Pristatytas svarbus Joniškio kraštui leidinys
Sausio 19 dieną Joniškio rajono Jono Avyžiaus biblioteka pakvietė joniškiečius į renginį, kuriame buvo pristatytas solidus dvikalbis dr. Ernesto Vasiliausko leidinys „Joniškio krašto dvarai. Didžioji ir Mažoji Daunoravos, Bertaučiai, Satkūnai“. Ši knyga, kurioje surinkta susisteminta archyvinė medžiaga apie dvarus, svarbi ne tik Joniškio kraštui, bet ir visai Lietuvai.
Knygoje archeologas E. Vasiliauskas pristato kadaise Šiaulių paviete, karališkosios ekonomijos valdų apsuptyje, buvusio didžiausio privataus Daunoravos dvaro raidą – nuo seniausio paminėjimo 1557 m. iki mūsų dienų. Ne kartą keitėsi dvaro savininkai – nuo XVII a. valdytas Kuršo ir Žiemgalos kunigaikštystės įtakingų vokiečių šeimų (baronų von Tranckwitzų, von Plettenbergų, von der Brüggenų, von Manteuffelių gen. Szoege, von Pfeilitzerių gen. Franckų ir galiausiai grafų Keyserlingkų). XIX a. viduryje iškilusio komplekso fragmentai – didelis medinis ponų namas, mediniai, mūriniai, moliniai ūkiniai pastatai fachverko konstrukcijų frontonais, statyti nagingų meistrų (būdingesni gretimo Kuršo tradicinei architektūrai), parkas suteikė žaismingumo monotoniškam Žiemgalos lygumų kraštovaizdžiui. Vietos gyventojų atmintyje dvaras įsirėžė kaip baudžiavos simbolis. Sodyba lankytojus tebevilioja iki šiol – yra mėgstama kraštotyros ekspedicijų, plenerų, stovyklų, talkų, švenčių vieta, grafų Keyserlingkų paskutinių palikuonių, gyvenančių Vokietijoje, tebelankoma ir dabar. Dvaras be nuostolių išgyveno abu pasaulinius karus, tačiau nuo 1940 m. nacionalizavus dvaro sodybą prasidėjo komplekso nykimas. Su dvaru taip pat susijęs didelės latvių evangelikų liuteronų bendruomenės – dundurniekų (nuo dvaro latviško pavadinimo Dundurmuiža) – susiformavimas.
Renginyjepie dvarus įdomiai kalbėjo ir į susirinkusiųjų klausimus atsakė knygos autorius dr. Ernestas Vasiliauskas. Vertėjas į vokiečių kalbą dr. Bernd Gliwa dalinosi maloniais bendradarbiavimo su E. Vasiliausku įspūdžiais. Knygos pristatyme taip pat dalyvavo grafas profesorius dr. Diedrich Keyserlingk, Daunoravos dvaro paskutinių savininkų Keyserlingk giminaitis, gyvenantis Vokietijoje.
Dvarai nyksta, o knygose užfiksuoti faktai, susisteminta archyvinė medžiaga lieka. Šį leidybos projektą rengė ir administravo J. Avyžiaus viešosios bibliotekos Informacijos ir kraštotyros skyriaus vedėja Vijoleta Kuprevičienė.