Projektai komunalinių atliekų tvarkymo infrastruktūrai sukurti artėja prie pabaigos
Šiuo metu Lietuvoje vykdomi 10 projektų komunalinių atliekų tvarkymo infrastruktūrai sukurti turi būti užbaigti iki rugsėjo 30 d. Aplinkos ministerija itin atidžiai stebi, kaip sekasi vykdyti šiuos projektus, nuolat rengia pasitarimus su jų dalyviais, kad kuo greičiau būtų sprendžiamos iškylančios problemos.
Šiuos projektus vykdo regioniniai atliekų tvarkymo centrai. Juos įgyvendinus šalyje bus sukurti komunalinių atliekų perdirbimo ir paruošimo perdirbti pajėgumai, leisiantys sutvarkyti iki 937 tūkst. tonų šių atliekų per metus.
Bendra projektų vertė siekia 150,5 mln. eurų. ES Sanglaudos fondo investicijų suma – 124 mln. eurų. ES lėšos buvo skirtos dar 2011 m. pradžioje, tačiau dėl sudėtingų techninių sprendinių ir užtrukus viešiesiems pirkimams rangos darbai prasidėjo tik 2013 m. pabaigoje. Kai Aplinkos ministerijai pradėjo vadovauti ministras Kęstutis Trečiokas, buvo gauti leidimai statyti šiuos atliekų tvarkymo pajėgumus Alytuje, Utenoje ir Kaune, o likusių regionų – Klaipėdos, Marijampolės, Šiaulių, Telšių, Vilniaus, Panevėžio ir Tauragės – komunalinių atliekų tvarkymo sistemos plėtra buvo tik statybos leidimo išdavimo stadijos.Kadangi šiems projektams įgyvendinti buvo likę nedaug laiko, Aplinkos ministerija juos priskyrė rizikingiems. Nuspręsta leisti juos toliau vykdyti, bet su sąlyga, kad nespėjus užbaigti iki nustatyto termino, 2015 m. rugsėjo 30 d., vykdytojai juos įgyvendins savo lėšomis. Aktyvi projektų eigos kontrolė ir jų vykdymo koordinavimas davė teigiamų rezultatų – buvo pasiektas esminis lūžis.
Šiuo metu statybos ir montavimo darbai visiškai užbaigti Alytuje, Tauragėje ir Klaipėdoje. Kaune, Panevėžyje, Utenos I d., Šiauliuose ir Telšiuose juos užbaigti planuojama šį mėnesį, Marijampolėje – spalį. Utenos II d. statybos darbus numatoma užbaigti rugsėjį, montavimo – spalį, o Vilniuje įrangą numatoma sumontuoti rugsėjį, statybos darbus užbaigti lapkritį. Užbaigtuose statyti įrenginiuose dar reikia atlikti bandymų procedūras, kurios užima daug laiko.
Prognozuojama, kad iki rugsėjo 30 d. gali būti įgyvendinta, įskaitant ir bandymų laiką, iki 93 proc. projektų apimties. Jeigu jų vykdytojai nespės laiku užbaigti objektų statybos, ES paramos lėšos nebus prarastos – Aplinkos ministerija yra numačiusi galimybę jas skirti kitiems ES finansinės paramos 2014-2020 m. laikotarpio projektams apmokėti.