Privatūs miškininkai pasiekė savo: miškuose bus daugiau medžių
Privatūs miško savininkai iškirstus miškų plotus atsodina ne tik pavasarį, bet ir rudenį. Skaičiuojama, kad po rudeninio sodinimo privačiuose miškuose šiemet ir kitąmet atsiras trečdaliu daugiau sodinukų, nei šiemet buvo iškirsta medžių.
„Daugybei privačių miško savininkų miškas yra ne greitas būdas pasipelnyti, o vienas iš pagrindinių pragyvenimo šaltinių. Be to, miško sodinimas arba pavasarinio miško sodinimo papildymas yra puiki proga į miškus patraukti ne tik grybauti, bet ir pabūnant su šeimomis, gerai praleisti laiką gryname ore“, – teigia Privačių miškų savininkų asociacijos (PMSA) direktorius Aidas Pivoriūnas.
Skaičiuojama, kad šiemet PMSA nariai pavasarinės ir rudeninės talkos metu atsodins apie 3 mln. sodinukų arba 1000 hektarų miško. Iš šiemet pasodintų miško plotų savininkai pirmąsias pajamas pradės gauti ne anksčiau kaip po 30-40 metų, tačiau iki to laiko dar ne vieną kartą teks ateiti į mišką jį retinant, investuoti nemažai lėšų ir laiko sodmenų ir jaunuolynų apsaugai bei priežiūrai.
„Šiemet dėl prastos miškų politikos privačių miškų savininkų atžvilgiu, atsiradus beprasmiams mokesčiams, privatūs miškininkai sureagavo atitinkamai – kerta trečdaliu mažiau medienos. Tuo pačiu, nacionalinė medienos pramonė dėl medienos trūkumo ima stoti. Bet mes stengiamės net ir beviltiškoje situacijoje įžvelgti šiek tiek pozityvo – turint daugiau laiko ir galime jį skirti medžių sodinimui“, – komentuoja A. Pivoriūnas.
Nederlingose miško dirvose bus sodinami pušies sėjinukai, derlingesnėse – eglės sodinukai, šlapesnėse – beržo, juodalksnio sėjinukai bei sodinukai. Be to, pastebima, kad šiais metais pasodinta išskirtinai daug liepų ir ąžuolų sodinukų.
Privatūs miškininkai stengiasi miškus atkurti mišrinant lapuočius medelius su spygliuočiais, nes tokie miškai yra atsparesni vėjui, įvairioms ligoms. Be to, jie labiau primena natūralų, ne žmogaus sodintą mišką.