Prisimintas Lietuvos 100-mečio žmogus – keliautojas Antanas Poška
Ignalinos krašto muziejus pakvietė prisiminti ir pagerbti vieną iš ryškių Lietuvos šimtmečio asmenybių. Didysis keliautojas, mokslininkas, geografas, antropologas, esperantininkas ir savo šalies patriotas Antanas Poška (1903-1992) paliko ryškaus, spalvingo, nuolat ieškančio ir atrandančio, gal dažnai nesuprasto ir savo laiku neįvertinto, didelio ir labai kuklaus gyvenimo pavyzdį. Kovo 6 dieną muziejuje pristatyta šiai asmenybei, jo gyvenimui ir kelionėms skirta paroda.
Parodoje galima pamatyti nuotraukų iš Antano Poškos ekspedicijų „Lietuva – Kaukazas“, „Aplink Baltiją“, tolimosios kelionės į Indiją, atskiri stendai skirti jo asmeninio gyvenimo faktams, išgyventai tremčiai, apdovanojimams. Pamėgęs keliauti A. Poška 1929 m. išvyko į didžiąją savo kelionę – Indiją. Kartu su juo, tuomet dar nė trisdešimties neturinčiu vaikinu, kelionėn išsiruošė ir žinomas žurnalistas, tautinio atgimimo dalyvis Matas Šalčius. Tačiau bendražygiai kelionėje susipyko ir išsiskyrė. M. Šalčius, savarankiškai pasiekęs Indiją, 1933 m. grįžo į Lietuvą, o A. Poška Indijoje pradėjo lankyti Bombėjaus universitetą. Studijuodamas antropologiją, dalyvavo Oksfordo universiteto profesoriaus A. Steino ekspedicijoje po Takla Makanos dykumą, kur profesorius vykdė archeologinius kasinėjimus. Vėliau A.Poška su Kalkutos muziejaus etnografine ekspedicija rinko medžiagą Andamanų ir Nikobarų salose, dalyvavo archeologinėse ekspedicijose. Skirtingai susiklostė ir keliautojų likimai. Matas Šalčius emigravo, o Antanui Poškai teko išgyventi tremtį. Antanas Poška buvo apdovanotas Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi, Pasaulio tautų teisuolio medaliu, 2014 m. Kalkutos universitetas A. Pošką po mirties paskelbė garbės daktaru.
Keliautojo atminimą sumanė įamžinti ir kai kurias jo keliones su bendraminčiais pakartojo parodą pristatęs Gintaras Kazilionis. Kaip pats sakė, tuo pradėjo domėtis prieš dešimtmetį ir taip susižavėjo, kad panoro priminti jaunimui, koks įdomus, turtingas savo dvasiniu pasauliu ir nuo materialių vertybių nutolęs buvo žmogus, keliones skyręs ne tik pažinimui, bet ir Lietuvos populiarinimui. Kadangi Kazilionis atstovauja viešajai įstaigai „Auto Moto group“, tai jį pirmiausia ir sudomino tai, kad A. Poška buvo bene pirmasis motociklininkas. Atkartotos kelionės į Kaukazą, aplink Baltiją dovanojo neišdildomų įspūdžių, juk keliauta ne šiuolaikiniais motociklais, o sena technika, taip stengiantis kiek galima labiau išgyventi Antano Poškos patyrimus.
A. Poška yra sakęs, kad „kelionę planuoti yra džiaugsmas, ją vykdyti – katorga, o kelionę prisiminti – visko atpildas“, jam keliauti reiškė „nusipurtyti visas kasdienines, menkavertes, ydingas dulkes, pamiršti smulkias, o kartais ir stambesnes intrigėles, atsinaujinti ir papildyti savo vidinį aš – tapti didesniu žmogumi”. Renginį muzika pagyvino ir papuošė Ignalinos Miko Petrausko muzikos mokyklos mokytojas Vytautas Panavas, jo mokiniai Rimantė ir Žygimantas, o taip pat jaunoji dainininkė Liveta.