Prisiekė naujai išrinkta Jonavos rajono savivaldybės taryba ir meras
Jonavos rajono savivaldybėje pirmadienį įvyko naujai išrinktos rajono tarybos pirmasis posėdis. Jo metu iškilmingai prisiekė 2023 – 2027 m. kadencijos Jonavos rajono savivaldybės taryba ir meras – per tiesioginius rinkimus dar vienai kadencijai išrinktas socialdemokratas Mindaugas Sinkevičius.
Jonavos rajono savivaldybės taryboje dirbs iš viso 25 tarybos nariai. Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) taryboje turės 17 mandatų, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, Liberalų sąjūdis, Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai ir politinis komitetas „Mūsų Jonava“ – po du narius taryboje.
Valdančioji koalicija rajono taryboje nebus sudaroma. Pasak rajono mero, kitų partijų atstovai buvo kviečiami jungtis prie daugumos, tačiau kvietimo nepriėmė.
„Rinkėjų valia, socialdemokratai turime daugumą taryboje, tačiau kvietėme prisijungti liberalų ir valstiečių atstovus. Jie kvietimo nepriėmė, todėl koalicija nebus sudaroma“, – sakė M. Sinkevičius.
Tarybos nariai posėdyje balsavo dėl naujojo Jonavos rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamento, tarybos komitetų sudėčių, paskyrė tarybos narį, kuris pavaduos merą jam negalint eiti pareigų.
Merą pavaduojančia tarybos nare paskirta Birutė Gailienė.
Sudaryti penki tarybos komitetai. Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų komiteto nariais paskirti tarybos nariai Birutė Daškevičienė; Elegijus Laimikis; Arūnas Rimkus; Vijolė Šadauskienė; Eisvinas Utyra. Kaimo reikalų komitetą sudarys Žilvinas Galimovas; Renata Mikalauskienė; Artūras Neimontas; Remigijus Osauskas; Karolina Petrenčiuk-Naujokienė.
Miesto ir infrastruktūros plėtros komitete dirbs Erlandas Andrejevas; Povilas Beišys; Kęstutis Macionis; Valdas Majauskas; Dovilė Survilaitė. Sveikatos, ekologijos ir socialinės apsaugos komitete – Aldona Balutienė; Birutė Gailienė; Birutė Platkauskienė; Nerijus Šalūga; Darius Ulkštinas. Ekonomikos ir inovacijų komitetas sudarytas taip pat iš penkių narių: Arvydas Gasys; Liudas Mediekša; Alfonsas Meškauskas; Rimantas Sinkevičius; Marijona Širvelienė.
Taryba dirbs pagal naują modelį
Jonavos rajono savivaldybės taryba dirbs pagal naują Vietos savivaldos įstatymo redakciją, kuria įtvirtintas naujas vietos savivaldos modelis.
Pagal šį modelį, meras nebebus savivaldybės tarybos nariu, jis taps savivaldybės vykdomąja institucija. Meras turės savivaldybės valdžios ir viešojo administravimo įgaliojimus, bus atsakingas už įstatymų, Vyriausybės nutarimų ir savivaldybės tarybos sprendimų tiesioginį įgyvendinimą.
Įstatyme numatoma, kad meras sudarys ir teiks tarybai savivaldybės biudžeto projektą, jį vykdys, administruos savivaldybės turtą ir piniginius išteklius. Meras organizuos savivaldybės strateginio planavimo procesą, teiks tarybai tvirtinti savivaldybės bendrąjį planą ar savivaldybės dalių bendruosius planus, tvirtins detaliuosius planus ir vietovės lygmens specialiojo teritorijų planavimo dokumentus.
Meras vienasmeniškai skirs savivaldybės administracijos direktorių. Administracijos direktorius bus mero politinio (asmeninio) pasitikėjimo pagrindu paskirtas savivaldybės administracijos vadovas, bet nebus vykdomąja institucija.
Meras pats skirs vicemerus, tačiau prieš skirdamas privalės pateikti jų kandidatūras tarybai pritarimui. Vicemerai nebus skiriami iš tarybos narių, Jonavos rajono savivaldybėje galės būti du vicemerai.
Nuo 2023 m. savivaldybių tarybų ir merų rinkimų ribojamas merų kadencijų skaičius – asmuo, tris kadencijas iš eilės ėjęs mero pareigas, nebegalės būti renkamas meru ketvirtajai kadencijai iš eilės.
Dar viena naujovė – savivaldybės tarybos opozicija galės išsirinkti savo lyderį. Jis turės pirmumo teisę užduoti klausimus tarybos posėdyje, bus kolegijos narys.
Įstatymas įpareigoja naujos kadencijos savivaldybėse sudaryti kolegijas. Į jas įeis meras, vicemerai, administracijos direktorius, tarybos komitetų pirmininkai, Etikos ir Antikorupcijos komisijų pirmininkai bei opozicijos lyderis.
Aiškiau nustatyta savivaldybių tarybų narių darbo apmokėjimo tvarka – jiems ir toliau bus mokama už faktiškai dirbtą laiką, bet nurodyta, kad jį sudaro darbas savivaldybės tarybos, komitetų, komisijų, frakcijų, grupių posėdžių, gyventojų priėmimo metu.
E. Sabutis: „Meras taps stipresnė politinė figūra“
Naująjį modelį rengusios darbo grupės nario, Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto nario Eugenijaus Sabučio įsitikinimu, nors nei senasis, nei naujasis modelis nėra tobulas, atnaujintame įstatyme visgi geriau išgrynintas mero vaidmuo, atliepti vietos gyventojų lūkesčiai.
„Nedidelėse savivaldose žmonės pirmiausia mato merą – žmogų, kuris sprendžia: jie kreipiasi į merą tiesiogiai, jam rašo laiškus ar net žinutes socialiniuose tinkluose. Ir praktiškai niekada gyventojai nerašo tarybai, joje esančiai frakcijai ar frakcijų nariams. Tačiau anksčiau galiojusiame įstatyme meras formaliai nebuvo tas, kuris viską spręstų, išskyrus tuos, kurie prisiimdavo sau tokį vaidmenį“, − pažymėjo E. Sabutis.
Pasak politiko, pagal naująjį modelį, meras tikrai bus tas žmogus, kuris sprendžia. „Žvelgiant iš teisinės pusės, tai yra labai aiškus atskyrimas mums visiems, ir merams, ir taryboms, – tampa aišku, kas yra kas. Taryba yra atstovaujamoji, o meras – vykdomoji valdžia. Meras pavirsta tarsi ministru pirmininku“, − pastebėjo E. Sabutis.
Seimo narys pabrėžė, kad šis įstatymas suteikia visas galimybes aktyviam, energingam ir turinčiam daug idėjų merui pagaliau jas įgyvendinti. Jo įsitikinimu, meras dėl dabartinių ir suteiktų naujų funkcijų taps stipresnė politinė figūra, gal netgi stipriausia politinė figūra savivaldoje.
Pasak E. Sabučio, daug diskusijų buvo dėl to, koks bus tarybos vaidmuo, kokios funkcijos jai lieka. „Tarybai lieka labai daug ir pirmiausia – atstovavimas. Sutarėme, kad taryboje turėtų būti visi lygūs, todėl joje neturėtų būti pirmininko ar jo pavaduotojo“, − sakė Seimo narys.
Be to, anot jo, tarybai suteikta nemažai galių apsispręsti pačiai, pavyzdžiui, taryba turės daugiau laisvės rengiant savo veiklos reglamentą. Parlamentaras akcentavo, kad taryboje taip pat praplėstos opozicijos galios, oficialiai įteisintas opozicijos lyderis ir jo vaidmuo, opozicija turės galimybę du kartus per metus formuoti savo darbotvarkę, posėdžių metu gauti atsakymus į jai rūpimus klausimus iš mero, vicemerų, direktoriaus, savivaldybės pareigūnų.
Politikas teigė esantis absoliučiai įsitikinęs, kad naująjį modelį pritaikius praktiškai, prie šio įstatymo tobulinimo dar teks sugrįžti.