasti, kad Rusija pati nesustos. Ją privalome sustabdyti“, – sakė šalies vadovas.
Prezidentas pabrėžė, kad reikia dėti daugiau pastangų tam, jog Ukrainai būtų suteikta tinkama pagalba apsiginti. Šiemet Lietuvos krašto apsaugos finansavimui siekiant 3,2 procento BVP, šalies parama Ukrainai nuo karo pradžios sudaro apie 2 procentus BVP. Daugiau nei pusė jos yra karinė pagalba.
„Mes siekiame sustiprinti priešo atgrasymą ir tuo pačiu metu siekiame padėti Ukrainai laimėti karą. Tam mums reikės vis daugiau amunicijos, karinių technologijų ir įrangos“, – sakė šalies vadovas.
Prezidentas pažymėjo, kad Lietuvos gynybos pramonė yra pasirengusi atlikti savo vaidmenį. Besiformuojant Lietuvos gynybos ekosistemai, užimtumas šioje pramonės šakoje auga 14 procentų per metus. Sėkmingai pritaikant patirtį aukštųjų technologijų ir inžinerijos srityse kuriamos paklausiausios, mūšio lauke išbandytos technologijas. Lietuvos įmonės pažangiausias technologijas pritaiko lazerių, optikos, elektronikos, antidronų įrenginių, nepilotuojamų orlaivių gamybai. Kitas Lietuvos privalumas – giliomis žiniomis pasižymintis tarptautiniu mastu pripažintas kibernetinio saugumo sektorius. Vokietijos gynybos milžino „Rheinmetall“ investicija Lietuvoje kartu su susitarimu šalyje dislokuoti Vokietijos brigadą taip pat žymi naują gynybos pramonės etapą.
„Neabejoju, kad aktyvūs, išmanūs ir novatoriškai mąstantys Lietuvos verslininkai yra pasirengę glaudesniam bendradarbiavimui su Lenkijos kolegomis. Tegu mūsų tautų partnerystė dar labiau atgraso mūsų bendrus priešus. Tedidina ji mūsų bendrą karinį potencialą ir teatneša mums visiems bendros ekonominės naudos“, – sakė Prezidentas.
Lietuvos ir Lenkijos Gynybos pramonės forume dalyvauja daugiau kaip 70 gynybos pramonės įmonių ir organizacijų iš abiejų šalių. Be kita ko, susitikimo metu pasirašyti bendradarbiavimo memorandumai tarp Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės asociacijos bei Lenkijos gynybos pramonės įmonių asociacijos, Lietuvos pramonininkų konfederacijos ir Lenkijos konfederacijos „Lewiatan“, Nacionalinės gynybos pramonės asociacijos ir Lenkijos gynybos pramonės įmonių asociacijos, Lietuvos skaitmeninių technologijų asociacijos „Infobalt“ ir Lenkijos „Defence24“.