Pristatyta keliaujanti ekspozicija „Gydant sielos žaizdas“
2022 m. lapkričio 8 d. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Tuskulėnų memorialo Konferencijų salėje vyko keliaujančios parodos „Gydant sielos žaizdas“ atidarymas.
Vilniaus universiteto Komunikacijos fakultetas pristatė keliaujančią ekspoziciją „Gydant sielos žaizdas“, kurioje atskleidžiamos jaunų merginų, mergaičių ir moterų trauminės patirtys ir dilemos, patirtos siekiant išgyventi žiauriomis II-ojo pasaulinio karo ir Holokausto sąlygomis.
Parodą pristatė ir su atliktu tyrimu supažindino projekto vadovė ir kuratorė:Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto doktorantė, lektorė Neringa Latvytė ir parodos dizainerė Ieva Šimkonytė.
Renginyje sveikinimo žodį tarė ir savo istorinėmis refleksijomis dalinosi LGGRTC generalinis direktorius dr. Arūnas Bubnys.
Parodoje pristatomi Holokaustą išgyvenusiųjų moterų, jų dukrų ir vaikaičių liudijimai, atskleidžiantys, jog itin žiauriomis sąlygomis patirti išgyvenimai ir paslaptyje laikomos patirtys yra opūs skauduliai, perduodami net keliose giminės kartose. Liudijimai taip pat atskleidžia psichologines traumas, sukeliančias tapatybės lūžius bei moteriško solidarumo svarbą gyvybei pavojingų aplinkybių akivaizdoje. Ekspozicijos moterų pasakojimai, skaudžiausių patirčių atvėrimas pasauliui – būdas susitaikyti su savimi ir gydyti sielos žaizdas. Ilgus dešimtmečius paslaptyje laikyti pasakojimai palies Jūsų emocijas, o juos suprasti padės žmogiškumas ir empatija.
Sudėtingos dilemos ir jų pasekmės, traumuojančios fizinės ir psichologinės patirtys palieka sielos randus, kurie pasimiršta, tačiau neužgyja. Prisiminimai šiuos randus atveria iš naujo, o baimė, gėdos jausmas, netikrumas ir stresas, net apie juos nekalbant, gali būti perduodami iš kartos į kartą. Holokaustą išgyvenusių moterų liudijimai atskleidžia psichologines traumas, sukeliančias tapatybės lūžius bei moteriško solidarumo svarbą gyvybei pavojingų aplinkybių akivaizdoje. Karui pasibaigus, jis ir toliau tęsėsi moterų ir jų vaikų prisiminimuose tol, kol drąsa prabilti padėjo suprasti savo jausmus ir atsiverti pasauliui. Kai dalijamės savo asmeniniais jausmais, tai paskatina kitų atvirumą. Kai atsiveriame patys, kitam žmogui tampa saugiau kalbėtis apie savo patirtis. Šias mintis išsakė parodos rengėjos.
Paroda jau buvo eksponuojama Vilniaus universiteto bibliotekos Mokslinės komunikacijos ir informacijos centre, Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejuje, Šolomo Aleichemo gimnazijoje, Telšių „Alkos” muziejuje.
Šią parodą LGGRTC Tuskulėnų memorialo Konferencijų salėje vilniečiai ir sostinės svečiai darbo dienomis galės pamatyti iki šių metų gruodžio 16 dienos.