Prezidentė grąžino Seimui Referendumo įstatymo pataisas. Ką apie tai mano politikai?
Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė dėl galimo prieštaravimo Konstitucijai grąžino Seimui Referendumo įstatymo pataisas, kuriomis lengvinamos pilietybės referendumo sąlygos ir gerokai nuleidžiama sprendimui priimti reikalingų rinkėjų balsų kartelė.
„Emigracija palietė kiekvieną Lietuvos šeimą, tikrai esame pribrendę išplėsti dvigubos pilietybės įgijimo galimybes. Kelias aiškus – Konstitucijos pakeitimas Tautos referendume daugumos piliečių valia. Nešvaistykime laiko tuščiai ieškodami dirbtinių palengvinimų referendumui, o jau dabar telkime žmones referendumo sėkmei“, – pranešime spauda pabrėžė Prezidentė.
Įstatymo konstitucingumu jau dabar abejoja Seimo Teisės departamentas, taip pat ir patys Seimo nariai, jau užregistravę kreipimosi į Konstitucinį Teismą projektą. Šis pasiūlymas Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimą prilygintų paprasto įstatymo priėmimui. Konstitucinės teisės ekspertų vertinimu, tai yra ydinga praktika, kuri neatitinka Konstitucijos viršenybės principų, nes sudaromos sąlygos selektyviai mažinti Konstitucijos apsaugą. Tai sukurtų precedentą, kai svarbiausius valstybės bei Tautos gyvenimo klausimus lemia ne daugumos, o tik trečdalio visų rinkėjų balsai.
Tokiu Prezidentės sprendimu džiaugiasi filosofas Arvydas Juozaitis, svarstantis kelti savo kandidatūrą ateinančiuose Prezidento rinkimuose.
„ŠTAI KOKIA GERA ŽINIA ATĖJO: Liepos 11 d. Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė dėl galimo prieštaravimo Konstitucijai grąžino Seimui Referendumo įstatymo pataisas, kuriomis lengvinamos pilietybės referendumo sąlygos ir gerokai nuleidžiama sprendimui priimti reikalingų rinkėjų balsų kartelė. VIVAT. Štai taip. O sakoma, kad Prezidento galios per menkos. Pakankamos, reikia tik drąsiai jas naudoti“.
Arvydas Juozaitis siūlo atgaivinti „Lietuvio paso“ idėją, kuris Lietuvoje kilusiems, jų vaikams ir vaikaičiams, net jei jie įgytų kitos šalies pilietybę, suteiktų visas Lietuvos piliečio teises, išskyrus dalyvavimą rinkimuose.
„Lietuvio pasas taip pat suteiktų jo turėtojui teisę greituoju būdu atkurti Lietuvos pilietybę. Tai sumanymas, kuris išlaikytų išvykusiųjų ryšius su Lietuva – jie bet kada galėtų laisvai atvykti į savo šalį, mokytis, dirbti, turėtų kitas piliečių turimas lengvatas. Tai būtų tikrasis lietuvių vienijimosi kelias“, – rašė filosofas savo Facebook paskyroje.
Tačiau valdančiosios partijos lyderis Ramūnas Karbauskis mano, kad šį Prezidentės sprendimą Seimas turėtų atmesti.
„Negaliu sau ir aplinkiniams paaiškinti argumentų, kuriais remiantis buvo vetuotos Referendumo įstatymo pataisos, kurios nuleido kartelę referendumui dėl dvigubos pilietybės. Seimui balsuojant dėl šio įstatymo priėmimo buvo įregistruotas Seimo nutarimas dėl kreipimosi į Konstitucinį teismą, kad būtų panaikintos bet kokios abejonės dėl priimto įstatymo atitikimo Konstitucijai. Prezidentė nusprendė už Konstitucinį teismą ir Seimui nepaliko jokio kito pasirinkimo, kaip atmesti veto ir kreiptis į Konstitucinį teismą, kuris vienintelis gali kompetentingai pripažinti, prieštarauja ar neprieštarauja Seimo priimtas įstatymas Lietuvos Respublikos Konstitucijai. Pasiruošimas referendumui dėl dvigubos pilietybės vyksta planingai ir vadovaujamasi nuostata, jog galioja dabartinė Referendumo įstatymo norma, jog reikia daugiau kaip pusės visų balso teisę turinčių piliečių pritarimo. Pasikeitus reikalavimams dėl referendumo sprendimui būtino balsų skaičiaus, nesikeistų nei referendumo vykdymo laikas, nei pasiruošimo planas, tik tikimybė sulaukti teigiamo referendumo rezultato būtų didesnė.
Įstatymo vetavimas iš mūsų atėmė porą savaičių, kurių prireiks atmesti veto. Esu tikras, jog Seimas tikrai išnaudos visas galimybes siekiant padėti taškus, dėl siūlomų sprendimų atitikimo Konstitucijai“, – socialiniame tinkle Facebook rašė Ramūnas Karbauskis.