Priemiesčio bendruomenės galimybės ir iššūkiai
Vaivadai – gyvenvietė įsikūrusi Panevėžio šiaurės rytinėje pusėje, tad važiuodamas keliu Panevėžys – Kupiškis – Daugpilis gali ir nepastebėti, kada prasideda ir baigiasi miestas ir prasideda gyvenvietė. „Gyvenimas šalia miesto bendruomenei iškelia savitų iššūkių. Renginių pasiūla didžiulė, tad renginiais su miestu bendruomenė negali pakonkuruoti ir norint, kad žmonės dalyvautų bendruomenės veikloje, tenka ieškoti įvairesnių veiklos formų“, – sako Panevėžio rajono Vaivadų bendruomenės pirmininkė Laima Jusienė.
Prieš dvejus metus atšventė įkurtuves
Nepaisant miesto kaimynystės, Vaivadų bendruomenė gyvuoja beveik du dešimtmečius. Laima Jusienė bendruomenei vadovauja jau trečius metus. „Mūsų bendruomenėje yra apie 160 narių. Beveik visi jie – Vaivadų gyventojai. Keli žmonės yra iš kaimyninių kaimų ir miesto. Bendruomenės veikla rūpinasi vienuolikos žmonių valdyba. Ji viską sprendžia, nes vienam žmogui organizuoti bendruomenės veiklą būtų neįmanoma, – vadovavimo bendruomenei patirtimi dalijasi pirmininkė. – Per tą laiką yra susiformavęs bendruomenės branduolys, kuris visada renkasi, visada įsitraukia į bendruomenės veiklą.“
Laima Jusienė pasidžiaugia, kad prieš porą metų bendruomenė įsikėlė į naujus namus. Pastatas labai komfortabilus, tinkantis įvairioms veikloms.
Veiklos tarp karantinų
Bendruomenės Facebook byloja apie aktyvią veiklą iki karantino. Buvo rengiama tradicinė Kaimynų Baltoji vakarienė, „Rudenėlio“ šventė, protmūšiai, vyko edukaciniai užsiėmimai, organizuotos ekskursijos. Aktyvūs žadėjo būti praėjusieji metai. „Sausio 12 d., sekmadienio popietę vaivadiškiai rinkosi į bendruomenės namus. Smagiai bendravome, šokome ir dainavome, vaidinome ir vaišinomės… Pro šalį skubantis Kalėdų Senelis apdalijo visus vaikučius – ir mažus, ir didelius – saldainiais. Kartu nupuošėme Kalėdinę eglę, džiuginusią visą šventinį laikotarpį ne tik vaivadiškius, bet ir visus, Vaivadus pravažiuojančius žmones“, – įspūdžiais apie Kalėdų eglės, kurią buvo pasipuošę gruodžio pradžioje, palydėtuves dalijasi vaivadiečiai Facebook paskyroje
Dar įvyko du bendruomenės protmūšio turai, kuriuose varžėsi šešios komandos. Surengtas metinis ataskaitinis susirinkimas, į kurį sulaukta ir Seimo narių. Kovo 11 d. vaivadiškiai rinkosi į bendruomenės namus paminėti Lietuvos Respublikos Nepriklausomybės atkūrimo 30-metį. „Per renginį buvo prisiminta istorija, deklamuotos eilės apie Lietuvą, skambėjo dainos. Vaišinantis arbata vyko nuoširdi diskusija, prisimenant tuometinius įvykius, kurie visada liks mūsų širdyse“, – rašoma Facebook paskyroje.
Tačiau karantinas ilgam sustabdė bendruomenės veiklą. „Nepaisant pandemijos, tarp karantinų spėjome šį tą padaryti“, – sako Laima Jusienė.
Vienas pirmųjų renginių buvo netrukus po Žolinių surengta Baltoji vakarienė. Po kelių dienų sudalyvauta Panevėžio rajono bendruomenių sąskrydyje. Vaivadiečiams parodytas filmas po atviru dangumi. Rugpjūčio pabaigoje buvo aplankyti Kėdainiai. Vyko smulkesni renginiai.
„Vienas didžiausių praėjusių metų renginių – rugsėjo viduryje vykusi „Kaimynų diena su pyragais“ Buvome parengę ir Žemės ūkio ministerijai pateikę projektą ir renginiui gavę pinigų. Renginys buvo labai populiarus, kad net netilpome savo namuose. Šventę surengėme terasoje“, – pasakoja bendruomenės pirmininkė.
Vis tik, pasak pirmininkės, žmonių dalyvavimas renginiuose galėtų būti aktyvesnis. „Gal po pandemijos žmonės aktyviau rinksis, bus išsiilgę gyvo bendravimo“, – viliasi pašnekovė.
Įtraukti į bendruomenės veiklą jaunimą, pasak pirmininkės, nėra labai paprasta. Jauni žmonės ateina tada, kai jiems įdomu. „Tikiuosi, kad su laiku ir jaunimas aktyviau dalyvaus bendruomenės veikloje. Gal net kuris ryšis perimti bendruomenės vairą“, – lūkesčiais pasidalija Laima ir priduria, kad bendruomenės veiklos sėkmė labiausiai priklauso nuo žmonių iniciatyvumo.
Pastaruoju metu bendruomenė įgijo naują narį – Vaivaduose įkurti bendruomeniniai vaikų globos namai. Ir, kaip pastebi pirmininkė, šių namučių gyventojai po truputį pradeda jaustis bendruomenės dalimi. Bendruomenei surengus senių besmegenių nuotraukų konkursą, darbų sulaukta ir iš bendruomeninių globos namų , kurie ir tapo konkurso nugalėtojais.
Planuose – vaikų žaidimo aikštelė
Pasinaudodami įvairiais projektais, vaivadiškiai kuria jų gyvenimui svarbią infrastruktūrą. „2014 metais gavę finansavimą iš Žemė sūkio ministerijos įsirengėme sporto aikštyną. Turime pasistatę lauko treniruoklius. Žmonės jais vis aktyviau naudojasi. Tačiau kaime nėra vaikų žaidimų aikštelės, o ji mums labai reikalinga. Dabar kaupiame pinigus ir bandysime įsirengti“, – planais pasidalija Laima Jusienė.
Gyvenvietės infrastruktūra, pasak jos, pritaikyta jaukiam žmonių gyvenimui. Didžioji dalis gatvių asfaltuotos, įrengtas vandentiekis, nuotekų surinkimas, gyvenvietę su miestu jungia miesto autobusai, tad ir naujakurių netrūksta. Vieni iš Panevėžio miesto į Vaivadų gyvenvietę persikelia, pasistatę namus, kiti, matyt, iš kitų vietovių atvyksta. „Ir mūsų šeima iš Panevėžio atsikraustėme, – sako pirmininkė. – Tad gyvenvietė plečiasi, joje kuriasi nemažai jaunų šeimų, vaikučių daugėja, reikia pasirūpinti, kad jie turėtų kur pažaisti.“
Pasak bendruomenės pirmininkės, bendruomenė, įgyvendindama savo sumanymus, sulaukia ir rajono savivaldybės, ir seniūnijos, ir rajon vietos veiklos grupės, rajono bendruomenių sąjungos pagalbos.
Sulaukia verslo pagalbos
Vaivadų kaime verslą plėtoja ir vietos verlininkai. Virgilijus Kazakevičius yra įkūręs Vaivadų kepyklėlę, veikia Kęstučio Vaitkevičiaus įmonė „Kęsto šakočiai“. „Abi įmonės mus paremia pyragais, tortais, šakočiais. Jų kepiniai tampa daugelio renginių prizais. Ir bendruomenės vaišių stalą visada paremia“, – bendruomenės santykiais su verslu pasidžiaugia Laima Jusienė.
Kaime veikia ir Vaivadų kavinė. Ji taip pat, pasak pirmininkės, teikia paramą bendruomenei. Ir maistą renginiams paruošia, ir įsteigti prizus neatsisako. „Anksčiau, kol neturėjome savo namų, pas juos ir renginius organizuodavome“, – sako pirmininkė.
Pasak pašnekovės, ir daugiau Vaivaduose gyvenančių žmonių plėtoja savo verslus. Kiti važinėja dirbti į Panevėžio įmones.
Pasak bendruomenės pirmininkės, bendruomeniškumo svarba labai išryškėja per pandemiją, kai apribotas žmonių bendravimas. Persimetimas žodžiu kitu su gatvėje ar parduotuvėje sustiprina žmones, suteikia jiems pasitikėjimo.