Prezidentas Paryžiuje: sukurkime tvirtas saugumo garantijas Ukrainai

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį Paryžiuje dalyvauja vadinamosios „Norinčiųjų koalicijos“ (Coalition of the willing) susitikime dėl paramos ir saugumo garantijų Ukrainai, kurį inicijavo Prancūzijos Prezidentas Emmanuelis Macronas.
Lietuvos vadovas susitikime pasveikino Prancūzijos ir Jungtinės Karalystės pastangas siekiant užtikrinti tvarią ir ilgalaikę taiką Ukrainoje, taip pat pabrėžė, jog kalbama ne tik apie Ukrainos, bet ir visą transatlantinį saugumą.
„Derybos Rusijai palankiomis sąlygomis reikštų tiesioginę grėsmę Europos saugumo architektūrai. Rusija yra ir išliks egzistencine grėsme ir pasibaigus taikos deryboms. Bet koks paliaubų susitarimas privalo būti lydimas tvirtų saugumo garantijų Ukrainai. Būtina užtikrinti veiksmingą paliaubų stebėseną bei pažeidimų patikros mechanizmus, įskaitant atsakomybės nustatymą“, – teigė Prezidentas, pridurdamas, kad jokia tarptautinė organizacija, kurioje Rusija turi veto teisę, negali būti įtraukta ar veikti vietoje.
Šalies vadovo žodžiais, Ukrainos karinių pajėgų stiprinimas ir tolesnis karinės paramos teikimas yra svarbiausias Rusijos atgrasymo elementas. Prezidentas paragino peržiūrėti koalicijoje dalyvaujančių šalių prioritetus ir paspartinti karinės paramos pristatymus.
„Ukrainos kariuomenei reikia įrangos čia ir dabar, įskaitant pirkimus tiesiogiai iš Ukrainos gynybos pramonės. Bet kokius susitarimus, už kurių nestovės saugumą užtikrinančių pajėgų dislokavimas Ukrainoje, Kremlius sulaužys. Dabar Europa tai turi paversti realybe. Darykime tai skubiai“, – kalbėjo šalies vadovas.
Prezidento teigimu, Europos šalių vadovaujamos saugumo pajėgos Ukrainoje yra būtinybė. Jos turi būti patikimos, pakankamai skaitlingos, turinčios aiškias įsitraukimo taisykles bei veikimo įgaliojimus. Taip pat svarbu užsitikrinti aktyvų JAV įsitraukimą į saugumo garantijų įgyvendinimą.
Lietuvos vadovo nuomone, spartesnis Ukrainos stojimas į Europos Sąjungą – ne vėliau kaip iki 2030 metų – galėtų būti esminė saugumo garantija tiek Ukrainai, tiek ir pačiai ES.
„Norinčiųjų koalicijos“ susitikime Paryžiuje dalyvauja virš 20 Europos bei kitų šalių lyderių.