Prisiminė kraštietį, pristatė jo pomirtinę publicistikos knygą (1)

Ukmergės kultūros centro Mėlynojoje salėje prisimintas šiame krašte, Deltuvos žemės Trainių kaime, gimęs poetas, muziejininkas Alfonsas (Alfas) Pakėnas (1953 04 20-2024 06 21). Alfas (taip jį visi vadino) labai mylėjo savo tėviškę, arklius ir poetus. Jis mokėsi Deltuvos vidurinėje mokykloje, studijavo Vilniaus valstybiniame pedagoginiame institute, paskui tarnavo lėktuvnešyje „Kijev“ Severomorske, 1975-1980 m. buvo lietuvių kalbos ir literatūros mokytojas Juodiškių aštuonmetėje ir Bagaslaviškio vidurinėje mokyklose, 1980-1983 m. – Širvintų rajono radijo laidų redaktorius, 1983-1990 m. – Ukmergės rajono laikraščio „Gimtoji žemė“ Kultūros skyriaus vedėjas, 1990-2000 m. – Ukmergės rajono laikraščio „Ukmergės diena“ Kultūros skyriaus vedėjas, 2000-2005 m. – Maironio lietuvių literatūros muziejaus Šiuolaikinės literatūros skyriaus muziejininkas, 2005-2019 m. – Maironio lietuvių literatūros muziejaus padalinio – Juozo Tumo-Vaižganto memorialinio buto-muziejaus vedėjas. Už straipsnius ir knygas apie Vaižgantą, jo kūrybos ir vertybių sklaidą bei paminklo J. Tumui-Vaižgantui inicijavimą A. Pakėnas 2019 m. Malaišiuose (Anykščių r.) apdovanotas literatūrine Vaižganto premija. A. Pakėnas buvo XXVII knygų mėgėjų ir Lietuvos žurnalistų draugijų narys, ilgiau nei dešimt metų vadovavo Lietuvai pagražinti draugijos Kauno skyriui. 1997 m. A. Pakėnas Rytų Lietuvos literatų konkurse pripažintas geriausiu publicistu, 2002-2005 m. Žaliakalnio „Aušros“ bibliotekoje (Kauno savivaldybės V. Kudirkos viešosios bibliotekos filialas) rengė vakarus „Literatūriniai ketvirtadieniai“, nuo 2005-ųjų literatūros vakarus rengė Vaižganto muziejuje. Daug rašė ir į įvairius laikraščius, nemažai jo tekstų spausdino „XXI amžius“. Šiame laikraštyje A. Pakėnas rengė literatūrinį puslapį „Skliautai“. Jame buvo supažindinama su pamirštų ar ilgai ignoruotų poetų ir rašytojų kūryba.
Garsusis muziejininkas parengė ir išleido 14 knygų. Jau po Alfo mirties žmonos Nidos rūpesčiu šiemet išleista jo paskutinė (15-oji) publicistikos knyga „Ataudai“ („Naujasis lankas“).
Paminėti ir pagerbti A. Pakėną susirinko didžiulis būrys jo kraštiečių, draugų ir kūrybos gerbėjų. Apie Alfo kūrybą kalbėjo jo kolegos, kauniečiai poetai J. Aisčio, Vieno lito, Kauno meno kūrėjų asociacijos, Respublikinio poezijos konkurso „Žydinčios vyšnios šakelė“ premijų laureatas Vladas Vaitkevičius, literatūros kritikas, A. Miškinio, Z. Gėlės-Gaidamavičiaus ir „Atokių stočių“ konkurso laureatas Tomas Vyšniauskas, Kalbos premijos laureatė Violeta Bakutienė, ilgametis J. Tumo-Vaižganto muziejaus Malaišiuose vedėjas Vytautas Bagdonas, poetas ir fotomenininkas Albinas Kuliešis, laikraščio „XXI amžius“ redaktorius Romas Bacevičius, Alfo sesuo Rita Babilienė. Poetas ir bardas Kazimieras Jakutis ne tik papasakojo apie savo draugystę su A. Pakėnu, bet ir padainavo keletą dainų jo žodžiais. Ne kartą A. Pakėnas dalyvavo K. Jakučio rengiamuose Poezijos atlaiduose Pagulbyje (Molėtų r.), daug kur skaitytojus supažindino su jo rengtomis ir redaguotomis K. Jakučio knygomis. Kiek meilės ir užuojautos Alfo eilėraštyje „Arkliams“, kurį bardas K. Jakutis pavertė daina ir atliko LRT laidoje „Gražiausios poetų dainos“. A. Pakėnas savo knygas pristatinėjo daugelyje Lietuvos vietų, jam talkino, nepakartojamu balsu eilėraščius ar prozą skaitė aktorius Petras Venslovas. Ko gero, paskutinė išvyka buvo į Vabalninką (Biržų r.), kur Alfas pristatė atsiminimų apie poetą Joną Strielkūną knygą „Trečias brolis“.
Turiningą renginį organizavo Alfo bičiulė nuo to laiko, kai abu dirbo laikraštyje „Gimtoji žemė“, žurnalistė, buvusi ilgametė Ukmergės Vlado Šlaito viešosios bibliotekos direktorė Rasa Griškevičienė.
Your One-Stop Wellness Hub! Health Essentials, Smart Gadgets & Home Must-Haves
Now 75% OFF Shop Now: https://mutualaffiliate.com/U8VME6
Top Brands Free Delivery 100% Guaranteed Last 12 Hours to Save BIG!
Quality.For.Less