Prieš Vilniaus knygų mugę – namų darbai
Jau ketvirtadienį Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ prasideda 21-oji Vilniaus knygų mugė. Kaip niekad gausi renginių ir susitikimų, dar labiau padidėjusi ir, tikėtina, sulauksianti milžiniškų lankytojų srautų. Todėl mugės organizatoriai pataria: prieš atvykdami pasistenkite paruošti „namų darbus“.
Didžiausiame Baltijos šalių literatūros renginyje šiemet stendus bus įsirengę net 380 leidyklų, vyks virš 600 renginių, veiks daugybė skirtingų salių su specialiomis programomis, daugiau nei 400 susitikimų su autoriais planuoja surengti pačios leidyklos. Tad jei nenorite pasimesti tarp renginių gausos, labai pravartu būtų susipažinti su Vilniaus knygų mugės puslapyje esančia kultūrinių renginių programa ir pasižymėti labiausiai dominančius jos punktus.
Lietuvos leidėjų asociacijos vykdomoji direktorė Rūta Elijošaitytė-Kaikarė įsitikinusi, jog prieš mugę atlikus „namų darbus“ joje tikrai bus lengviau orientuotis. Ji pati jau yra išsirinkusi nemažai renginių, kuriuose ketina apsilankyti, bet kitiems nenorėtų primygtinai siūlyti savo favoritų: „Tai kiekvieno žmogaus pasirinkimo ir skonio reikalas. Juk vieni skaito grožinę literatūrą, kitiems įdomiau negrožinės knygos – atsirinkti galės kiekvienas pagal save“.
Bet jei jau reikėtų, renginio svečiams ji patartų apsilankyti „Šortuose“. Tai pernai jubiliejinėje mugėje pristatytas ir daug gerų atsiliepimų sulaukęs debatų formatas: knygos pristatymas vyksta 15 minučių, dalyvauja du pokalbininkai – knygos autorius ir kritikas, kurie turi per tą laiką atskleisti knygos privalumus ir trūkumus. „Tai puikus būdas sužinoti daug pastarųjų metų leidybos įdomybių, – sako R. Elijošaitytė-Kaikarė. – Iš viso bus 15 renginių, labai skirtingi autoriai ir labai įvairūs pokalbiai. Kadangi jie truks po 15 minučių, tai per valandą galima bus išgirsti apie trijų autorių kūrybą“.
„Tu turi didžiulę teisę – išsirinkti, – Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto leidybos centro vadovas Gytis Vaškelis taip pat siūlo atvykti pasiruošus. – Tai yra sunku, reikia skaityti, ieškoti, gilintis. Bet Vilniaus knygų mugė – tai toks platus kultūrinis laukas, kuriame ganytis galima keturias dienas“.
Jį patį tikrai galima bus sutikti Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto stende, taip pat – vedantį net 9 renginius. „Ketinu užsukti į atidarymo renginį. Jei turėsiu laiko, pasistengsiu nueiti į kino salę pasižiūrėti, kas joje vyksta. Visa tai yra labai asmeniška. Bet iš tokių asmeninių poreikių ir susidaro ši mugė“.
Beje, Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas turi tradiciją Vilniaus knygų mugę pradėti šiek tiek anksčiau. Šiemet tai bus naujos Pauliaus Širvio rinktinės pristatymas Vilniaus paveikslų galerijoje jau šiandien, vasario 18 d. 18 val. „Pasidarome tokį įžanginį, ramesnį vakarą draugams ir pažįstamiems. Nes jau pačioje mugėje prasideda renginių maratonas“, – sako G. Vaškelis.
Didžiulio populiarumo kasmet sulaukiančioje Muzikos salėje šiemet per keturias dienas numatyta surengti 25 koncertus, 26 diskusijas, joje bus 200 dalyvių ir pirmąkart veiks Lietuvos kultūros centrų salė. Kaip nepasimesti tarp daugybės muzikos renginių? „Jei reikėtų rekomenduoti, tarkim, tik tris iš jų, lankytojams pasiūlyčiau skirtingus žanrus, – sako vienas iš Muzikos salės programos sudarytojų Justas Prascevičius. – Kviesčiau pamatyti Lietuvos kamerinio orkestro pasirodymą „Klasika šiandien“ (penktadienį, 14.30 val.), nes ne kasdien mugėje nemokamai galima išgirsti orkestrą su nauja programa. Taip pat naują programą mažiesiems „Muzika mažoms ausytėms II“ paruošusį Lietuvos nacionalinį operos ir baleto teatrą (šeštadienį, 10.30 val.), nes LNOBT spektaklis mažiesiems trepsint didelėje Muzikos salės erdvėje – tai neeilinė patirtis vaikučiams ir jų tėveliams. Ir tikrai kviesčiau į po ilgos pertraukos pristatomą naują Andriaus Mamontovo albumą „Perlai ir sakuros“ Muzikos salės scenoje (šeštadienį, 19.30 val.), nes lietuviškos muzikos ir A. Mamontovo mylėtojams tai bus išskirtinė galimybė pamatyti naujo darbo premjerą.
Lietuvos kultūros instituto direktorė Aušrinė Žilinskienė mugės lankytojams rekomenduoja apsilankyti penktadienį 16 val. prasidėsiančioje diskusijoje „Nepažintas Jonas Mekas“. „Nepraleiskite progos prisiminti pernai mus palikusį žymų pasaulio lietuvį Joną Meką ir pažvelgti į šią asmenybę kitu kampu, – siūlo ji. – Ilgamečiai Jono Meko gyvenimo pakeleiviai – eksperimentinių filmų distributorius, Dongguk’o Universito (Seulas) kino studijų dėstytojas ir artimas J. Meko bičiulis Pipas Chodorovas bei Leipcige gyvenanti J. Meko knygų, įskaitant naujausią Niujorko dienoraščių tomą, redaktorė, leidėja Anne König pasakos, kas slypėjo už visiems gerai žinomo Jono Meko įvaizdžio“. Pokalbį ves Lietuvos kultūros atašė JAV Gražina Michnevičiūtė.
Šeštadienį 16 val. Knygos kino salėje bus paminėtas ypatingas jubiliejus – Vilniaus Gaonui Elijahu ben Solomon Zalmanui 300 metų, kurį mugės lankytojams irgi siūlo aplankyti Lietuvos kultūros instituto direktorė. Čia vyks pokalbis, kurio tema „Žydų religinė tradicija: konservatyvumo ir dinamiškumo vienybė“. Specialia technika – piešimu spalvomis – ekrane bus pasakojama ypatingo vilniečio – Vilniaus Gaono – istorija.
Nuo ketvirtadienio iki sekmadienio dirbtuvės „Kūrybos erdvė be formulių“ kvies pasinerti į kūrybos procesą. „Kūrybines dirbtuves mėgsta ir maži, ir dideli, o kuomet jas veda žymiausi Lietuvos knygų iliustruotojai ir kūrėjai, dalyviams lieka patys geriausi įspūdžiai ir garantuojamas įdomiai bei maloniai praleistas laikas“, – sako A. Žilinskienė, kaip ir kiti mugės organizatoriai jau gyvenanti artėjančio renginio nuotaikomis.
Lietuvos parodų ir kongresų centro LITEXPO parodų skyriaus vadovė Milda Gembickienė lankytojams siūlo užsukti į Bibliotekų erdvę – šiemet Lietuvos bibliotekininkai stengiasi atverti visas sienas: pasakyti jaunimui, kad „skaityti yra kieta“, pristatyti knygas negalintiems skaityti įprastų, t.y. supažindinti su audiovizualinėmis, išbandyti įvairias rašymo technikas, įsijungti į daugybę įvairių žaidimų, skirtų ne tik vaikams, bet ir paaugliams bei suaugusiems. „Lietuvos bibliotekos, įsiliejančios į mugės programą, kaip ir kiti dalyviai šiemet stengiasi atsisakyti formulių ir pažvelgti plačiau į knygą bei patį skaitymą“, – pasakoja M. Gembickienė.
Ji taip pat rekomenduoja ir naktinį renginį, vyksiantį Muzikos šalėje šeštadienį nuo 21 val. „Naktis mugėje. Žodis kaip pasikartojantis sapnas“. Organizatoriai siūlo pasinerti į muzikos, vaizdų bei poezijos ritmus – renginyje dalyvaus poetai Antanas A. Jonynas, Eugenijus Ališanka, Jurgita Jasponytė, Dainius Gintalas bei kiti, taip pat – grupė „Giunter Percussion“.
Išsamiai apie renginius – mugės puslapyje ir kultūrinių renginių programoje. Jai gerai ištyrinėti lieka vis mažiau laiko, nes pirmiesiems lankytojams 21-osios Vilniaus knygų mugės durys atveriamos jau šį ketvirtadienį 10 val. ryto.