Prezidento vizito Naujojoje Akmenėje dėmesio centre – ekonomikos atsigavimas ir infrastruktūros plėtra
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda su komanda tęsia darbo dienų regionuose ciklą ir šiandien dirbo Naujojoje Akmenėje, Šiaulių regione, kur susitiko su Šiaulių regiono merais bei aptarė koronaviruso pandemijos (COVID-19) įtaką šalies regionams, infrastruktūros plėtrą, buvo nemažai kalbėta apie energetikos, kelių ir vandentvarkos infrastruktūrą, švietimą bei Prezidento inicijuotą ekonomikos skatinimo paketą, kuris padėtų neutralizuoti Europos Komisijos ir Lietuvos banko prognozuojamą darbo užmokesčio šalyje mažėjimą. Prezidento siūlomos priemonės, apimančios laikiną Gyventojų pajamų mokesčio mažinimą, Neapmokestinamojo pajamų dydžio didinimą ir vienkartines išmokas vaikams, prisidės prie šalies ekonomikos skatinimo 2020 metais ir nesukurs ilgalaikių įsipareigojimų šalies biudžete.
„Šiaulių regionui reikėtų skirti didesnį dėmesį ekonomikos ir inovacijų investicijų pritraukimui. Vienas iš potencialių infrastruktūros objektų, kuris galėtų gerokai pagyvinti ekonominį gyvenimą šiame regione, yra Zoknių oro uostas ir kur kas platesnis jo įveiklinimas, negu yra dabar. Žinoma, ir laisvosios ekonomikos zonos industrinio parko tolesnė plėtra, nes šie dalykai yra tarpusavyje susiję. Tuomet visai kitaip atrodytų ir Šiaulių universiteto likimas, kuris šiuo metu yra problemiškas, – vyksta pertvarka, konsolidacija, bet šiam universitetui reikės rasti stipriąsias vietas, kuriomis bus galima pritraukti studentus“, – spaudos konferencijoje po susitikimo su merais pabrėžė šalies vadovas.
Darbo dienos Naujojoje Akmenėje metu taip pat pristatytos ir Prezidento teisėkūros iniciatyvos, kuriomis siekiama suteikti daugiau galių savivaldybėms, Viešųjų pirkimų įstatymas. Diskutuota apie valstybės vadovo siūlomą Korupcijos prevencijos įstatymo projektą ir susijusių įstatymų pakeitimus, kuriais siekiama spręsti įsisenėjusias korupcijos problemas. Sistemiškai išsprendus būtų taupomos regionuose taip reikalingos lėšos, o naujas įstatymas regionams suteiktų daug instrumentų ir galių užtikrinti korupcijos prevencijos sistemą. Šalies vadovas pabrėžė, kad efektyvi ir sisteminga korupcijos prevencija duoda milijardinę naudą valstybės biudžetui, o tai yra ypač svarbu gyvenant krizės ir ekonominio nuosmukio laikotarpiais. Pasak Prezidento, politinė valia ir merų lyderystė – būtina sąlyga kuriant korupcijai atsparią aplinką.
Profesinio tobulinimo ir šalies konkurencingumo didinimo programos „Kurk Lietuvai“ komanda Prezidentūroje vykdo projektą „Bendru sutarimu link savivaldybių savarankiškumo stiprinimo“,kuris susijęs su Prezidento inicijuotu Regionų forumu, skirtu svarbiausiems regionų plėtros klausimams aptarti. Projektu siekiama bendradarbiaujant su centrinės valdžios institucijomis ir vietos savivalda parengti tvarų savivaldybių savarankiškumo stiprinimo priemonių planą, susitelkus stiprinti savivaldos įgaliojimus ir atsakomybę, o fragmentuotą bendradarbiavimą pakeisti glaudesne partneryste.
Šalies vadovas taip pat susitiko su bene 20 regiono verslo atstovų bei aptarė priemones, padėsiančias išvengti atlyginimų mažėjimo rizikos, ir Lietuvos ekonomikos ateitį, prie kurios sėkmės prisidėtų ilgalaikę strateginę raidą užtikrinančios nacionalinės įstaigos įsteigimas.
Po susitikimo su regioninio verslo atstovais Prezidentas ir pirmoji ponia Diana lankėsi Chockevičių idėjiniame šeimos ūkyje „KasMes“, kur susipažino su jauna šeima, po daugelio metų emigracijoje grįžusia į Tėvynę ir įsikūrusia sodyboje Akmenės rajone. Šeima užsiima ekologiniu ūkininkavimu, patys užsiaugina ir pasigamina visą maistą sau. Pagarba gamtai, gyvūnams, stipriomis laisvės, patriotizmo ir žmogiškumo vertybėmis paremtas gyvenimas daro šią šeimą išskirtinę.
Susiduriant su demografiniais pokyčiais Lietuvos kaimo regionuose, ima ryškėti neigiamos tendencijos ir žemės ūkio sektoriuje, kur kasmet mažėja jaunųjų ūkininkų skaičius ir kyla grėsmė sklandžiam kartų kaitos užtikrinimui. Prezidentas daug dėmesio skiria žalios Lietuvos idėjai ir klausimams, susijusiems su aplinkos taršos mažinimu, aplinkos kokybės gerinimu, klimato kaitos švelninimu, energijos taupymu ir tausiu vartojimu, visuomeninio įsitraukimo didinimu ir aplinkosauginio sąmoningumo ugdymu.
Trečiadienį susitikimuose Naujojoje Akmenėje aktyviai dalyvavo ir šalies vadovo komanda. Ekonominės ir socialinės politikos grupės patarėjai aptarė socialinės piniginės paramos ir socialinių paslaugų sistemos savivaldybėse situaciją ir iššūkius. Aplinkos ir infrastruktūros grupės patarėjai lankėsi akcinėje bendrovėje „Akmenės cementas“. Nacionalinio saugumo grupės patarėjai aktualiausias problemas aptarė su Šiaulių priešgaisrinės gelbėjimo valdybos vadovais bei Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato vadovais. Teisės grupės patarėjai dalyvavo susitikimuose Telšių apylinkės prokuratūroje ir Akmenės rūmuose. Švietimo, mokslo ir kultūros grupės patarėjai dalyvavo susitikime su Naujosios Akmenės Ramučių gimnazijos mokyklos vadovais, regioninės kultūros taryba, diskutavo kultūros paveldo išsaugojimo klausimais.
Tai penktoji tokia šalies vadovo ir jo komandos darbo diena, skirta stiprinti centrinės ir regioninės valdžios dialogui bei įsigilinti į šiam regionui kylančius iššūkius. Valstybės vadovas su komanda jau dirbo Utenos, Telšių, Marijampolės regionuose, taip pat karantino sąlygomis nuotoliniu būdu dalyvavo susitikimuose su Klaipėdos regiono atstovais.