Prie Šiaulių universiteto pastato atidengta skulptūrinė kompozicija A. J. Greimui atminti
Rugsėjo 6 d. prie Šiaulių universiteto pastato P. Višinskio g. 38 iškilmingai atidengta šiauliečio skulptoriaus Gintauto Lukošaičio sukurta iškilaus kalbininko, semiotiko, mitologijos tyrinėtojo ir eseisto Algirdo Juliaus Greimo (1917–1992) skulptūra.
Vienas žymiausių šiuolaikinės semiotikos atstovų, Paryžiaus semiotikos mokyklos įkūrėjas. 1929–1931 metais Algirdas Julius Greimas Šiauliuose lankė berniukų gimnaziją (dabar – J. Janonio gimnazija), 1940–1944 metais mokytojavo mergaičių gimnazijoje (dabar – Didždvario gimnazija) ir Prekybos institute.
Šiais metais Šiaulių miesto savivaldybė ir Šiaulių dailės galerija pakvietė menininkus dalyvauti meninių skulptūrinės plastikos akcentų plenere-konkurse, skirtame Algirdo Juliaus Greimo įamžinimui Šiaulių miesto viešosiose erdvėse.
Konkursui buvo pateikti aštuoni pasiūlymai iš Telšių, Panevėžio ir Šiaulių miestų menininkų, o nugalėtoju pripažintas skulptoriaus G. Lukošaičio darbas.
Skulptūros atidarymo ceremonijoje kalbėjęs Šiaulių meras Artūras Visockas pasidžiaugė, kad tokia iškili asmenybė, kaip A. J. Greimas mokėsi ir dirbo Šiauliuose. Jis taip pat padėkojo konkurso komisijai, kuri geriausiu išrinko vieno iš stipriausio skulptoriaus Lietuvoje G. Lukošaičio sukurtą darbą. „Ilgainiui prie šitos skulptūros lankysis turistinės grupės. Manau, kad šios skulptūros dėka mūsų miestas užsiaugins dar didesniu idėjinius sparnus“, – sakė meras.
Šiaulių universiteto Lietuvių kalbotyros, literatūros ir komunikacijos katedros vedėja prof. dr. Džiuljeta Maskuliūnienė pažymėjo, kad Šiaulių gatvėmis kažkada vaikščiojęs A. J. Greimas tarsi vėl sugrįžo į Šiaulius. „Simboliška, kad ši filologo ir kalbininko A. J. Greimo skulptūra atsirado toje vietoje, kur stovėjo Šiaulių universiteto filologų studentų pastatytas suolelis. Aš turiu vilties, kad ši erdvė visada išliks universitetine erdve, nors puikiai žinome, kokioje nepavydėtinoje situacijoje Lietuvoje šiuo metu yra aukštasis mokslas ir kokius išbandymus šiandien patiria Šiaulių universitetas“, – kalbėjo prof. Dž. Maskuliūnienė.
Skulptūros atidarymo metu keletą žodžių apie A. J. Greimo šeimos istoriją tarė ir eiles perskaitė Šiaulių universiteto Lietuvių kalbotyros, literatūros ir komunikacijos katedros prof. dr. Skirmantas Valentas.
Susirinkusius truputį šokiravo netikėtas autoriaus sprendimas prie skulptūros prijungti suoliuką. „Kompozicija primena kampainį – staliaus įrankį, primenantį tikslumą. Tai yra būdinga A. J. Greimui, jo mokslinei veiklai. Kartu suoliukas turi ir praktinę pusę. Žodžiu, norėjau, kad skulptūrinė kompozicija būtų ir rimta, ir kartu ironiška, tai yra tai, ko yra kiekvieno žmogaus gyvenime. Visada įdomu kurti, kai susiduri su tokiomis įdomiomis ir iškilomis asmenybėmis kaip A. J. Greimas“, – apie savo kūrinį pasakojo skulptorius G. Lukošaitis.
Skulptūros atidarymo metu susirinkusius įdomia muzikine kompozicija nudžiugino muzikantas, perkusinės muzikos kūrėjas Gintautas Gascevičius.
Antrą vietą meninių skulptūrinės plastikos akcentų plenere-konkurse užėmė Redos Uogintienės pasiūlymas sukurti medyje įsikūrusią laumę. Tai buvo A. J. Greimo mėgstamas lietuviškos mitologijos tyrinėjimų personažas. Atraktyvi, netradicinėmis priemonėmis (plastikas) įgyvendinta skulptūra „įsikūrė“ ant Šiaulių universiteto dailės galerijos pastato. „Laumė“ atspindi Algirdo Juliaus Greimo semiotinius tyrimus aiškinant pasakas, liaudies padavimus ir vaizduoja pagoniškos dievybės transformaciją – paukščio (gegutės) virtimą mergina.
Lietuvos Respublikos Seimas 2017-uosius metus paskelbė Algirdo Juliaus Greimo metais. A. J. Greimo 100-osios gimimo metinės yra įtrauktos į UNESCO Generalinės konferencijos 2016–2017 metų minimų sukakčių sąrašą.