Prieš naudojimąsi soliariumu – konsultacijai pas gydytoją
Pavasarį dažnas skuba apsilankyti soliariume ir pasimėgauti dirbtiniais saulės spinduliais. Panevėžio visuomenės sveikatos centro (toliau – Centras) specialistai soliariumo paslaugų vartotojams pataria prieš tai pasitarti su gydytoju dermatologu ar bendrosios praktikos gydytoju dėl savo odos tipo, vartojamų vaistų ir galimos organizmo reakcijos į ultravioletinę spinduliuotę.
2014 m. Panevėžio visuomenės sveikatos centro (toliau – Centras) specialistai, vadovaujantis Lietuvos higienos norma HN 71:2009 „Soliariumai. Sveikatos saugos reikalavimai“, patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2009 m. birželio 29 d. įsakymu Nr. V-517 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 71:2009 „Soliariumai. Sveikatos saugos reikalavimai“ patvirtinimo“ (toliau – HN 71:2009) atliko 20 patikrinimų Panevėžio apskrities soliariumo paslaugas teikiančiose įmonėse, iš kurių 35 proc. nustatyti pažeidimai. Daugiausia pažeidimų buvo dėl HN 71:2009 reikalavimų soliariumo įrangos ir patalpų priežiūrai (objektuose nebuvo įrangos techninių dokumentų, būtino inventoriaus, netinkamai prižiūrimos patalpos).
Soliariumo paslaugų vartotojams primename, kad deginantis soliariume nerekomenduojama naudoti įdegį stiprinančius (skatinančius) kosmetikos gaminius. Soliariumu neturėtų naudotis I-II odos tipą turintys asmenys (šviesiaplaukiai, šviesiaodžiai, mėlynakiai), nėščios moterys. Taip pat daug apgamų, strazdanų, piktybinių odos pakitimų turintys ar praeityje stipriai nudegę saulėje asmenys. Nerekomenduojama naudotis soliariumu sirgusiems odos vėžiu ar turintiems odos vėžiu sirgusių šeimos narių. Vengti dirbtinių saulės spindulių reikėtų ir vartojantiems odos jautrumą ultravioletiniams spinduliams padidinančius vaistus (preparatus) bei sergantiems odos ligomis. Asmenys, kuriems yra implantuoti širdies stimuliatoriai ar transplantuoti organai taip pat neturėtų naudotis soliariumo teikiamomis paslaugomis.
Nesaikingo deginimosi soliariume pasekmės gali būti: odos nudegimai, akių pažeidimai (akies ragenos uždegimas (fotokeratitas), akies junginės uždegimas (fotokonjuktivitas), katarakta. Taip pat galimas ir priešlaikinis odos senėjimas; imuninės sistemos susilpnėjimas ir su tuo susijusi didesnė infekcinių susirgimų rizika; odos vėžys ar piktybiniai odos pakitimai.