Pristatytas Pasaulio teisuolių skvero sutvarkymo konkurso nugalėtojas
Šiaulių universiteto bibliotekoje pristatytas Pasaulio teisuolių skvero ir jo prieigų kompleksinio sutvarkymo architektūrinės ir urbanistinės idėjos konkurso nugalėtojas. Komisijos sprendimu juo tapo projektas „Jungtis“, kurio autorius – Šiaulių universiteto docentas Adas Toleikis.
Konkurso administratorė Laima Indrašaitė – Lamauskienė pasidžiaugė, kad tiek pirmąją, tiek antrąją vietas užėmusių projektų autoriai – šiauliečiai. „Pirmąją vietą pagal surinktų komisijos balų skaičių pelnė Šiaulių universiteto docento Ado Toleikio projektas, antrąją – Gintauto Lukošaičio, Mindaugo Lukošaičio ir Vlado Balsio komandos darbas, trečioje vietoje liko Vyčio Cibulskio, Monikos Dvarionaitės ir Evelinos Vasiliauskaitės konkursui pateiktas projektas“, – konkurso rezultatus pristatė jo administratorė. Net šešias valandas posėdžiavusi kompetentinga komisija priėjo prie vieningos nuomonės, kad Vilniaus ir Ežero gatvių sankirtoje esančiam skverui ir jo prieigoms A. Toleikio projektas „Jungtis“ yra tinkamiausias atsižvelgiant į pačius įvairiausius aplinkos faktorius bei istorinį kontekstą. Projektui pritarė ir Šiaulių Apskrities Žydų bendruomenė.
Vienas iš nugalėjusio projekto akcentų – istorinių Šiaulių geto vartų vietoje atsirasianti akmeninė Dovydo žvaigždė, apgaubta simboline tautine lietuviška juosta. Pasak A. Toleikio, pagrindinė projekto idėja – per meninius simbolius išreikšta istorinė jungtis tarp lietuvių ir žydų bendruomenių. Šiuo metu Pasaulio tautų teisuolių sąraše yra beveik 900 Lietuvos piliečių. II-ojo pasaulinio karo metais jie slėpė ir kitomis išgalėmis bandė padėti persekiojamiems žydams. Likviduojant visai šalia skvero buvusį Šiaulių getą paprasti miestiečiai prisidėjo prie žydų šeimų slėpimo. Pasaulio teisuolių skveras – tarsi šio tragiško istorijos periodo įamžinimas, neleisiantis ateities kartoms pamiršti apie žydų kančią bei juos gelbėjusių lietuvių kilnumą.
„Tikrai džiaugiamės, kad prieš keletą metų Šiaulių žydų bendruomenės iškelta idėja skverui prie Chaimo Frenkelio vilos ir senųjų miesto geto vartų nuo žodžių perėjo prie konkrečių darbų. Smagu, kad komisijai buvo iš ko rinktis bei kad visi pristatyti darbai yra aukšto lygio“, – teigė miesto mero pavaduotojas Domas Griškevičius. Pasak jo, miesto savivaldybės ir projektuotojų dar laukia intensyvus techninių klausimų sprendimo procesas, nes skvero teritorija išsiskiria savo pramonine aplinka, kurios laukia dideli pokyčiai paverčiant ją sakraline – rekreacine zona. D. Griškevičiaus teigimu, konkrečius darbų rezultatus šiauliečiai skvere turėtų išvysti kitų metų pabaigoje arba 2021 m. pradžioje.
Šiaulių rajono savivaldybės informacija