Prieš didžiąsias šventes – donorystės akcija
Didžiųjų metų švenčių belaukdami, Kauno klinikų kraujo centro medikai Kėdainių ligoninės salėje surengė kraujo donorystės akciją, kurios iniciatorius – VšĮ Kėdainių PSPC Akademijos ambulatorijos šeimos gydytojas Ignas Germanavičius. Kraujo donorystės akcijoje dalyvavo beveik dvi dešimtys savanorių, prie kurių prisijungė ir Kėdainių krepšinio klubo „Nevėžis“ atstovai. Kraujo donorų akcijos dalyvių atvyko palaikyti ir Kėdainių rajono savivaldybės mero pavaduotoja Olga Urbonienė.
Dovanoti kraujo – kilnu
Paklaustas, kaip kilo mintis surengti tokią akciją, I. Germanavičius sakė pats esantis kraujo donoras, todėl norėtų, kad prieš didžiąsias metų šventes žmonės taip pat padarytų gerą dabą ir prisidėtų prie šios akcijos. Panašią kraujo donorystės akciją kartu su sese gydytojas jau buvo surengęs prieš 8 metus. „Dabar ji išvykusi, todėl vietoj jos stengiausi įtraukti kitus, pirmiausia savo kolegas. Juk dovanoti kraujo, galbūt net išgelbėti kam nors gyvybę galima ne tik prieš šventes, nebūtinai tai turi būti susiję su konkrečia data ar diena. Kraujo duoti galima bet kada, tereikia tik žmonių supratingumo“, – teigė gydytojas, prisipažinęs, kraujo donoru tapęs nuo 18-os metų ir kraujo davęs daugiau nei dvidešimt kartų. I. Germanavičius pastebi, kad žmonės kuo toliau, tuo labiau domisi kraujo donoryste, net ir neatlygintina, todėl jis tikintis, kad ne tik surengtos akcijos dieną, bet ir ateityje žmonės aktyviai tokiose akcijose dalyvaus.
Akcijos metu kraujo dovanojo Kėdainių PSPC medikai, nuolat dalyvaujantys donorystės akcijose, kiti net atsivedė savo šeimos narius. Buvo ir tokių, kurie kraujo davė pirmą kartą. Keletas rajono gyventojų, sužinoję apie šią akciją, specialiai atvyko duoti kraujo.
Donorystės akcijoje ir „Nevėžio“ krepšininkai
Labai pradžiugino, kad kraujo donorais panoro būti ir Kėdainių krepšinio klubo „Nevėžis“ nariai –vyriausiasis ekipos treneris Paulius Juodis, jo asistentas Tomas Gaidamavičius, kineziterapeutas Egidijus Auryla ir vienas iš komandos lyderių Justas Sinica, su klubo direktore Ingrida Marijošiene priešakyje. Nors krepšininkai tik paryčiais buvo sugrįžę iš Baltijos krepšinio lygos rungtynių Rygoje ir neturėjo laiko pailsėti, tačiau prie donorystės akcijos mielai sutiko prisidėti.
„Norisi būti naudingam visuomenei. Klubo vadovybė pasiūlė dalyvauti akcijoje ir aš net nedvejodamas sutikau. Kraujo duosiu pirmą kartą, manau, kad baisiau, kaip prieš rungtynes, tikrai nebus. Visi krepšininkai noriai pritarė kvietimui, bet dėl subjektyvių priežasčių kiti žaidėjai atvykti negalėjo. Manau, kad kitą kartą tokioje akcijoje sudalyvausime aktyviau“, – kalbėjo vyriausiasis treneris Paulius Juodis.
„Nieko baisaus čia nėra, – pripažino pirmą kartą kraujo duodantis Tomas Gaidamavičius, – jeigu tik gali kažkam pagelbėti, tai ir reikia tai daryti dažniau. Aš su ta intencija, tą ir darau“.
Pirmą kartą kraujo donoru buvo ir klubo kineziterapeutas Egidijus Auryla. ,,Jei gali padovanoti lašelį savęs tiems, kam to labiausiai reikia, tai kodėl to nepadarius. Kadangi pats esu šalia medicinos, todėl nei adatų, nei kraujo tikrai nebijau,“ – šmaikštavo komandos „gydytojas“.
Kiekvienam, tą dieną davusiam kraujo, Kėdainių krepšinio klubas „Nevėžis“ dovanojo po bilietą į Baltijos krepšinio lygos rungtynes, vyksiančias gruodžio 21 d., trečiadienį, Kėdainių arenoje, kur Kėdainių KK ,,Nevėžis“ susitiks su Estijos Pernu komanda „Port of Parnu“.
Duoti kraujo nieko nekainuoja
Kauno klinikų kraujo centro gydytoja Vaida Navickaitė sakė, kad nors šioje gydymo įstaigoje lankosi pirmą kartą, tačiau šio centro atstovai neseniai lankėsi AB „Lifosa“ bei vasarą, Kėdainių miesto šventės metu. Iš šio centro krauju aprūpinami Kauno klinikų ligoniai, kurie atvyksta gydytis iš visos Lietuvos.
Nutarusiems tapti kraujo donorais, pirmiausia paimamas privalomas 30 ml kraujo mėginys, o standartinė kraujo dozė – 450 ml. „Dažniausiai kraujo reikia tokios kraujo grupės, kokių žmonų daugiausiai yra. Vyraujančios kraujo grupės yra I ir II, todėl šių kraujo grupių daugiausiai pacientų ir yra. Tačiau atsitikus kokiam nors įvykiui, būna, kad prireikia ir retesnių kraujo grupių – III ar IV bei turinčių neigiamą rezus faktorių. Nustatyta, kad teigiamą rezus faktorių turi apie 85 proc. žmonių, o neigiamą – 15 proc.
Statistinis kraujo donoras gali būti tiek vyras, tiek moteris (maždaug vienodai), nuo 20 iki 40 metų amžiaus. Daugiausiai, ypač jaunimas, kraujo duoda neatlygintinai. Už tai duodamos dovanėlės, kurios galbūt irgi skatina būti kraujo donoru. Yra dovanojami rašikliai, bilietai į kino teatrą, šokolado plytelė, puodeliai ir pan. Nors kai kurie atsisako ir šių suvenyrų. Kraujo duodantiems atlygintinai, sumokama 12 eurų. Kraujo duoti galima kas du mėnesius, tačiau moterims – ne daugiau kaip keturis kartus per metus. Kraujo donorais gali tapti asmenys nuo 18 iki 65 metų amžiaus, kurio kūno masė ne mažesnė negu 50 kg.
Gydytoja pastebi, kad paprastai donorais norėtų būti ir daugiau žmonių, tik ne visi būna tinkami. Donorais negali būti, turintys per aukštą ar per žemą kraujo spaudimą, žemą hemoglobiną, sergantys užkrečiamomis ligomis ir pan.
Teigiama, kad kraujo davimas paskatina organizmą atsinaujinti, suaktyvina imuninę sistemą, žmogus turėtų tapti atsparesnis įvairiems infekciniams susirgimams, širdies kraujagyslių sistemos ligoms. „Duoti kraujo – nieko nekainuoja donorui, o tam, kuriam jis reikalingas – dažnais atvejais gali kainuoti gyvybę“, – pažymėjo gydytoja.