Prienuose eksponuojama suknelė – vienintelis modelis pasaulyje
Ar galite įsivaizduoti suknelę iš senų padangų? Tokią suknelę galima išvysti apsilankius Padangų importuotojų organizacijos (PIO) Prienų kultūros ir laisvalaikio centre surengtoje parodoje. Kaip sako šios parodos iniciatorė PIO direktorė Danguolė Butkienė, mintis iš senų padangų susikurti suknelę kilo sumanius bičiulei dovanoti „Ugnies valdovų“ pasirodymą ir kartu su jais sušokant ugnies šokį.
Modelį kūrė pati
Tačiau, kaip juokauja Danguolė, įgyvendinti sumanymą nebuvo paprasta. Pirmiausia senas padangas reikėjo gerai nuplauti ir nušveisti. Padangoms supjaustyti prisireikė specialių pjūklų. Daliai suknelės detalių teko ieškoti padangų, kurias naudoja vos kelių markių automobiliai. Ir tinka tik siauras tos padangos kraščiukas.
„Viską dariau pati. Tik žalvario papuošimus padėjo sukurti dizainerė, – pasakoja Danguolė Butkienė ir nusijuokusi priduria. – Būtumėte matę, kaip tada atrodė mano rankos…“
Tačiau visi vargai nublanko, kai su „Ugnies valdovais“ jai pavyko sušokti ir savo šokiu draugei sukurti dar nuostabesnę šventę.
„Be pagalbos suknelės negaliu užsivilkti. Juk ji sveria apie 20 kilogramų“, – įspūdžiais dalijasi suknelės kūrėja, kviesdama kūrybingai panaudoti atitarnavusias padangas.
Startas kelionei po Lietuvą
Prienuose surengtos parodos tikslas – paskatinti žmonių kūrybingumą. Parodoje eksponuojamos nuotraukos, kuriose užfiksuotas senų panaudojimas aplinkoje, buityje, mene. „Pasitelkę išmonę, atitarnavusias padangas galime paversti originaliais vazonais, sukurti oro permainų nebijančius lauko baldus, jos gali virsti šiukšlių dėže, tvorele. Minkštos guminės padangos – nepavojingos aktyviems, lauke žaidžiantiems vaikams, tad iš jų galime sukurti spalvingas vaiko fantaziją žadinančias žaidimų aikšteles. Jos puikiausiai tinka sūpynėms, – parodą pristato PIO direktorė Danguolė Butkienė. – Senas padangas galima pritaikyti ir sukuriant originalų interjerą. Faneros gabalas, virvė, klijai, atitarnavusi padanga, truputis darbo ir savo namus papuošiame netradiciniais baldais. Spalvingai nudažyta padanga vonios kambaryje puikiausiai pakeis spintelę praustuvui pastatyti.“
O direktorės žodžius iliustruoja nuotraukų paroda. Joje eksponuojamos ir Niujorke gyvenančio korėjiečių kilmės skulptoriaus Yong Ho Ji iš dviračių, motociklų, traktorių ir automobilių padangų sukurtų skulptūrų nuotraukos.
Parodos atidaryme dalyvavusi Seimo narė Virginija Vingrienė sveikino PIO iniciatyvą. „Esu žiedinės ekonomikos entuziastė ir sieki, kad atliekoms būtų suteikiamas naujas gyvenimas. Nuotraukose matome, kaip meniškai ir kūrybiškai galima panaudoti senas padangas“, – kalbėjo Seimo narė. Ji pabrėžė, kad pastaruoju metu Lietuva vis daugiau dėmesio skiria atliekų perdirbimui, o padangų atliekų perdirbimą siekiama skatinti žaliaisiais pirkimais. Sveikindama susirinkusiuosius su Žemės ir Miškų dienomis, Virginija Vingrienė atkreipė dėmesį, kad senos padangos yra viena didžiausia miškų tarša.
Parodos iniciatorius pasveikino ir Prienų mero pavaduotojas Algis Marcinkevičius. Jis dėkojo iniciatoriams, kad jie įvertino prieniškių kūrybingumą ir pirmąją parodą, kurioje pristatomos senų padangų panaudojimo galimybės, surengė būtent Prienuose.
Paroda Prienuose lankytojų laukia iki balandžio 15 dienos. Po to ji keliauja į Ukmergę, o iš ten – į kitas savivaldybes.
Planuoja konkursą
Kaip pažymi PIO direktorė Danguolė Butkienė, rengiamasi paskelbti respublikinį senų padangų panaudojimo konkursą. „Lauksime sukurtų darbų nuotraukų, o originaliausių darbų autorių lauks apdovanojimai, – apie planuojamą konkursą užsimena Danguolė Butkienė. – Tad tikiuosi, kad po metų paroda vėl sugrįš į Prienus, tik joje bus eksponuojamos Lietuvos gyventojų sukurtų darbų nuotraukos.“
Karolina Baltmiškė