Priklausomybės nuo alkoholio mažinimo programos įgyvendinimas Akmenės rajono savivaldybėje
Nuo 2013 m. sausio mėn. 1 d. Akmenės rajono savivaldybėje pradėta įgyvendinti Priklausomybės nuo alkoholio mažinimo programa, kurios tęstinumas buvo įgyvendintas ir 2015 metais. Pagrindinis programos tikslas – ugdyti visuomenės blaivybės nuostatas, vienyti institucijų pastangas, skleidžiant vertybines sveiko gyvenimo būdo nuostatas visuomenėje, suteikiant kompleksinę pagalbą priklausomiems nuo alkoholio Savivaldybės gyventojams.
Programa įgyvendinta prieinamumo ir anonimiškumo principais. Svarbiausias programos principas yra savanoriškas dalyvavimas, kai asmuo, turintis priklausomybę nuo alkoholio turi motyvaciją keisti gyvenimo būdą, priima jam teikiamas visas pagalbos priemones.
Akmenės rajono savivaldybė kartu su Labdaros ir paramos fondu „Prieglobstis“ (toliau LPF „Prieglobstis“) išleido ir išplatino informacinį lankstinuką, kuriuo suteikta informacija Savivaldybės gyventojams apie pagalbos būdus priklausomiems nuo alkoholio asmenims, bei asmenų, turinčių priklausomybę nuo alkoholio, šeimos nariams.
Organizuojant kompleksines pagalbos priemones priklausomiems nuo alkoholio asmenims ir jų šeimos nariams teiktos informavimo ir psichologinės paslaugos: teikta pagalba nemokamu telefonu visą parą, esant poreikiui lankytasi asmens namuose, sukurtoje internetinėje svetainėje, teikti atsakymai internetu. Naujojoje Akmenėje, Akmenėje ir Ventoje įsteigti konsultavimo kabinetai ir organizuota jų veikla. Kai nepakako konsultacijų ir psichologinių paslaugų, pirminės pagalbos priemones teikė šeimos gydytojai ir psichikos sveikatos centras. Medikamentinio poveikio priemones skirtas susilpninti poreikį alkoholiui bei sukelti laikiną jo netoleravimo reakciją – „kodavimą“ vykdė Šiaulių priklausomybės ligų centras. Šis centras gydymo paslaugas suteikė 51 Akmenės rajono savivaldybės gyventojui. Galime akcentuoti ir pasidžiaugti tai, kad po „Torpedos“ įvedimo („kodavimas“) 2015 metais pastoviam ar laikinam darbui įsidarbino 16 rajono gyventojų, vienas asmuo įsigijo verslo liudijimą ir sėkmingai dirba.
Priklausomų asmenų motyvacijai stiprinti, buvo organizuoti užsiėmimai Savitarpio pagalbos grupėse. Naujojoje Akmenėje įrengtas „Žemo slenksčio kabinetas“ ir organizuota jo veikla.
Vaikų teisių apsaugos skyrius, policijos komisariatas, bei iniciatyvinė jaunimo grupė „Tiesė“ vykdė mini akcijas, skirtas alkoholio prevencijai nepilnamečių tarpe. Suorganizuota vasaros stovykla „Aš galiu“, skirta vaikams, linkusiems vartoti alkoholį, bei rašinių konkursas „Kurį kelią renkiesi Tu“. Vykdytos ir kitos prevencinės priemonės.
Nebijok. Jei vienas neįstengi, ieškok pagalbos 2016 metų priklausomybės nuo alkoholio programoje: skambink bet kuriuo paros metu nemokamu telefonu 8 800 00115, taip pat pagalba teikiama internetu: www.blaivybe.lt, galima kreiptis el. paštais: fondas.prieglobstis@gmail.com, jane.vaitkeviciene@akmene.lt, Savitarpio pagalbos grupėje, esančioje Nepriklausomybės al. 20, Naujojoje Akmenėje, nuo 18.30 val. iki 20.00 val. (darbo dienomis), Blaivybės klubo dienos centre adresu: Nepriklausomybės al. 20, Naujojoje Akmenėje, nuo 14.00 val. iki 18.00 val. (išskyrus sekmadieniais), Blaivybės klubo Savitarpio pagalbos grupėje adresu: Bausko g. 7-41, Ventoje, nuo 18.00 iki 19.00 val. (trečiadieniais). Tik nesėdėk sudėjęs rankų, būk drąsus. „Juk drąsa nėra baimės nejautimas, drąsa – tai baimė plius veiksmas“ (L. Schlessinger). Kelias atgal sunkus, bet nėra labai ilgas, kai pradedi eiti.
„Neapsisprendimas – labai nuoširdus, natūralus dalykas. Svyravimai – labai patogi būsena, o apsispręsti reikia pastangų“ (Lewis). Taigi, veik. Ir baimė pamažu pasitrauks. Jos vietoje atsiras šviesesni jausmai. Tik tu tikėk ir nenuvertink savęs. Aš tiesiog sakau – nebijok, ieškok pagalbos.
„Žmogus gimsta sudužęs, jo gyvenimas – lipdymas, Dievo malonė – klijai.“ Taigi tik nuo tavęs, žmogau, priklauso, ar tu imi klijus ir lipdai, ar iš viso nori lipdyti… Tik nuo tavęs.