Prie Seimo – jau antrasis protestas dėl valdančiosios koalicijos: G. Palucko kalba palydėta skanduojant „gėda“
Ketvirtadienio vakarą šalia Seimo rūmų esančioje Nepriklausomybės aikštėje jau antrą kartą susibūrė keli šimtai protestuotojų, reikalaujantys nutraukti naujos valdančiosios koalicijos sutartį su antisemitiniais pareiškimais parlamentaro priesaiką sulaužiusio Remigijaus Žemaitaičio partija „Nemuno aušra“.
Kitaip nei prieš savaitę, proteste pasirodė ir naujasis premjeras, socialdemokratas Gintautas Paluckas. Jam žengiant į sceną, politiką protestuotojai pasitiko tyloje. Vienas protesto organizatorių Marius Meškerys jam įteikė nuvytusių rožių puokštę bei raštą su susirinkusiųjų reikalavimais.
„Kalbėdami apie demokratiją mes turime nepamiršti keleto dalykų, jog demokratijoje yra svarbus kiekvienas balsas. Tačiau demokratijoje sprendimus priima išklausiusi visų nuomonę ir pozicijas didžioji dalis gyventojų. Todėl šiandien gerbdamas išdėstytus argumentus ir išdėstytą poziciją, noriu paprašyti neprarasti vilties (…), jog naujoji koalicija ir naujoji Vyriausybė gebės atliepti ir jūsų nerimą dėl valstybės saugumo, gynybos, viešųjų paslaugų teikimo“, – kalbėjo G. Paluckas.
Premjero pasisakymai buvo palydėti šūksniais „gėda“.
Pirmojo protesto metu susirinkusieji kreipėsi į naująjį Seimo pirmininką Saulių Skvernelį bei tuomet dar tik kandidatą į premjerus G. Palucką, tačiau nei vienas iš jų su protestuotojais susitikti neatvyko. Be to, pastarasis tikino, kad tiesiog nepalaiko protesto idėjos. Vis dėlto, naujasis Vyriausybės vadovas antrą kartą rengiamame proteste teigė dalyvausiantis.
„Kadangi pirmą kartą mūsų neišgirdo, nusprendėme ateiti dar kartą“
Praėjus lygiai savaitei po pirmojo „Dešimt tylos minučių“ protesto, artėjant 19 val. vakaro į Nepriklausomybės aikštę būrėsi aktyvistai, nešini įvairiais plakatais su užrašais „Mums reikia naujo vado“, „Pasaulis stebi. Ką pasirinksi?“, dalyje iškeltų plakatų atkreiptas dėmesys ir į aplinkosaugos politikos problemas. Minioje taip pat buvo galima matyti Lietuvos, Ukrainos, Izraelio, LGBT vėliavas, kai kurie aktyvistai rankose laikė ir kapų žvakes su užrašu „moralinėms vertybėms“. Protesto vietoje budi gausios pareigūnų pajėgos.
„Kadangi pirmą kartą mūsų neišgirdo, jūs nusprendėte ateiti dar kartą. Ačiū jums už tai“, – į susirinkusiuosius kreipėsi vienas protesto organizatorių M. Meškerys.
Nuo scenos susirinkusiesiems kalbėjęs Tarptautinių santykių ir saugumo ekspertas Marius Laurinavičius atkreipė dėmesį į R. Žemaitaičio pareiškimus ir pozicijas dėl karo Ukrainoje, dėl Krymo aneksijos, sankcijų Rusijai. Susibūrusieji tokius pasisakymus pasitiko šūksniais, skanduojant žodį „gėda“.
„Nebijokime įvardinti – mes esame karo situacijoje ir būtent karo metu visa tai vyksta Lietuvoje. Karo metu mes turime situacija, kai peržengtos visos linijos dėl moralinės politikos, dėl antisemitizmo, dėl daugybės dalykų, bet peržengta ir dar viena labai labai svarbi linija, kuri karo metu yra dar svarbesnė – nes šiuo metu valdančiojoje koalicijoje mes turime Kremlių“, – teigė M. Laurinavičius.
„Deja situacija yra tokia ir aš tą galiu pasakyti tiesiai į akis paskirtajam premjerui Paluckui“, – tikino jis, pridurdamas, jog kritiškai vertina ir naująjį premjerą socialdemokratą.
„Ponas Paluckas, deja, ir tą galiu pagrįsti, yra pats prorusiškiausias ir pats prokiniškiausias Lietuvos politikas iš tų, kurių negalima pavadinti Kremliaus projektais“, – dėstė politikos analitikas.
Protestuotojų minioje buvo galima išvysti ir valdančiajai daugumai oponuojančių politikų – į akciją atvyko liberalas Simonas Kairys, buvęs parlamentaras, „laisvietis“ Tomas Vytautas Raskevičius, Lietuvos žaliųjų partijos lyderė Ieva Budraitė.
Pabendrauti su protesto dalyviais atvyko ir valdančiosios daugumos atstovas, demokratas Tomas Tomilinas.
„Esame prieš šią valdžią ir norime, kad jie tai puikiai žinotų“
Dar prieš prasidedant protestui prie parlamento rūmų besirinkę piliečiai neslėpė pasipiktinimo naująja valdančiąja dauguma. Vilnietis Ugnius Eltai teigė besiviliantis šį vakarą išvysti pikete ir naująjį premjerą Gintautą Palucką. Anot jo, politiko pasirodymas susirinkusiųjų būryje signalizuotų, jog protestuotojų balsas yra girdimas.
„Manau, kad yra atkreiptas dėmesys – kas ir yra pagrindinis protesto tikslas. Kad mes vis tik nestovėsime ir netylėsime“, – Eltai sakė vilnietis Ugnius.
„Ar yra vilties (pasiekti protesto tikslus – ELTA) – taip. Tačiau tai priklausys nuo mūsų visų, visuomenės ir to, kaip mes būsime patenkinti priimamais sprendimais“, – pridūrė jis, klausiamas, ar tiki, jog protestas gali pasiekti savo tikslų.
Tuo metu vilnietė Aistė netiki, kad naujojo Vyriausybės vadovo žodžiai galėtų kaip nors nuraminti protesto aktyvistus.
„Kažkaip neįsivaizduoju, ką jis galėtų pasakyti, kas nuramintų. Manau, bus pilstymas iš tuščio į kiaurą – kad atėjau, nes praeitą kartą bijojau, bet šį kartą jau reikia“, – Eltai sakė mergina, pridurdama, jog piketavo prie Seimo ir prieš savaitę.
„Tikiuosi pokyčio. Kad valdžia sureaguotų. Tikriausiai nereikėtų tikėtis, kad koalicija pasikeis ar jos sudėtis pasikeis. Bet bent jau norisi parodyti, kad mes esame prieš šią valdžią. Ir kad jie tą puikiai žinotų“, – akcentavo vilnietė Aistė.
Taip pat iš sostinės kilusi Gražina Eltai tvirtino, jog atėjo jau į antrąjį protestą, nes naujosios valdančiosios koalicijos sudėtis jai kelia nerimą.
„Atėjau todėl, kad skauda. Todėl, kad rūpi. Todėl, kad aš nesu amorali. Man nepatinka, kai amoralumas yra iškeliamas į viršų ir mėginama pateisinti tą amoralumą. Suprantu, žmonės klysta, bet žmonės negali įsikibę laikytis savo klaidos ir mėginti kvailinti kitus“, – kalbėjo vilnietė.
„Žinote, mes jau nesitikime nieko iš tų skambių žodžių“, – pridūrė ji, klausiama, ką tikisi išgirsti iš į piketą žadėjusio ateiti premjero G. Palucko.
Tuo metu iš Elektrėnų į Vilnių važiavęs Jonas tikisi būti išgirstas naujojo Seimo.
„Atėjau išreikšti nepasitenkinimo esama padėtimi. Pasakyti, kad vietos antisemitizmui Lietuvoje nėra. Kad iš esmės diskriminacijai prie bet kokią žmonių grupę vietos Lietuvoje būti negali. Tai, kas įvyko – kad į valdančiąją koaliciją pateko ir „Nemuno aušra“ – liudija tai, kad socialdemokratams svarbiau valdžios troškulys nei jų pažadai, nei jų vertybės“, – apgailestavo Jonas iš Elektrėnų.
Antrojo protesto metu aktyvistai ketina kreiptis ne tik parlamento bei ministrų kabineto vadovus, bet ir į prezidentą. Anot organizatorių, šalies vadovo ketinama prašyti pasinaudoti visuomenėje turimu autoritetu ir užkirsti kelią tolimesnei tokios sudėties koalicijos veiklai.
Nepaisant užsienio partnerių kritikos, valdančiąją daugumą formuojanti Lietuvos socialdemokratų partija pasirašė koalicinę sutartį su antisemitiniais pareiškimais Seimo nario priesaiką sulaužiusio R. Žemaitaičio vedama „Nemuno aušra“ ir Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“. Šis sprendimas sulaukė tarptautinės kritikos iš Lenkijos, Vokietijos, JAV bei žydų bendruomenių.
Pernai R. Žemaitaitis paskelbė antisemitinius, tautinę nesantaiką kurstančius įrašus socialiniame tinkle „Facebook“ bei visuomenės informavimo priemonėse. Konstitucinis Teismas konstatavo, kad politikas šiais savo pasisakymais sulaužė Seimo nario priesaiką, šiurkščiai pažeidė Konstituciją.