Priverstinis rekviem savavališkiems statiniams
Savavališkų statinių statytojams neįvykdžius teismų sprendimų nugriauti šiuos statinius, Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai prie Aplinkos ministerijos (VTPSI) tenka organizuoti priverstinį tokių statinių griovimą.
Pernai daugiausia jų buvo nugriauta Vilniaus sodininkų bendrijose – net trijose. Tai sodo namas Birelių sodų 1-ojoje gatvėje, ūkinio pastato priestatas bendrijoje „Beržas-3“, namo pamatai ir atraminė sienutė „Sodininko“ bendrijoje. Sostinėje taip pat buvo priverstinai nugriauti valstybinėje žemėje Dariaus ir Girėno gatvėje savavališkai pastatyti du mediniai karkasiniai pastatai, priestatas ir pavėsinė.
Teismui panaikinus du Zarasų rajono savivaldybės administracijos neteisėtai išduotus statybos leidimus, nugriautas pradėtas statyti gyvenamasis namas ir ūkio pastatas Zarasų rajono Salako seniūnijoje.
Priverstinio griovimo išlaidas, o jos gali siekti ir kelias dešimtis tūkstančių eurų, turi atlyginti savavališkų statinių statytojai. Pernai brangiausiai atsiėjo su pastatu savavališkai sujungto mūrinio statinio Ukmergės Kęstučio aikštėje ardymas – 96 tūkst. litų (27,68 tūkst. eurų). Visų savavališkų statinių priverstinis griovimas 2014 m. kainavo 234,7 tūkst. litų (67,97 tūkst. eurų). Šios lėšos, panaudotos iš Aplinkos apsaugos rėmimo programos, bus išieškotos iš savavališkų statinių statytojų.
Kaip sakė VTPSI viršininkė Laura Nalivaikienė, pernai priverstinai nugriauti ne visi planuoti statiniai, kadangi kai kuriose bylose yra įvairių procesinių kliūčių teismų sprendimams vykdyti. Penkis neteisėtus statinius nusigriovė patys statytojai.
Šiemet jau priverstinai išardyti gyvenamojo namo ir pirties, pradėtų statyti pagal neteisėtai išduotus statybą leidžiančius dokumentus, pamatai Ignalinos rajono Linkmenų seniūnijoje. Iki kovo mėnesio numatyta nugriauti dar keturis savavališkus statinius Vilniaus apskrityje ir Molėtų rajone.
Nuo savavališkos statybos nustatymo iki priverstinio nugriovimo, Lauros Nalivaikienės žodžiais, – ilgas ir sudėtingas kelias. Vykdyti teismų sprendimus trukdo objektyvios priežastys. Ypač ilgai tęsiasi teismų procesai, kadangi teismų sprendimai dažniausiai skundžiami aukštesnės instancijos teismams. Daug kas priklauso ir nuo antstolių aktyvumo.
„Įstatymus pažeidžiančių veiksmų padariniai tikrai rimti. Įvertinus išlaidas ir varginančias procedūras, daug naudingiau statybą pradėti tik gavus ją leidžiantį dokumentą. Na, o jeigu dėl nežinojimo ar skubėjimo statinio statyba įgavo savavališkos statusą, kuo anksčiau bus išsiaiškinta, kaip ją įteisinti, tuo mažiau kainuos pastangų ir pinigų“, – sako VTPSI viršininkė Laura Nalivaikienė.