Prezidentūroje įteikti apdovanojimai žaliausiai Lietuvos savivaldybei
Šiandien, minint Pasaulinę aplinkosaugos dieną, Prezidentūroje įteikti apdovanojimai žaliausiai Lietuvos savivaldybei. Šiemet ja tapo Panevėžio miesto savivaldybė. Lietuvos savivaldybių aplinkosaugos reitingas sudaromas savivaldybių aplinkosaugos lyderystei įvertinti ir pamatuoti, stiprinti savivaldybių konkurencingumą, skatinti Žaliojo kurso tikslų įgyvendinimą.
„Džiaugiuosi ir didžiuojuosi garbingu įvertinimu. Manau nebus per drąsu pasakyti, kad laureatu pelnytai išrinktas vienas žaliausių Lietuvos miestų – Panevėžys. Įgyvendinama tvarios plėtros strategija, darnaus judumo planas, žaliosios iniciatyvos, atsakingas požiūris į aplinką ir kuriamą gerbūvį padeda kurti ekologiškais ir darniais principais grindžiamą miesto modelį. Neabejoju, kad šiandienos apdovanojimai įkvėps tiek kiekvieną asmeniškai, tiek ir mūsų savivaldybių bendruomenes ir toliau siekti aukščiausių aplinkos apsaugos, tvarumo standartų, imtis lyderystės ir dar ambicingesnių aplinkosauginių iniciatyvų. Drauge kurkime švaresnius, žalesnius ir tvaresnius mūsų miestus, gyvybės pilną, žydinčią ir žalią Lietuvą“, – atsiimdamas apdovanojimą kalbėjo Panevėžio miesto meras Rytis Račkauskas.
Aukštaitijos sostinei apdovanojimas skirtas už skiriamą dėmesį aplinkosaugai, siekiant prisidėti prie klimato kaitos mažinimo. Panevėžys yra parengęs tvarios miesto plėtros strategiją, į kurios kūrimą buvo įtraukti ir miesto gyventojai. Siekiant užtikrinti geresnes sąlygas darniam judumui skatinti yra parengtas strateginis dokumentas – darnaus judumo planas, kuriuo vadovaujantis planuojami ekonomiškai pagrįsti, miestui naudingiausi sprendiniai, įgyvendinant ilgalaikius darnumo ir ekologijos kriterijus. Taip pat yra patvirtinta 2023-2029 m. Panevėžio miesto tvarios plėtros strategija, pagal kurią išnaudojant miesto kompaktiškumą, siekiama užtikrinti bevariklio transporto sistemos vientisumą, padidinti viešųjų paslaugų pasiūlą ir prieinamumą. Panevėžio mieste 2023 m. buvo įgyvendintas kraštovaizdžio formavimo ir ekologinės būklės gerinimo projektas, kuriuo prisidedama prie natūralios teritorijos vandentvarkos. Panevėžyje kruopščiai vykdomas atskiras maisto ir tekstilės atliekų surinkimas, tarybos sprendimu yra uždrausta renginių metu vykdant prekybą naudoti vienkartinius plastikinius gaminius.
Panevėžio miesto savivaldybė įgyvendina įvairių žaliųjų visuomeninių iniciatyvų, bendruomenės įtraukties didinimo priemones atliekų bei teritorijų planavimo procesuose. Taip pat itin didelė dalis miesto gyventojų yra prijungti prie centralizuotų nuotekų tinklų, atsakingai vykdomas geriamojo vandens tiekimas, kadangi jo beveik neprarandama. Energetikos srityje savivaldybė lyderiauja elektromobilių įkrovimo stotelėse esančių prieigų skaičiumi, o susisiekime užtikrina didelę dviračių takų dalį.
Skaičiuojant Aplinkos ministerijos paskelbto reitingo taškus iš 100 galimų Panevėžys surinko 68,89 ir iš 5 vietos praėjusių metų reitinge pakilo į pirmąją vietą. Panevėžio miesto savivaldybei įteikta dovana – išmanusis suoliukas su saulės moduliu.