Profesoriui Vytautui Landsbergiui Kaune įteikta „Širdies premija“
Šeštadienį Kaune vykusiame renginyje, skirtame Laisvės gynėjų dienai, buvo apdovanotas profesorius Vytautas Landsbergis. Organizacijos „Bočiai“ nariai pirmajam faktiniam Lietuvos vadovui po nepriklausomybės atkūrimo skyrė simbolinę „Širdies premiją“. Atsiimdamas ją profesorius atkreipė dėmesį į ties Lietuva, lyg Damoklo kardas, kabančias grėsmes.
Pirmiausia – atominės elektrinės Astrave (Baltarusija) statybas.
Priminsime, kad Seimui atsisakius V.Landsbergį apdovanoti Laisvės premija, Sausio 13-osios 25-mečio minėjimo metu jam buvo įteiktas kitas apdovanojimas už nuopelnus laisvei – Laisvės ženklas. Šio apdovanojimo sumanytojai – Lietuvos laisvės kovotojų sąjunga.
Sausio 24-ąją Kaune, „Tautos namuose“ organizuotame renginyje senjorus vienijanti bendrija „Bočiai“ įteikė prof. V.Landsbergiui dar vieną apdovanojimą – „Širdies premiją“. Ją simbolizuoja stiklinė angelo, kurios sparnai sudaro širdies formą, skulptūra.
„Tai – ne piniginė premija, bet daug vertingesnė. Tai mūsų širdžių premija, skirta Jums, profesoriau“, – įteikdama apdovanojimą sakė „Bočiai“ pirmininkė Marija Garšvienė.
Iš Palangos į Kauną specialiai dėl šio apdovanojimo ir renginio atvykęs prof. V.Landsbergis, pasidžiaugęs pilna žiūrovų sale, apgailestavo, kad kalbėti turės ne tik apie gerus dalykus.
„Šiuo metu Šveicarijoje, Davoso mieste, vyksta svarbus renginys – Pasaulio ekonomikos forumas. Tačiau jame diskutuojama ne tik apie ekonomiką, bet ir kitus dalykus, pavyzdžiui, Europos tykančias grėsmes. Kai kurios tiesiogiai liečia ir Lietuvą. Mūsų prezidentė Dalia Grybauskaitė ten kalbėjo apie Baltarusijoje, Astrave statomą atominę elektrinę, kurios statybos kelia daug nerimo“, – sakė profesorius.
Anot jo, iš to, kaip slepiama informacija apie šias statybas, susidaro tik toks įspūdis, jog tai daroma sąmoningai.
„Astravas – Lietuvos grabas. Juk visiems aišku, kad neatsitiktinai ši elektrinė statoma visai šalia Lietuvos. Jei atsitiktų kažkas panašaus į Černobylio avariją, Lietuvos neliktų, pirmiausia Vilniaus. Greta to gali būti ir kitokių pasekmių. Pavyzdžiui, Lietuvos upių vandens užterštumas.
Tad dabar prieš mus – egzaminas. Tik nuo mūsų priklausys, kaip pasielgsime: pasirinksime trumpalaikę naudą ar gyvybę.
Mums bandoma pateikti, kad šios statybos saugios, taikomi moderniausi, iki šiol niekur neišbandyti dalykai. Ką tai reiškia? Kad Astravo elektrinė – eksperimentas, dėl kurio galime nukentėti mes, lietuviai.
Tad dabar prieš mus – egzaminas. Tik nuo mūsų priklausys, kaip pasielgsime: pasirinksime trumpalaikę naudą ar gyvybę“, – sakė prof. V.Landsbergis.
Baigdamas savo pranešimą jis pažymėjo, kad „nors Lietuva per 25-erius metus daug pasiekė, vis tiek esame tokioje situacijoje, kur grėsmė virš mūsų kabo tars ant Marytės plauko“.
„Galime ir turime priešintis tam – ir valstybė, ir mes, piliečiai“, – įsitikinęs prof. V.Landsbergis.