Pritarta Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų paskirstymui
Neseniai vykusiame Privalomojo sveikatos draudimo tarybos (PSDT) posėdyje pritarta Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšų paskirstymui, naujos konsultacijos – sporto medicinos gydytojo paslaugos – bazinei kainai, taip pat daug dėmesio buvo skirta vaistų kompensavimo klausimams. Tai svarbūs sprendimai, kurie padės, kad žmonėms iš PSDF būtų kompensuojama daugiau reikiamų gydymo paslaugų, būtinų vaistų bei medicinos pagalbos priemonių. PSDT priimti nutarimai, siūlymai vėliau įgyvendinami sveikatos apsaugos ministro įsakymais, kitais teisės aktais.
Pritarta lėšų gydymo paslaugoms paskirstymui
Taryba pritarė PSDF biudžeto lėšų paskirstymui, kurį atliko Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) specialistai. Šių metų PSDF biudžetą sudaro 1,44 mlrd. eurų. Lyginant su 2015 m., šių metų PSDF biudžeto pajamos ir išlaidos didėja 4,1 proc. arba 56,1 mln. eurų. Didžiausią šio biudžeto išlaidų dalį – apie 1 mlrd. eurų (3,9 proc. daugiau nei pernai) – sudaro išlaidos sveikatos priežiūros paslaugoms. Šiomis lėšomis poliklinikoms, ligoninėms ir kitoms gydymo įstaigoms apmokama už pacientams suteiktas paslaugas.
Taryba pritarė, kad daugiau nei 226,2 mln. eurų (apie 2 proc. daugiau nei pernai) šiemet būtų skiriama pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros bei greitosios medicinos pagalbos paslaugoms apmokėti. Taip pat pritarė, kad ambulatorinėms ir stacionarinėms asmens sveikatos priežiūros, slaugos paslaugoms bei brangiesiems tyrimams ir procedūroms tenkanti lėšų suma, palyginti su praėjusiais metais, augtų ir sudarytų daugiau nei 775 mln. eurų. Šių metų pradžioje dalis lėšų – 15,1 mln. eurų – laikinai nebus paskirstytos teritorinėms ligonių kasoms (jos metų eigoje galės būti, pavyzdžiui, naudojamos naujoms paslaugoms apmokėti). Lėšų sumos, kurioms pritarė Taryba, bus paskirstytos teritorinėms ligonių kasoms (TLK), kurios galės sudaryti sutartis su savo ir kitų TLK veiklos zonų gydymo įstaigomis.
Sveikatos programoms – daugiau lėšų
Taryba pritarė ir lėšų paskirstymui iš PSDF biudžeto finansuojamoms sveikatos programoms (pavyzdžiui, prevencinėms programoms, transplantacijos ar dantų protezavimo paslaugoms ir kt.). Iš viso joms šiemet numatyta beveik 75,5 mln. eurų (5,2 mln. eurų, arba 7,5 proc. daugiau nei pernai). Kaip ir kasmet didelis dėmesys bus skiriamas ligų prevencijai, nes laiku užkirtus kelią ligai, išsaugoma žmogaus sveikata ir darbingumas. Šiais metais auga lėšos prevencinėms programoms finansuoti (iš viso numatoma skirti apie 14 mln. eurų): auga širdies ir kraujagyslių ligų, storosios žarnos, krūties, gimdos kaklelio, priešinės liaukos vėžio prevencijai skiriamos lėšos. Gerokai daugiau lėšų nei pernai skiriama Nacionalinės imunoprofilaktikos programos priemonėms finansuoti (iš viso – apie 8,7 mln. eurų) bei vaistų tuberkuliozei gydyti įsigijimo išlaidoms kompensuoti (iš viso – apie 2 mln. eurų). Taip pat skiriama lėšų (857,7 tūkst. eurų) ketvirtojo sveikatos priežiūros įstaigų restruktūrizavimo etapo priemonėms įgyvendinti.
Paskirstytos lėšos vaistams ir medicinos pagalbos priemonėms
Taryba taip pat pritarė ir vaistams bei medicinos pagalbos priemonėms tenkančių lėšų paskirstymui. 2016 m. šiam tikslui skiriama dalis – apie 268 mln. eurų – dalinama taip: kompensuojamiesiems vaistams ir medicinos pagalbos priemonėms – apie 217,5 mln. eurų, iš kurių 13 mln. eurų bus skiriama inovacinių vaistų įsigijimo išlaidų kompensavimui. 45,8 mln. eurų tenka VLK centralizuotai apmokamiems vaistams ir medicinos pagalbos priemonėms, o labai retų žmogaus sveikatos būklių gydymui ir gydymui nenumatytiems atvejams – 4,7 mln. eurų.
Skyrus lėšų inovaciniams vaistams atsirado galimybė iš PSDF pacientams kompensuoti daugiau naujų, inovatyvių vaistinių preparatų, būtinų ambulatoriniam gydymui.
Pacientams daugiau kompensuojamųjų vaistų bei medicinos pagalbos priemonių
Taryba pritarė, kad Ligų ir kompensuojamųjų vaistų joms gydyti sąrašas būtų papildytas naujais vaistais: Everolimus (nuo kasos vėžio), Lenalidomidum (nuo dauginės mielonomos), Metoprololum et Ivabradinum (nuo krūtinės anginos).
Išplečiant minėtą sąrašą siekiama, kad privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti gyventojai turėtų visas galimybes be jokių problemų įsigyti kompensuojamųjų vaistų, kurių didelė kainos dalis ar net visa kaina yra kompensuojama iš PSDF biudžeto.
Taryba pritarė patikslinti tvarsčių kompensavimo sąlygas vaikų nudegimams gydyti. Dabar nustatyta, kad per gydymo kursą kiekvienai žaizdai gydytojai galėtų išrašyti iki 10 tokių priemonių.
Taryba taip pat pritarė centralizuotai apmokamų priemonių sąrašo korekcijoms. Jos lems, kad iš PSDF pacientams bus kompensuojama daugiau būtinų vaistų bei medicinos pagalbos priemonių.
Paskirstytos lėšos ortopedijos gaminiams
Taryba pritarė lėšų kompensuojamiesiems ortopedijos gaminiams (t. y. įvairūs protezai, įtvarai rankoms, kojoms, stuburui, ortopedinė avalynė ir kt.) pagal nustatytus poklasius paskirstymui. Daugiausia lėšų tenka apatinių galūnių įtvarams – per 4,1 mln. eurų, kojų protezams – apie 2,4 mln. eurų, stuburo įtvarams – apie 1,5 mln. eurų ir ortopedinei avalynei – apie 1,4 mln. eurų.
Teisę į ortopedijos technikos priemonių kompensavimą turi privalomuoju sveikatos draudimu drausti asmenys. Priemokos, kurią tenka primokėti pacientui, dydis priklauso nuo jo sveikatos būklės bei socialinės padėties.
Jau pavasarį – nemokamos sporto medicinos gydytojo konsultacijos
Taryba pritarė naujai konsultacijai – sporto medicinos gydytojo paslaugai ir jos bazinei kainai. Ji siekia 12,19 euro. Šių paslaugų teikimo reikalavimai įsigalioja nuo šių metų gegužės 1-osios.
Tad nuo gegužės privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems žmonėms šios paslaugos nieko nekainuos, jeigu sportuojantys pacientai su siuntimu kreipsis į gydymo įstaigą, sudariusią su TLK sutartį dėl minėtų paslaugų. Už jiems suteiktas paslaugas gydymo įstaigoms ligonių kasos sumokės pagal sudarytą sutartį sveikatos apsaugos ministro įsakymu nustatytą bazinę kainą.