Projektas „Atrask, pažink, pamėk ir augink“ prasidėjo!!!
Kuršėnų Vytauto Vitkausko bibliotekos Vaikų literatūros skyrius liepos 28 d. pradėjo įgyvendinti Šiaulių rajono savivaldybės administracijos finansuojamą jaunimo iniciatyvų skatinimo projektą „Atrask, pažink, pamėk ir augink“. Projekto tikslas: vaikams ir jaunimui neformalioje vaikų bibliotekos erdvėje prasmingai leisti laiką, ugdant gamtos pasaulio pažinimą, domėtis skruzdėlių gyvenimu, jų nauda gamtai, ugdyti dorovingą požiūrį į aplinką, bendruomeniškumą, kūrybiškumą ir atsakomybę. Projektu metu bus įsigytas formikariumas, papildysiantis Vaikų literatūros skyriaus gyvosios gamtos kampelį, kuriame šiuo metu yra akvariumas su žuvytėmis. Specialiose fermose auginamos skruzdėlių kolonijos nereikalauja daug priežiūros, tačiau jų gyvenimo stebėjimas yra puiki terapija patiems mažiausiems, jų tėveliams, seneliams.
Liepos 28 dieną įvyko pirmoji pažintinė paskaita apie namuose auginamų skruzdėlių rūšis, jų priežiūrą, mitybą ir visus kitus auginimo ypatumus, kurią vedė MB „Skruzdis“ įkūrėjas Jonas Mikalauskas. Jis susirinkusiems klausytojams papasakojo daug įdomių faktų apie skruzdėles, nuo jų atsiradimo iki skruzdėlyno sandaros ir dydžio.
Skruzdėlės išsivystė kaip širšių palikuonys Kreidos periode. Vieną šeimą gali sudaryti nuo kelių dešimčių individų iki milijonus individų turinčių kolonijų. Požeminė skruzdėlyno dalis gali siekti kelis metrus. Skruzdėlynas būna suskirstytas į tam tikras „patalpas“, skirtas maisto laikymui, mirusių skruzdėlių laidojimui, lervų auginimui, veisimuisi ir kt. Kiekvienoje kolonijoje yra motinėlė, be jos negalėtų gyvuoti visas skruzdėlynas, kareiviai, darbininkės, ir nedidelė dalis vyriškos lyties „skruzdinų“. Kiekvienas skruzdėlyne gyvenantis skruzdėliukas, kad ir pats mažiausias, prisideda prie visos kolonijos klestėjimo. Skruzdėlės yra aklos, savo teritoriją jos tyrinėja kvapų pagalba (paliktais skruzdžių feromonais). Išskiriami „krypties“, „pavojaus“ ir „diversijos“ feromonai, kuriais yra pažymimi keliai, bendraujama ar perspėjama apie pavojų. Kiekvienas skruzdėlynas turi savo specifinį kvapą, pagal jį atpažįsta kito skruzdėlyno skruzdėles. Aplinkoje komunikuoja taip pat ir liesdamos viena kitą bei jausdamos garsus. Skruzdėlės gali skleisti garsus judindamos savo žandikaulius (žiauturus). Negyvena Antarktidoje ir keliose nuo žemyno nutolusiose salose bei po vandeniu.
Susirinkusieji, tiek mažieji klausytojai, tiek suaugusieji, su dideliu susidomėjimu klausė paskaitos ir uždavinėjo klausimus lektoriui. Kitas susitikimas numatomas rugpjūčio mėnesį. Jo metu vėl susitiksime su Jonu Mikalausku ir Kajumi, jaunuoju skruzdėlių mylėtoju, kuris jau kelerius metus sėkmingai augina dvi skruzdėlių kolonijas. Tikimės, kad Kajus į susitikimą atsiveš savo augintines ir išsamiai papasakos apie jų auginimą bei priežiūrą namuose.