Pristatyta Vilkaviškio miesto tikslinės teritorijos studija
Balandžio 17 d. Vilkaviškio rajono savivaldybėje įvyko parengtos Vilkaviškio miesto tikslinės teritorijos studijos aptarimas. UAB „Sweco Lietuva“ vyr. architektas-urbanistas Mindaugas Pakalnis ir projektavimo grupės specialistė susirinkusiesiems pristatė, kaip būtų galima sutvarkyti mūsų miesto centrą, kad jis taptų patrauklia vieta ne tik čia gyvenantiems, bet ir atvykstantiems svečiams, investuotojams.
Vilkaviškio miesto tikslinė teritorija buvo nustatyta Vilkaviškio miesto bendruoju planu 2010 – 2020 metams, kuris patvirtintas Vilkaviškio rajono savivaldybės tarybos 2012 m. sausio 27 d. sprendimu Nr. B-TS-245. Į ją įtraukta visa centrinė miesto dalis.
Pradėdamas studijos pristatymą architektas M. Pakalnis apžvelgė studijos rengimo pradžioje atliktą tyrimą, kuris parodė, jog labiausiai miesto vaizdą pakeitė Antrasis pasaulinis karas. Jo metu nugriauta didžioji dalis senojo Vilkaviškio pastatų, suardyta istorinė gatvių struktūra.
„Pokario metu atstatant miestą buvo sustambinti kvartalai, Vilkaviškio centras užstatytas tipiniais daugiaaukščiais pastatais, dėl to prarasta miesto istorinė išraiška ir savitumas, o pats miestas tapo nebe toks patrauklus verslo kūrimuisi ir investicijoms,“ – kalbėjo M. Pakalnis.
Susirinkusiesiems UAB „Sweco Lietuva“ atstovai pateikė savo pasiūlymus dėl Vilkaviškio miesto tikslinės teritorijos išvystymo, norint pritraukti esamą potencialą plėtrai, atgaivinti bei rekonstruoti šiuo metu neefektyviai naudojamas bei apleistas teritorijas.
Pirmiausia projektuotojai siūlo atnaujinti esamus traukos centrus ir kurti naujus. Pasak architekto M. Pakalnio, toks viešųjų erdvių sistemos atnaujinimas ir vystymas sukoncentruos pėsčiųjų srautus, paskatins verslo, aptarnavimo ir paslaugų plėtrą apie sutvarkytas, gyventojams ir miesto svečiams patrauklias viešąsias erdves.
Pagrindiniai veiksmai, kuriuos specialistai siūlo atlikti būtų J. Basanavičiaus aikštės atnaujinimas ir prieigų prie jos sutvarkymas; naujų viešųjų erdvių kūrimas, suteikiant joms specifinę funkciją (teritorijos tarp Kultūros centro, autobusų stoties, Vaikų ir jaunimo centro sutvarkymas); pėsčiųjų ryšių sistemos centrinėje miesto dalyje atnaujinamas ir vystymas.
Taip pat projektuotojai pateikė pasiūlymus, kaip kompleksiškai atnaujinti gyvenamuosius rajonus. Šis žingsnis padidintų gyventojų pasitenkinimą gyvenamąja aplinka ir paskatintų juos likti mieste, užtikrinant jo erdvių ir greta esančių paslaugų sektoriaus gyvybingumą.
„Santykinai pigus, tačiau patogus būstas su kokybiška, saugia gyvenamąja aplinka paskatintų jaunas šeimas likti Vilkaviškyje,“ – teigė M. Pakalnis.
Studijos pristatymo metu akcentuotas rekreacinių teritorijų mieste sukūrimas. Pasak specialistų tokios teritorijos didins miesto patrauklumą – ypač jaunoms šeimoms, gerins gyvenimo ir poilsio sąlygas, kurs patrauklesnį miesto įvaizdį, sudarys sąlygas privačioms investicijos į gretimą aptarnavimo infrastruktūrą.
UAB „Sweco Lietuva“ atstovai siūlo suformuoti rekreacinę sistemą – parką, pėsčiųjų ir dviračių takus, poilsio zonas, meninius akcentus – palei Šeimenos upelį, taip pat atnaujinti esamus želdynus mieste, sukurti lokalių želdynų sistemą. Šis parkas galėtų tapti viena pagrindinių Vilkaviškio miesto ašių, kur vyktų miesto gyvenimas.
Susirinkusiesiems specialistai pateikė numatomų tokio parko teritorijų, poilsio ir atokvėpio zonų, takų ir upelio pakrantės apsaugos juostos sprendinius bei pasiūlymus dėl galimo apželdinimo, krantinės formavimo, žaidimų aikštelių, amfiteatro, galimų prekybos ir panašių objektų.
Tam, kad miestas taptų dar patrauklesnis investicijoms, jame didėtų paslaugų ir gyventojų koncentracija, pasak projektuotojų, taip pat reikia atnaujinti Savivaldybės administruojamų viešos paskirties pastatus ir sutvarkyti aplinkines teritorijas. Jie siūlo atnaujinti Vilkaviškio vaikų ir jaunimo centrą, įkurti sporto-rekreacinį centrą, atnaujinti mokyklų, gimnazijos, darželių apstatus bei teritorijas ir kt.
Po studijos sprendinių pristatymo sekė susirinkusiųjų paklausimai. Daugelis jų negailėjo gerų žodžių parengtai studijai, o vilkaviškietis architektas Arnoldas Sinkevičius paprašė specialistų išreikšti savo nuomonę, kurie iš pateiktų pasiūlymų turėtų būti prioritetiniai Vilkaviškio miestui, nes visko įgyvendinti iš karto tikriausiai nepavyks.
„Pirmiausia Vilkaviškio miestui reikia saugaus ir apšviesto pėsčiųjų ir dviračių tako palei Šeimenos upę rytų-vakarų kryptimi ir susitvarkyti vieną gatvę – nuo centrinės J. Basanavičiaus aikštės, per Kęstučio g. link Savivaldybės pastato, kuri suformuotų rišlią sistemą ir pėsčiųjų srautus bei nepareikalautų didelių investicijų, – kalbėjo M. Pakalnis. – Įsirengę šiuos du objektus mes galėtume prie jų jungti kitus ir laikui bėgant susitvarkyti visą miesto centrą.“