Prezidentas: vakcinavimo procesas turi būti atsparus nepotizmui ir korupcijai
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį ryte susitikęs su Ministre Pirmininke Ingrida Šimonyte ir sveikatos apsaugos ministru Arūnu Dulkiu aptarė priemones, skirtas skaidriam ir teisingam vakcinavimo nuo koronaviruso ligos (COVID-19) įgyvendinimui užtikrinti.
„Prasidėjęs vakcinavimas – vienas didžiausių Lietuvos žmonių pasitikėjimo savo valstybe išbandymų. Visuomenė ilgai atsimins, ar gyvybes gelbstinčius skiepus pirmieji gaus tie, kuriems jų labiausiai reikia, ar tie, kurie sugeba prasmukti be eilės. Todėl būtina nedelsiant sukurti tokį vakcinavimo procesą, kuris būtų atsparus besinaudojantiems pažintimis, nepotizmu ir korupcija“, – sakė šalies vadovas.
Pasak Prezidento, būtina atrasti tinkamą balansą decentralizuojant skiepijimo įgyvendinimo procesą ir kartu sukuriant SAM prižiūrimą skiepijimo eiliškumo kontrolės mechanizmą. Ministras turi būti atsakingas už kiekvieną skiepijimo įgyvendinimo etapą, taip pat reikalauti ryžtingesnių SAM bei savivaldybėms pavaldžių įstaigų vadovų veiksmų.
Prezidentas atkreipė dėmesį, kad pirmieji skandalingi atvejai paaiškėjo pradėjus skiepyti su COVID-19 kovojančių gydymo įstaigų personalą, o pasiskiepijusių asmenų skaičius vis dar nesiekia net 1 proc. šalies gyventojų. Naudingų pažinčių ir nepotizmo rizika gali dar labiau – išaugti skiepijant šimtus tūkstančių vyresnio amžiaus žmonių, globos ir slaugos namų gyventojų ar gretutinių ligų turinčius asmenų.
Prezidentas teigiamai vertina Generalinės prokuratūros ir Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) iniciatyvą atlikti vakcinavimo organizavimo antikorupcinį vertinimą, taip pat įvertinti konkrečias visuomenę papiktinusias veikas, kai skiepus gavo asmenys, kuriems jie nepriklausė pagal SAM sudarytą planą.
„Visi paviešinti faktai privalo būti ištirti ir atitinkamai įvertinti. Tačiau nuolat gesinti gaisrus ir kovoti su pasekmėmis per maža. Būtina sistemingai šalinti ydingas praktikas ir užkirsti kelią jų atsiradimui“, – sakė Prezidentas.
Sveikatos apsaugos ministro pristatytas numatomas veiksmų planas, šalies vadovo vertinimu, galėtų spręsti šiuo metu fiksuojamas nesąžiningo vakcinavimo problemas, tačiau nėra pakankamai paruoštas etapui, kai skiepyti reikės gerokai daugiau asmenų.
Todėl Prezidentas siūlo sukurti tokį atitikties patikrinimo mechanizmą, kuris galėtų veikti nuolat ir dideliu mastu, pasitelkiant duomenų analizę, ir leistų įvertinti, ar paskiepyti asmenys atitiko patvirtintus vakcinavimo prioritetus ir ar visos vakcinos buvo apskaitytos jas gavusiose įstaigose. Be to, SAM artimiausiu metu, bendradarbiaudama su STT, turėtų peržiūrėti nustatytą vakcinavimo įgyvendinimo tvarką, numatant aiškius kriterijus, kada ir kokiomis sąlygomis galima pereiti prie žemesnio prioriteto asmenų grupių, ir taip padidinti jos atsparumą korupcijai.
Šalies vadovas taip pat ragina iki mėnesio pabaigos sukurti piliečių vakcinavimo koordinacinį centrą, kuris būtų atsakingas už proceso organizavimą ir tvarkų tobulinimą, operatyvinių klausimų sprendimą, konsultacijų centrą, skirtą padėti įstaigoms sklandžiai ir teisingai įgyvendinti vakcinavimą, bei, artimiausiu metu, gyventojų registracijos vakcinavimui sistemą.
Prezidento vertinimu, įgyvendinant vakcinavimo programos skaidrumo planą, būtina griežtai taikyti įstatymuose numatytą atsakomybę už vakcinavimo tvarkos pažeidimus. Galimų pažeidėjų suvokiamas bausmės, kuri gali siekti baudą iki 6000 eurų ar net baudžiamąją atsakomybę, neišvengiamumas yra būtina sąlyga, siekiant suvaldyti galimas korupcijos grėsmes. Asmenims, pranešusiems apie pažeidimus, turi būti taikomas Pranešėjų apsaugos įstatymas.
Prezidentas paragino šalies žmones įsitraukti ir skatinti skaidrų skiepijimo procesą. „Visi, kurie pastebi galimo piktnaudžiavimo vakcinavimo tvarka atvejų, turėtų apie tai pranešti. Visų mūsų reikalas užtikrinti, kad skiepus pirmieji gautų tie, kuriems jų labiausiai reikia“, – sakė šalies vadovas.