Pritarta Darbo kodekso pakeitimams, sutartiems Trišalėje taryboje
Vyriausybė pritarė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pateiktiems Darbo kodekso, Nedarbo socialinio draudimo ir Užimtumo įstatymų bei juos lydinčių teisės aktų projektams, kurie parengti pagal Trišalėje taryboje pasiektą susitarimą tarp profesinių sąjungų, darbdavių ir Vyriausybės atstovų.
„Socialiniai partneriai po ilgų ir intensyvių derybų rado visoms pusėms priimtiną susitarimą dėl naujojo darbo santykių ir užimtumo skatinimo reglamentavimo ir turime šį susitarimą gerbti“,– sako socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.
Parengtu Darbo kodekso projektu siūloma įtvirtinti darbuotojo ir darbdavio darbinį teisnumą ir veiksnumą, darbdavio pareigą pateikti tam tikrą informaciją darbo tarybai, o jos nesant – profesinei sąjungai. Taip pat siūlomi įteisinti dalinį darbą, kai dėl svarbių ekonominių priežasčių, objektyviai esančių tam tikroje teritorijoje ar ūkinės veiklos sektoriuje ir pripažintų tokiomis Vyriausybės, darbdavys negali suteikti darbuotojams darbo ir kai yra grupės darbuotojų atleidimo iš darbo prielaidos.
Kartu patikslintas suminės darbo laiko apskaitos įvedimas, nakties laiko apskaita, darbo laiko apskaitos tvarkymas. Įvedamos kompensacijos darbuotojams, kurių darbas yra kilnojamojo pobūdžio arba susijęs su kelionėmis.
Įtvirtinamas delspinigių nustatymas už Darbo ginčų komisijos priimto sprendimo nevykdymą. Taip pat patikslintas reglamentavimas dėl darbo tarybų sudarymo, įvesti papildomi kriterijai dėl atstovų delegavimo į Trišalę tarybą, Vyriausybės įgaliojimai Trišalėje taryboje perduodami socialinės apsaugos ir darbo ministrui.
Nedarbo socialinio draudimo įstatymo pakeitimo įstatymo projektu įtvirtinamas reguliavimas, kad teisei į nedarbo draudimo išmoką reikalaujamas 12 mėnesių stažas, įgytas per 30 mėnesių, o nedarbo draudimo išmokos mokėjimo trukmė ilginama nuo 6 mėnesių iki 9 mėnesių.
Užimtumo įstatymo projektu siūloma įtvirtinti naujas socialinių, darbo įgūdžių lavinimo ir neformaliojo švietimo ir savišvietos būdu įgytų kompetencijų pripažinimo priemones, praplėsti įsidarbinimo galimybių vertinimo bei konsultavimo paslaugas; papildomai remiamo darbo rinkoje asmens požymį priskirti asmenims, kuriems suteiktas pabėgėlio statusas ir asmenims, kuriems suteikta papildoma ar laikinoji apsauga. Kartu sutarta sumažinti sankcijų naštą bedarbio statusą praradusiems asmenims, paliekant juos registruotus teritorinėje darbo biržoje.