Profesionalaus fejerverkų šou užkulisiai
Kai kalbama apie fejerverkus, nereikėtų pamiršti ir profesionalių fejerverkų šou, apie kurių užkulisius verta pakalbėti plačiau.
Didysis planavimo etapas
Fejerverkai yra fantastiška pramoga, bet galiausiai jie vis tiek yra sprogmenys. Tai reiškia, kad planavimo etapai gali užtrukti gana ilgai, kol įsitikinsite, kad viskas yra saugu, net ir palyginti nedidelių šou atveju. Pirmiausia organizatoriai turi aptarti biudžetą, formatą, laiką ir ar yra kokių nors specialių reikalavimų. Tada jie apžiūrės vietą. Visada atliekama išsami vietos apžiūra, kurios metu apžvelgiama dabartinė jos būklė ir visi atskiri saugumo aspektai.
Įvertinus vietą, organizuojamas fejerverkų išdėstymas. Mažų mažiausiai tai reiškia, kad reikia užtikrinti, jog minia bus saugiu atstumu nuo krentančių fejerverkų arba nuo tų, kurie iš pradžių nesuveikia. Jei fejerverkai bus valdomi elektroniniu būdu, šiuo metu bus nustatomas elektros tinklas, todėl čia organizatoriai susiras fejerverkų ir elektros paskirstymo įrangą.
Taip pat yra mažiau akivaizdžių dalykų, kuriuos reikia sutvarkyti, susijusių su išdėstymu. Pavyzdžiui, jei yra baras, jis visada turi būti toli nuo šaudymo zonos. Alkoholis gali būti nepaprastai pavojingas net ir prie neuždegtų fejerverkų. Šiame etape organizatoriai taip pat rengia avarinius planus ir palaiko ryšius su atitinkamomis avarinėmis tarnybomis bei vietos valdžios institucijomis.
Renginio tvarkaraščio sudarymas
Daugelis profesionalių fejerverkų kompanijų turi specialiai paskirtus šou vadovus, kurie parengia šou programą. Kaip žinote, jei kada nors buvote fejerverkų šou, atidarymo ir uždarymo sekos paprastai yra didžiausi šou elementai, sujungti su specialiais funkciniais elementais. Jie taip pat dažnai būna su muzika – viena daina arba jų serija. Jei tai dainų serija, muzika bus surinkta ir sumontuota kartu, o tada įrašyta į keletą kompaktinių diskų (įskaitant atsarginius), paruoštų didžiajam vakarui.
Fejerverkai išsirikiuoja į eilę
Priklausomai nuo to, kokio dydžio yra rengiamas fejerverkų šou, fejerverkų išdėstymas gali būti suplanuotas tą pačią dieną arba net prieš kelias dienas. Atvykę į vietą, darbuotojai pradės iškrauti aparatūrą, įrankius ir pirotechnikos priemones, pavyzdžiui, minosvaidžio vamzdžius ir panašią įrangą. Visų fejerverkų vietos bus kruopščiai suderintos su parodos išdėstymu, kuris bus galutinai patvirtintas dar pradiniame planavimo etape.
Tada fejerverkai sujungiami į tinkamą seką. Dabar kai kurie organizatoriai pasirenka gana paprastas technologijas, pavyzdžiui, vėluojančius ar lėtesnius fejerverkus, tačiau dažniausiai šiais laikais tik mažesni fejerverkai šaudomi rankomis. Didesniems pasirodymams paprastai reikia labai tikslaus pirotechnikos uždegimo. Tokį uždegimą nuotoliniu būdu lengviausia valdyti naudojant kompiuterius ir šiuolaikines elektros energijos paskirstymo sistemas, todėl dauguma organizatorių teikia pirmenybę būtent šiam būdui.
Atliekami galutiniai bandymai
Beveik visi dideli fejerverkai prieš atvykstant miniai žiūrovų išbandomi prieš pasirodymą. Akivaizdu, kad fejerverkus galima šaudyti tik vieną kartą, todėl organizatoriai labai kruopščiai tai atlieka. Mažytė elektros srovė siunčiama per elektros skirstytuvus į kiekvieną uždegimo tašką. Jos užtenka, kad organizatoriai žinotų, ar ryšys užmegztas, tačiau jos nepakanka, kad fejerverkas būtų uždegtas. Atlikus paskutinius parengiamuosius darbus, šou gali prasidėti!
Faktai apie fejerverkus
- Fejerverkus daugiau nei prieš 2000 metų išrado kinai, kurie juos naudojo tam, kad atbaidytų piktąsias dvasias, karinių misijų ir privačių susibūrimų metu. Kinija tebėra didžiausia fejerverkų eksportuotoja pasaulyje, pagaminanti daugiau kaip 90 % visų fejerverkų.
- Šaudymo miltelius 1240 m. Arabijoje atrado siras Hasanas al-Rammahas. Tačiau pirmą kartą jie Anglijoje buvo panaudoti tik 1486 m., kai jie buvo labai populiarūs per karaliaus Henriko VII vestuves.
- Pagal senovės kinų mediciną, jei sapnuojate fejerverkus, manoma, kad tai entuziazmo ir ryžto simbolis. Tačiau tai taip pat gali reikšti, kad jums patinka būti dėmesio centre!
- Guy Fawkes naktis tebėra labiausiai pripažintas su fejerverkais susijęs renginys pasaulyje. Net liepos 4-oji dar nesugebėjo pasivyti šios šventės, vykstančios Didžiojoje Britanijoje, pagal pardavimus vienam kvadratiniam šalies kilometrui, o 2025 m. sukanka 420 metų, kai G. Fawkesas bandė nužudyti karalių Jokūbą I, susprogdindamas parlamentą.
- Karalienė Elžbieta taip mėgo fejerverkus, kad suteikė Anglijos ugnies meistro vaidmenį tam, kas jos renginiuose surengdavo geriausius pasirodymus. Greitai ugnies meistro titulas tapo toks pat pavydėtinas ir geidžiamas, kaip ir poeto laureato ar dailininko titulas.
- Japonai fejerverkus vadina „Hanabi“, o tai reiškia „ugnies gėlės“.
- Kai kurie fejerverkai gali pasiekti didesnį nei 150 km/h greitį ir prieš sprogdami pakilti 200 metrų į orą, o kai kurie fejerverkai sukelia karštį, kuris 15 kartų viršija vandens virimo temperatūrą!
- Edinburge vykstančio Tarptautinio festivalio koncerto metu per mažiau nei valandą susprogdinama milijonas fejerverkų – tai reikšmingiausias metinis šou Europoje.
- Iki 1500 m. fejerverkai galėjo būti tik oranžinės arba baltos spalvos dėl cheminės miltelių sudėties. Daugiau spalvų buvo atrasta (sudėtingiausia išgauti mėlyną spalvą), kai į miltelių mišinį Anglijoje plaukiančiame laive atsitiktinai buvo įpilta druskų.
- Ilgiausiai istorijoje degęs fejerverkas buvo uždegtas 1996 m. per Naujųjų metų šventę Honkonge. Spalvotų petardų virtinė degė 22 valandas. Tačiau ji turėjo degti 24 val., bet dėl lietingų oro sąlygų to pasiekti nepavyko.
Kad ir ką darytumėte šį savaitgalį, nepamirškite, kad priešgaisrinė sauga turėtų būti svarbiausias jūsų prioritetas. Visada patikrinkite, ar nėra gyvūnų, prižiūrėkite vaikus ir elkitės labai atsakingai.