Privalomojo pirmosios pagalbos mokymo pasikeitimai
Teikti pirmąją medicinos pagalbą mokėti privalo visi, tačiau iš tiesų tikrame gyvenime tai sugebėtų tikrai ne kiekvienas. Daugybė įvairiausių sveikatai ir gyvybei pavojingų situacijų tarsi tykote tyko kasdien, kiekviename žingsnyje, o užklumpa visada netikėtai ir nepasiruošusius. Dažnai išgyvenamumas priklauso nuo aplinkinių. Pirmosios pagalbos tikslai – nutraukti žalojantį poveikį, atstatyti ar kompensuoti gyvybines funkcijas, stabilizuoti būklę, kol bus suteikta profesionali medicininė pagalba.
Nuo 2016 metų lapkričio 1 dienos įsigalios Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymo „Dėl privalomųjų pirmosios pagalbos, higienos įgūdžių, alkoholio ir narkotikų žalos žmogaus sveikatai mokymų ir atestavimo tvarkos aprašo ir asmenų, kuriems privalomas sveikatos ir / ar pirmosios pagalbos mokymas, profesijų ir veiklos sričių sąrašo, mokymo programų kodų ir mokymo periodiškumo patvirtinimo” nauja redakcija.
Privalomasis sveikatos mokymas – asmenų, kurie dirba pagal profesijas, įrašytas į sveikatos apsaugos ministro patvirtintą sąrašą ir kurie privalo įgyti žinių sveikatos klausimais pagal sveikatos apsaugos ministro nustatytus reikalavimus, mokymas.
Privalomasis pirmosios pagalbos mokymas – mokymas, kurio tikslas yra išmokyti asmenis įvertinti nukentėjusiojo gyvybines funkcijas ir laiku suteikti jam pirmąją pagalbą.
Įsakyme papildytas sąrašas profesijų ir veiklos sričių, kurioms privalomi mokymai bei nurodytas mokymų periodiškumas.
Privalomojo pirmosios pagalbos mokymo pagrindinės programos skirtos asmenims (kodai PP, PG, KP), pradedantiems profesinę ar kitą veiklą. Įgūdžiams įtvirtinti ir naujoms žinioms įgyti rengiamos privalomojo pirmosios pagalbos mokymo tęstinės programos (kodai PT, KT).
Papildytas profesijų (veiklos sričių) sąrašas. Privalomojo pirmos pagalbos mokymo programą turės išklausyti socialiniai darbuotojai, įmonių, įstaigų ir organizacijų darbuotojai, atsakingi už pirmosios pagalbos suteikimą įmonėje (įstaigoje, organizacijoje) ir kt.
Temų, kurias privaloma išklausyti sąraše atsirado ir tema „Pradinis gaivinimas naudojant širdies defibriliatorių.“ Šių, gyvybę gelbstinčių priemonių, įvertinus žmonių srautus, įvairiose vietose, kaip autobusų, geležinkelių stotys, oro uostai, dideli prekybos centrai, atsiranda vis daugiau, todėl turime išmokti jais naudotis ir žinoti, kaip ženklinamos vietos, kur yra defibriliatorius.
Teisę vykdyti pirmosios pagalbos mokymus turi įstaigos arba fiziniai asmenys, turintys Licenciją (Visuomenės sveikatos priežiūros veiklos licencija – dokumentas, patvirtinantis, kad fizinis ar juridinis asmuo turi teisę vykdyti licencijuojamą visuomenės sveikatos priežiūros veiklą pagal jame nurodytą veiklos rūšį, pavyzdžiui, privalomasis pirmosios pagalbos mokymas).
Juridinių asmenų visuomenės sveikatos priežiūros įstaigų licencijų sąrašas skelbiamas ir nuolat atnaujinamas Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos internetiniame puslapyje.